herkesin bildiği gibi oracle sun'ı satın aldıktan sonra java'nın tüm haklarına da sahip oldu. sizce oracle firması java nın geleceği hakkında neler planlıyor, yeni framework'lar gelecek mi ?

bu arada google android için java dilini seçmişti bunun üzerine oracle tarafından patent davası açıldı ve mahkeme devam ediyor

java açık kaynak kod dünyasındaki yeri nasıl olacak ?

soruldu: 18 Nis '12, 03:50

kemal_faust's gravatar image

kemal_faust
812122129
cevap kabul oranı: 28%

değiştirildi: 18 Nis '12, 05:03


Oracle dunyada lider Database firmasiydi, ayrica enterprise uygulama cozumleri sunuyordu, fakat programcilari direk kendine baglicak teknolojiye sahip degildi, su an Sun/Java ile enterprise uygulamalar, application server'lari ve buyuk server sistemlerini de kendine baglamis oldu.

Oracle Sun'i satin aldiktan sonra java'nin free kalacagini ve agirlikli olarak gelistirilecegini acikladi, ayrica JavaFX 2.0 ile java rich client teknolojilerine yatirim yaptigini duyurdu, JavaFX 2.0 ve ilgili teknolojileri open source olarak yayinlamaya basladi.

Butun bunlar Oracle'in open source dunyasina destek olacagini gosteriyor. Zaten bu kadar buyuk java ekosistem gelistirici toplulugunu kusturmek istemez bence.

Java artik yillardir belirli bir olgunluga ulasti. Yakin gelecekte java 7 - 8 versiyonlarinda buyuk devrimsel yenilikler beklenmiyor. Daha cok iyilestirmeler kucuk ozellikler ve javanin zayif oldugu alanlarda yenilikler cikiyor(Ornegin JavaFX 2.0 RIA Uygulamalari gibi).

permanent link

cevaplandı: 22 Nis '12, 13:31

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Oracle'ın Java'dan para kazanmak istediği ve özellikle Java 8 ile bu noktada bazı adımlar atacağı muhakkak. Ancak bu adımların, Java'nın "açık kaynak" kod dünyasındaki yerini sarsacak adımlar olacağı kanaatinde değilim.

Son tahlilde bu dev community'yi küstürmek, kaçırmak ve hatta başka bir ad/kimlik altında ciddi bir rakip olarak karşısına almak, Oracle gibi bir devin düşeceği hata olmaz diyorum...

permanent link

cevaplandı: 22 Nis '12, 07:49

hakdogan's gravatar image

hakdogan
2.1k31926
cevap kabul oranı: 43%

sun ekonomik bunalımdaydı, bence oracle sun'ı kelepir düşürdüğü için satın aldı. satın almadan java ile ilgili bir planı olduğunu sanmıyorum, belki satın aldıktan sonra planlar yapmıştır.

permanent link

cevaplandı: 19 Nis '12, 08:40

shodoo's gravatar image

shodoo
349123
cevap kabul oranı: 0%

Siz plansiz bir sekilde bir firmayi 7 milyar dolar odeyerek alir miydiniz? Oracle Sun'i alir almaz Java'nin artik Oracle'in cekirdek urunu oldugunu acikladi!!!

(22 Nis '12, 13:13) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Ben Oracle firmasının Sun firmasını plansız satın aldığını düşünmüyorum. Çünkü kimse plansız bir şekilde milyonlarını harcamaz. Buna ben de dahilim.

Oracle demek lisans demek. Benim düşüncem java'nın birçok IDE ve framework altyapısının tek noktada toparlanıp lisanslanması ve ücretlendirilmeye başlanması şeklinde.

Java tarafında müthiş bir dağınıklık sözkonusuydu. Şu anda birsürü geliştirme aracı(Netbeans, Eclipse, JDeveloper, ...) ortalıkta duruyor. Geliştiriciler java'yı mı IDE'yi mi öğreneceklerini şaşırıyor. Yaşanan problemlere farklı platformlardaki farklı çözümlerin sunulması, insanların aradıklarına çare bulmuyor. Bu durum insanları java'dan uzaklaştırabiliyor.

Microsoft tarafı ise tek bir geliştirme aracı(Visual studio) ve framework(.NET) üzerine bütün enerjisini yoğunlaştırmış durumda. Bu sayede hmicrosoft tarafında herkes aynı dili konuşabiliyor.

Oracle firması da bu ilkeyi benimsedi bence...

permanent link

cevaplandı: 21 Nis '12, 06:02

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

2

Eclipse, Netbans, JDeveloper, Intelli JIdea, Java EE Framework'leri java'nin gelismis ekosistemini temsil ediyor. Cesitliligin bu kadar cok ve (cogunlukla) free oldugu bir ekosistem tek platform(windows), tek IDE(visual studio), tek alet cantasi(.Net Framework) sisteme gore herzaman ustun olacaktir.

Java'daki bu cesitlilik devam edecektir.

(22 Nis '12, 13:18) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

ben kişisel olarak java 8 ile devrim yaşanacağına yaşanması gerektiğine inanaıyorum microsoftun da üzerinde calıstığı gizli ve alısılandan oldukca farklı bi dil geliştirdiğini duymustum.her ne kadar serbest geliştiriciler için bi pek hoş karsılanmayan oracle ın sun ı satın alması ve sun ın oracle gibi güçlü bi firma altında calısmaya dewam etmesi iyi olacaktır birde oracle kurumsal işlerde olması gereken tüm alt yapıları bünyesinde bulunduruyr kişisel olarak son zamanlarda java hakkında acaba ilerde ne olur gibi sorular bence yeni sürümündeki güncellemeler ile bi müddet gündemden cekilir. daha sonrasında ise artık kendi kendine öğrenen(program calıstıkca deneyim kazanacak nesneler, calısma zamanında daha fazla özellkler kazanacak) diller geliştirilmesi gerektiğini düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 21 Nis '12, 09:40

trueLife's gravatar image

trueLife
699182430
cevap kabul oranı: 10%

Oracle, çırağanda 2012 senesinde yaptığı seminerde Oracle java için yaptığı planı açıkladı. Amaçlarının "engineered system" üretmek olduğunu söyleyen oracle, "sistem" tanımını şu şekilde yaptı:

Engineered system: Donanımdan ve donanım sistemlerinden işletim sistemlerine ve onların üzerinde çalışan yazılımlara ve bu sistemlerin eğitimlerine kadar herşeyin aynı firmadan çıktığı, tüm katmanlardaki mühendislerin beraberce üzerinde çalıştığı sistem.

Yani amaçları sistemde çalışan tüm bileşenlere sahip olmaktı. Buna uygulamalarının çalıştığı sanal makineyi de eklemiş oldular.

Not: Ayrıca "sun is shining" (bob marleyinki değil) gibi bir şarkıyla espiri de yapmışlardı.

permanent link

cevaplandı: 07 May '13, 08:19

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 07 May '13, 08:24

Java gerek sintax olarak gerek framework olarak çok zengin bir dil. Bu yüzden java8'deki gereksiz sintax değişimlerini onaylamıyorum. Bazı şirketlerin "değişiklik yapmak için mahfetme" huylarından nefret ediyorum. Sintax'ta değişiklik yapmak yerine biraz daha hız artışı yapma konusunda çalışmalılar bence. Ayrıca mobil dünya üzerinde java'nın kullanılması niye oracle'a dokundu anlamadım. Gelecek mobilitede ve java kullanılıyor. Bence oracle bu durumu daha iyi bir yöntemle değerlendirmeli. Google ile mahkemelik olunca ellerine ne geçecek bilmiyorum.

permanent link

cevaplandı: 07 May '13, 09:41

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

değiştirildi: 07 May '13, 09:43

Bana kalırsa Java şu anki haliyle daha çok uzun seneler bizimle beraber olacak gibi gözüküyor. Fakat ilerleyen günlerde bence c dilinden Objective-c'ye geçişinde gördüğümüz gibi java'yı extend eden yeni ve daha fonksiyonel programlama dilleri görmeye başlayabiliriz.

Bunun ilk habercisi Scala dili. Scala programlama dili tamamen java üzerine kurulmuş oldukça kaliteli bir fonksiyonel programlama dili ve yakın gelecekte bana kalırsa birçok java programcısı yavaş yavaş scala'ya geçmeye başlayacak.

Objective-C'ye baktığımızda ise örneğin bir objective-c class'ı içerisinde C metodları oluşturup çağırma özgürlüğüne sahibiz, fakat isteğe bağlı olarak objective-c uygulamamızın içerisinde C kodu yazıp aynı compiler ile bunları da derlemek mümkün oluyor.

Aynı şekilde Play Framework 2.0 uygulamasında bir class'ı scala ile tanımlarken, başka bir class'ta java ile kodu oluşturup, java kütüphanelerinden de yararlanabilme imkanımız var.

Javaya para ve zaman açısından yatırım yapmış çok fazla insan ve şirket var, aynı şekilde java da bulunan açık kaynak kütüphaneler ile yapabileceklerinizin sınırı neredeyse yok gibi. Bir programlama dilini hayatta tutan şey o programlama diline destek veren arkasındaki topluluktur, o da javada gerek parasal anlamda yatırım yapan şirketler, gerekse açık kaynak kod yayımlayan insanlar tarafından fazlasıyla mevcut diye düşünüyorum.

Açıkçası Objective-C, C# ve en nihayetinde Java ile çalışmış birisi olarak birçok insanın aksine gerek görsel gerekse object oriented pattern lara uyumluluğu açısından en sevdiğim programlama dili benim için java. Nedense java'da yazdığım bir kodun çalışmasından aldığım hazzı c#'ta yazdığım bir kodla yaptığımda alamıyorum, nedendir bilinmez belki her yazdığım kodun işletim sistemi gözetmeksizin heryerde çalışacağını bilmekten kaynaklanıyor :)

permanent link

cevaplandı: 08 May '13, 08:28

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

C'den objective C'ye geçiş nerede gerçekleşiyor? Ne alâkaları var? Örneğin sizce linux kerneli objective C'de mi yazılacak?

(08 May '13, 09:22) nurettin nurettin's gravatar image

Butun apple urunlerinde bu gecis seneler once yapildi zaten. Baska platformlarda obj-c kullanilacagina pek ihtimal vermiyorum :)

Benim kastetmek istedigim zamanla programlama dilleri extend ediliyor ve eski diller bir anlamda yenisine gore low level bir konum aliyor.

(08 May '13, 09:27) dreampowder dreampowder's gravatar image
1

Java'yı extend eden yeni ve daha fonksiyonel programlama dilleri görmeye başlayabiliriz.

scala, groovy, clojure

(08 May '13, 10:33) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

@dreampowder hangi apple ürünleri? darwin kerneli sizce Objective C'de mi yazılacak? Başka platformlar hangileri? Mesela GNUStep var bütün desktop linuxlarda çalışan, objective-C'de yazıldı.

(08 May '13, 11:01) nurettin nurettin's gravatar image

@özcanar evet hocam yazimda belettiğim gibi..

(08 May '13, 11:09) dreampowder dreampowder's gravatar image

Hocam sırf sizin güzel gönlünüz olsun diye objc de kernel yazicam. Yok belliki adam yerine koyulacak bir dil olmayacak objc :)) beğendiremedik

(08 May '13, 11:12) dreampowder dreampowder's gravatar image

obj-c biraz değişik ama en azından mobil platform için gerekli diye düşünüyorum

(09 May '13, 09:24) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image
7 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×50

Soruldu: 18 Nis '12, 03:50

Görüntüleme: 3,691 kez

Son güncelleme: 09 May '13, 09:24

powered by BitNami OSQA