Merhaba arkadaşlar Ben internetten video indirip bu videoyu kullanıcıya gösterecek bir uygulama geliştiriyorum.Bununla ilgili 2 sorum olacak; 1-İndirilen videoyu sd karta yükledim ama bu videoyu programın kendi belleğine yükletebilir miyim?Yani indirilen video hem sd kartta hem programda gözükmeden sadece programda gözüksün istiyorum. 2-sd karta yada kendi belleğine indirilen videoyu(eğer böyle bir yöntem varsa) ekranda nasıl gösterebilirim?

soruldu: 13 Ara '12, 11:49

mc44's gravatar image

mc44
1.1k222732
cevap kabul oranı: 42%


 • Aşağıda verdiğim metodu onCreate içinde çağırdığınız takdirde (doğru parametre göndermek şartıyla) seçmiş olduğunuz video dosyasını oynatabilmeniz mümkün. Bizzat denenememiş olmakla beraber araştırdığım kadarıyla path parametresine cihazdaki bir video dosyasını gönderebildiğiniz gibi internet adresi de gönderebilmeniz mümkün.

Eğer direkt olarak internet adresi verirseniz herhangi bir bellek organizasyonu yapmanıza gerek kalmaz. Diğer seçenekte ise şu adımlar izlenebilir :

1- SD-Card üzerinde geçici bir klasör oluşturulur. 2- Video dosyası bu klasöre indirilir ve dosya yolu kaydedilir. 3- Bu dosya yolu kullanılarak ilgili method çağırılır ve video oynatılır. 4- Dosya yolu bilinen video uygulama kapandığı esnada silinir.

Not : Bu işlemler için SDCard okuma yazma izni ve internet izni eklemeyi unutmayın.

kaynak

public void videoPlayer(String path, String fileName, boolean autoplay){

getWindow().setFormat(PixelFormat.TRANSLUCENT);

 VideoView videoHolder = new VideoView(this);

 videoHolder.setMediaController(new MediaController(this));

 videoHolder.setVideoURI(Uri.parse(path+"/"+fileName));

 videoHolder.requestFocus();

 if(autoplay){

     videoHolder.start();

 }

}

permanent link

cevaplandı: 13 Ara '12, 13:24

ersinyildiz's gravatar image

ersinyildiz
2.9k31439
cevap kabul oranı: 29%

değiştirildi: 13 Ara '12, 13:25

İnternet adresi vermek derken bir web servis olayından bahsediyorsunuz sanırım.Web servis işini biraz araştırdım yapmak istediğimiz bir işi ilgili web servise gönderiyoruz bu web servis bizim yerimize işi yapıyor.Peki ben bu videoyu web servis aracılığıyla kullanıcıya gösterebilir miyim?Eğer gösterebilirsem hangi web servisi kullanacağım mesela w3schools adresinde Fahrenheit to Celsius işlemini bu servis üzerinden yapmış.Ben video izletme olayını nasıl yapabilirim?

(13 Ara '12, 14:06) mc44 mc44's gravatar image

İnternet adresinden kastım, dosyalarınızın internette bir sunucuda tutuluyor olması ve buradan link alınmasıdır. İki yöntem için de bir şekilde size videonun internet adresi gereklidir. Eğer sunucunuzda çok sayıda video varsa, web service bunlar arasında arama yapma, path isteme, silme gibi işlemlerde kullanılabilir. Webservice üzerinde bir arama sorgusu yaparak geriye ilişkili video isimleri ve pathler döndürerek kullanıcıya birini seçtirmek bir çözüm olabilir. Android için REST web service tavsiye ederim.

(14 Ara '12, 04:14) ersinyildiz ersinyildiz's gravatar image

aşağıdaki şekilde direk internet adresini vererek yapıyorum ama olmuyor.Bu şekilde bir kullanım yapılabilir mi?

VideoView vv = (VideoView) findViewById(R.id.video);
MediaController mc=new MediaController(this); mc.setEnabled(true); mc.show(0); vv.setMediaController(mc); vv.setVideoURI(Uri.parse("http://www.youtube.com/watch?v=QRbRqU0xjCw")); vv.requestFocus(); vv.showContextMenu(); vv.start();

(14 Ara '12, 07:19) mc44 mc44's gravatar image

Bu şekilde verdiğiniz adres bir videoyu değil youtube sayfasını temsil eder. Bu sayfada görüntülenen videonun http://example.com/video.flv şeklindeki adresini elde etmeniz gerekli.

(14 Ara '12, 09:03) ersinyildiz ersinyildiz's gravatar image

anlatmak istediğinizi tam olarak anlayamadım biraz daha açık olarak anlatabilir misiniz? Benim internetteki bir videoyu direk göstermem için ne yapmam gerekiyor?

(14 Ara '12, 10:55) mc44 mc44's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824

Soruldu: 13 Ara '12, 11:49

Görüntüleme: 1,077 kez

Son güncelleme: 14 Ara '12, 10:55

powered by BitNami OSQA