Merhaba arkadaslar,

Herzaman soyle bir yanlis yapar yazilim dunyasina giren arkadaslar butun dilleri oyrenmek ister yada bir dili oyrenmeye calisir bakarki olmuyor baska dile gecer ama "sorun dilde deyil". Yazilimci olmak elbeteki kolay deyil sectiyiniz dil sizi zorladiginda hemen kacmayin ve mucadele edin inaninki sonunda siz kazanacaksiniz. En basit dil ile bile bircok seyi yapabilirsiniz. Unutmayinki bugun ortaya cikan bu guclu dillerin temeli basit gorduyunuz dillerin uzerine kurulmus.

Peki sizler bu konuda ne dusunuyorsunuz? Bir dilmi yoksa ......

alt text

soruldu: 07 Ara '12, 05:26

selcukoglu's gravatar image

selcukoglu
647111630
cevap kabul oranı: 16%

değiştirildi: 07 Ara '12, 08:17

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

'ğ' yerine neden 'y' harfini kullanıyorsunuz?

(07 Ara '12, 05:57) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Lütfen baslik ve icerikleri soru seklinde yaziniz!

BTSoru kullanim kilavuzu: http://www.btsoru.com/questions/1339/btsorucom-kullanm-klavuzu

(07 Ara '12, 07:33) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

permanent link

cevaplandı: 07 Ara '12, 07:31

mhkoca60's gravatar image

mhkoca60
1.8k264554
cevap kabul oranı: 15%

değiştirildi: 07 Ara '12, 07:31

Özcan hoca orada fanatikleşmeden bahsetmiş, insan ömrü birçok işe odaklanacak kadar uzun değil. Bence orada yatan gerçek çok fazla iştahlı olmamak. Şimdi olay yine kendini bilmekte yatıyor. Mesela ben mobil uygulama üzerine kendimi geliştiriyorum. Java ile android, object C ile iphone, C# ile windows mobile... Burada da aynı şekilde ne istediğini bilmek var.

Bizi farklı dillere iten etken, iş ilanlarında programcıdan çok süperman aramaları. Buda bize C bileyim, biraz php iyi olur, javada bildim mi tamam. Veri tabanında mysql olsun, az buzda oracle koydum mu oraya tamamdır gibisi birşey...

(07 Ara '12, 08:31) KodlarinEfendisi KodlarinEfendisi's gravatar image

Yazının son kısmından benim anladığım, farklı farklı programlama dilleri öğrenirsin ve yeri ve zamanı hangisi için uygunsa onu kullanırsın. Masaüstü programlamayla alakalı veya örneğin online bankacılıkla alakalı Java daha avantajlıyken, bir e-ticaret sitesi için Python veya PHP kullanmak daha iyi olabilir.

"...Usta bir yazılımcının öz geçmişine göz attığınızda, onlarca programlama dilini kullandığını görürsünüz. Hepsinde uzman olup, olmadığı tartışılır. (...) Zaman ve mekan neyi gerektiriyorsa, o konuyu seçerek, konu üzerinde çalşır ve zamanla uzmanlaşır."

(07 Ara '12, 08:45) mhkoca60 mhkoca60's gravatar image

Evet aslında haklı olmanız için hiç bir neden yok.Ancak benim farklı bir bakış açım daha var. Umarım tartışma olarak algılamazsınız; amaç farklı bakış açıları ve beyin eğzersizi gibi birşey Mesela sizi farklı dilleri öğrenmeye iten sebeb nedir?Niçin bir noktada kendimizi geliştirip, o noktada kaliteli yazılımlar üretmeyelim. Her dil bir çıkış amacı var. Java platform bağımsız, Php sunucu tarflı web, python basit syntax vs... Birden fazla dilin syntaxını bilmek ile (usta programcı) isteklerimize çözümler üretebiliriz.Ancak her zaman alıcıyız, Peki bu işin yapıcılığı? ve İnsan beynin kapasitesi.

(07 Ara '12, 09:50) KodlarinEfendisi KodlarinEfendisi's gravatar image

Orada bahsedilen usta programcılık zaten 3-5 senede olacak bir şey değil.Sabır isteyen bir şey.Ayrıca temel manada programlama ve algoritma kurma yeteneği oluşmuşsa yeni bir şeyler öğrenmek o kadar da zor olmayacaktır.Örneğin javada uzmanlaşırsın, java üzerine bir işte çalışırsın ama onun yanında 1-1,5 sene zarfında biraz kendini zorlayarak yeni bir programlama dili de öğrenebilirsin.Bir de öğrenci psikolojisi var;Üniversitedeyken bir arkadaşım iPhone'a uygulama yazdığından bahsetmişti ve bana devasa bir olay gibi gelmişti ama şu anda birara oturup iPhone/iPad programlamayı öğreneyim diyorum:)

(07 Ara '12, 14:38) mhkoca60 mhkoca60's gravatar image
1

(devam).. Elhasılı demek istediğim temel manada programlamayı öğrendikten sonra ve -işe başladığında- öğrenci psikolojisinden, üreten programcı psikolojisine geçtikten sonra(5-6 aylık deneyim yeterli) yeni diller öğrenmenin(yazıda dendiği gibi:"Hepsinde uzman olup, olmadığı tartışılır.") çok da zor olmadığını göreceksin.

Bunlar elbette benim şahsi görüşlerim.

(07 Ara '12, 14:43) mhkoca60 mhkoca60's gravatar image

Ben size katılıyorum, 2 yıldır mühendislik maceramda; her dili; ya okulun vesilesi ile yada kendi merakımdan öğrenmeye çalıştım. Ufak, tefek kodcuklarda yazdık. Ancak şuan hangisinde ciddi manada uzmanım? tam bir soru işareti, artık 3. sınıf olmuş biri olarak. Tek bir dili tercih ediyorum. Ve artık o dil üzerine gitmeyi düşünüyorum.

Genelde duyarız, bir programcı herşeyi bilmeli bir şeyde uzman olmalı. Ben son zamanlarda artık buna katılmıyorum. Benim amacım mesela gömülü sistemlerde yazılım ise, benim webmasterlıkta işim ne? İşte burarada tek bir dilin önemi ortaya çıkıyor.

Mesele tabi kendimize şu soruyu sormalıyız önce 'Ben ne istiyorum'. 2. soru ise, 'benim programcılık yapmakta ki amacım ne?' Para kazanmak, zevk olsun, kendi işimi kurmak veya müthiş bir projem var hayata geçirmek istiyorum vs... Hepsinin altnda yatan gerçek "Kendini Bil!"...

Saygılar...

permanent link

cevaplandı: 07 Ara '12, 05:57

KodlarinEfendisi's gravatar image

KodlarinEfendisi
8061013
cevap kabul oranı: 0%

1

"Genelde duyarız, bir programcı herşeyi bilmeli bir şeyde uzman olmalı." Ben böyle bir şey pek duymadım ama şunu söyleyebilirim. "Üniversite mezunu birisi önüne gelen herşeyi analiz edip işi kadar öğrenip, geliştirme gibi vasıflara vakıf yada bu vizyona sahip olmalıdır."

(07 Ara '12, 09:58) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

İş ilanlarında ki o süperman arayan şirketler hakkında düşünceleriniz nelerdir? O şirketlerin arayışlarını doğrumu buluyorsunuz? Yoksa ben sizi yanlış mı anladım.

(07 Ara '12, 10:41) KodlarinEfendisi KodlarinEfendisi's gravatar image
3

Olaya ben iş tabanlı değilde bir üni. mezununda olması gereken meziyetten bahsettim.Kişisel fikrim; O tür bir iş ilanında arka taraftaki vurgu önyargılı olmamak. "Ben yarın sana c# yada ruby yaz dediğimde, ben bunu yazmam yada yazamam gibi" cevaplarla karşılaşmamak olsa gerek. Bizim işimiz çözüm üretmek diller araç, araçlara fazla takılmamak gerek. Genel mantık OOP, OOA 'dır.Örnek bir şirket : Havelsan (C,C++,Java,C# , .Net) alayını istiyor. Mülakatta Java'da uzmanım ama giriş seviyesinde diğerlerinide biliyorumu bilgin dahilinde söylediğinde olumsuz bir geri dönüş alınacağını düşünmüyorum.

(07 Ara '12, 11:11) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Hedefler TOMBUL olmalı; Tatmin edici, Olgun, Mantıklı, Belirgin, Ulaşılabilir, Limitleri Belli.

Hedefler belirlendikten sonra ihtiyacımız olan tek şey, http://www.youtube.com/watch?v=8r1Rf94a3Vs

permanent link

cevaplandı: 07 Ara '12, 10:51

KodlarinEfendisi's gravatar image

KodlarinEfendisi
8061013
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 07 Ara '12, 10:54

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×48

Soruldu: 07 Ara '12, 05:26

Görüntüleme: 1,089 kez

Son güncelleme: 07 Ara '12, 14:44

powered by BitNami OSQA