Merhaba arkadaşlar. Google playa android uygulama yüklemek için tam olarak neler gerekiyor. Sanırsam ilk başta sertifika almak için başvurmamız lazım. Daha önce yükleyen biri varsa aşama aşama anlatabilir mi ? sürüm yapısını vs.

Teşekkürler

soruldu: 22 Kas '12, 02:27

creseos's gravatar image

creseos
2.0k468187
cevap kabul oranı: 37%


Android işletim sistemi, merket'te kullanıcıların cihazlarında yüklü olan uygulamaların yeni versiyonu olduğunda kullanıcılara notification çıkarıyor. Bununla ilgili uygulama geliştiricinin birşey yapmasına gerek olmaması lazım.

Bunun dışında, yapacağın uygulamada her açılış'ta bunu kontrol edip kullanıcıya bir dialog penceresi gösterip bu pencered markette uygulamaya yönlendirme yapabilirsin. Şu anda geliştirdiğimiz uygulamada bu yöntemi kullanıyoruz.

Bir diğer alternatif, cihazda uygulama çalışmasa bile notification göndererek kullanıcıyı yeni versiyon hakkında bilgilendirilebilir ve yine bu bilgilendirmeden markette uygulamaya yönlendirme yapabilirsin. Uygulama kapalı iken bilgilendirmeyi(push notification) yapabilmek için Google Cloud Messaging for Android kullanabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 22 Kas '12, 04:41

Furkan's gravatar image

Furkan
16616
cevap kabul oranı: 25%

1

peki teşekkürler. Yeni sürüm olup olmadığını manifes.xmldeki versiyona göre mi kontrol ediyor peki ? bir de versiyon ve versiyon numarası arasındaki fark nedir

(22 Kas '12, 05:59) creseos creseos's gravatar image
2

Versiyonlama ile ilgili manifest dosyasında iki adet attribute var; android:versionCode : Tam sayı olmalı. Bu değer diğer uygulamalar tarafından mantıksal işlemler için kullanılabilir. Örneğin update/downgrade gibi. android:versionName : String tipindedir. Minor değişiklikler için versiyonlamada kullanılır. Bilgi amaçlı kullanılabilir. Örneğin kullanıcılara göstermek için. Bu durumda, senin ilgilendiğin attribute "android:versionCode" olsa gerek. Daha detaylı bilgi için; Versioning Your Android Applications

(22 Kas '12, 06:52) Furkan Furkan's gravatar image

Tamam Teşekkürler

(23 Kas '12, 02:26) creseos creseos's gravatar image

Ben henüz yükleme yapmadıma ama bildiğim kadarıyla uygulamayı imzaladıysanız, 25 dolara geliştirici kaydını yaptırıp, şuradan upload yapıyorsunuz.

permanent link

cevaplandı: 22 Kas '12, 03:21

mhkoca60's gravatar image

mhkoca60
1.8k264554
cevap kabul oranı: 15%

değiştirildi: 22 Kas '12, 03:22

Evet biraz araştırdım buradan geliştirici kaydı yaptırmak gerekiyor. Fakat yükledikten sonra sürüm yapısı nasıl olacak yeni sürüm yüklediğimde diğer kullanıcılara nasıl haber verecek tam olarak o konu hakkında bilgi edinmek istiyorum

(22 Kas '12, 03:32) creseos creseos's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×8

Soruldu: 22 Kas '12, 02:27

Görüntüleme: 4,733 kez

Son güncelleme: 23 Kas '12, 02:26

powered by BitNami OSQA