Merhabalar, ben kendimi C/C++ dilleri üzerinde geliştiriyorum. Şu anda C ile orta derecede bilgim var ve kendimi geliştirmeye devam ediyorum. C ve C++ dillerini iyi derece öğreneceğim, fakat benim ayrıca uzmanlaşmak istediğim bir dil daha var, Java.

Java çok güzel ve güçlü bir dil. Artık neredeyse, önceden C++ dilinin sıklıkla kullanıldığı alanlarda Java dili de kullanılmaya başladı. Bu Java'nın güçlü bir dil olduğunu ve popülerleştiğini gösteriyor. Bu yüzden ben Java dilini taktım kafaya.. Aslında bu kadar popüler olmasa, umrumda olmayan bir dil.. Ben yine C/C++ ile yoluma devam ederim ama kullanım alanları gittikçe çoğaldı ve sanki öğrenmem gerekiyor :)

Ben C/C++ dillerinde kendimi geliştirmekte kesin kararlıyım.. C/C++'ı iyi derece öğrendikten sonra Java öğrenmek pek zor olmaz heralde.. Benim asıl merak ettiğim soru; hem C/C++ dillerinde hem de Java dilinde uzmanlaşmak uygun olur mu? Yoksa tek bir dil yeterli midir?

Nasıl bir yol izlememi önerirsiniz, nasıl devam etmeliyim? Java'yı önemsemeli miyim?

Tavsiyeleriniz ve düşünceleriniz benim için önemli, yorum yazarsanız sevinirim, teşekkürler.

soruldu: 21 Ara '12, 15:54

dbayraktar's gravatar image

dbayraktar
36368
cevap kabul oranı: 0%

"Aslında bu kadar popüler olmasa, umrumda olmayan bir dil.." teknolojinin popülerliğine göre seçim yapmak ne kadar doğru olduğu tartışma konusu. Türkiye de çalışacaksan .net ile oracle daha doğru sanki.

(21 Ara '12, 16:01) Tunahan Pehlivan Tunahan%20Pehlivan's gravatar image

Dilin popüler olması beni düşündürüyor. Acaba bana C++'ın sağlayamadığı bir özellik sağlıyor mu, diğer dillerden üstün mü gibisinden.. Bu yüzden sanki öğrenirsem daha iyi bir programcı olur çıkarım diyorum. Ama bide öğrenmemeyi düşünüyorum, ona vakit harcayacağıma C++'a vakit harcarım daha iyi olur diye düşünüyorum.. Java hakkında pek bilgim olmadığından, öğrenip öğrenmeme konusunda kararsızım. Eğer öğrenirsem o dilde uzmanlaşmak istiyorum.

(21 Ara '12, 16:07) dbayraktar dbayraktar's gravatar image

Genel de bu sıkıntıları ben dahil çevremdeki bir çok arkadaşım da çekmişti. Senin yerinde olsam somut bir hedef koyardım. Deneyerek ilerlerdim. Kararımı ondan sonra vermeyi denerdim. Fakat bir çok alana girmek insana daha kaliteli bakış açıları sunuyor. Tek bir platformda ilerlemek kapalı bir oda da tıkanmak diye düşünüyorum.

(21 Ara '12, 16:30) Tunahan Pehlivan Tunahan%20Pehlivan's gravatar image

Ben bu konuda şunu da dile getirmek isterim C++ ardından Java seni OOP mantığını yalayıp yutmuş bir programcı yapacağıdır. Ancak ben kendi adıma şundan da korkuyorum. Java'yı bilip hazırcı olmaktan; sadece frameworkleri(çatı) bilip CPU'yu anlamamaktan; eclipse bağımlısı olup derleyici gibi düşünmemekten...

(22 Ara '12, 00:06) KodlarinEfendisi KodlarinEfendisi's gravatar image

Bazı üniversitelerde C, programlamaya giriş dersi olarak verilir. Bu ders ile programlamanın temeli algoritmalar anlatılır. Daha sonra nesneye dayalı programlamaya geçişte C++, Java veya C# 'a geçilir. Ardından Veri tabanı Yönetim sistemleri dersi ile veri tabanı bağlantılı programlama anlatılır.

Eğer ilerisi hedefinde donanım ile çok fazla iç içe olmayacaksan Cde çok fazla zaman harcamamanı öneririm. Yani çok fazla C tedaylarına girmeni tavsiye etmem. Eğer programlamada yeni ise ve Cden sonra C++ yada Java ya daha geçiş yapmadıysan C ile veri yapıları ve algoritmalarda kendini geliştirmeni önerebilirim. İyi bir programlama temeli ve algoritma temeli attıktan sonra C++ yada Java'yı öğrenmek seni çok zorlamaz. Sadece benim gibi ilk başlarda zorlanma durumun olabilir. Oda düşük seviyeden yüksek seviyeli bir dile geçişte yaşanması muhtemel şeyler. Nesne mantığını anladıktan sonra hızlı bir şekilde ilerleyeceğini düşünüyorum.

Şimdi C++ mı Java mı? Buda senin kariyer planına bağlı. Eğer hedefinde misal benim gibi veri tabanı ile bağlantılı kurumsal gui uygulamaları geliştirmeyi düşünüyorsan Java'ya direk geçebilirsin. Eğer oyun programlamak gibi bir düşüncen var ise, yani CPU ile birebir çalışacaksan C++ derim.

Özcan Hoca'nın; usta programcı deyimiyle C C++ Java 3lüylede ilgilenebilirsin. 3 dilinde katkısı çok olacaktır. Ufkunu açacaktır.

dipnot: 3. sınıf bilgisayar mühendisi öğrencisi olarak; bende C ile sağlam bir temel atmıştım ardından Python ve PHP öğrenmekte zorlanmadım. Özellikle 2 dil çok zevklide gelmişti :) Her programcı Cyi bilmeli bence.

son bir dipnot daha: Bende yeni bir programcı(20 yaşında) olarak 30 35 yıllık bir programlama kariyerimiz için öğrenmekte acele etmemiz gerektiğini savunuyorum. Nitekim örnek; piyasada uzman hocalarımızda bilirler ki bir C++ programcısı 5 10 yılda yetiştiğidir. Bu günümüzde farklı çalışmalar ile 3 4 yıla indirgenebilir. Asıl vermek istediğim mesaj; 30 35 yıllık bir mesleği sevecek sebeblerimiz olmasıdır. Hiç bir şekilde 4 5 ayda bir dil ile ilgilenip kendimizi o dil de uzman olduğumuzu dile getirmek 5 10 yılını vermiş programcılara haksızlık olacaktır.

permanent link

cevaplandı: 22 Ara '12, 00:01

KodlarinEfendisi's gravatar image

KodlarinEfendisi
8061013
cevap kabul oranı: 0%

C dilinde zaten kendimi geliştiriyorum, bazı algoritmaları araştırıp uyguluyorum. Ben bu üç dilde ilerlemek isterim ama tek bir dil bilen programcı kadar iyi bir programcı olur muyum bilemiyorum.. Birde diyelim Java öğrendim, masaüstü uygulamalarda hangi dilin kullanılacağına nasıl karar vereceğim?

(22 Ara '12, 01:44) dbayraktar dbayraktar's gravatar image

Bende öğrenciyim ama üniversite eğitimi bitene kadar; programcı olacak arkadaşların merak ettikleri diller ile ilgilenmeleridir. Bu C, C++, Java, Python, Php vs olur. Üniversite eğitimin sonuna doğru bunu ben 3. sonuna doğru 4. sınıf başı. Hedeflerini netleştirmeleri(kurumsal uygulamalar, web uygulamaları, mobil uygulama yada oyun programlama vs ) Ardından hedefe göre ihtiyaç duyduğu dilde kendini geliştirmesidir. Mobil uygulama C#,Java,Object-C yada oyun programalma C++ gibi... Popüler diller : http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

(22 Ara '12, 06:08) KodlarinEfendisi KodlarinEfendisi's gravatar image

" Başarılı olmak için, bir şeyin herşeyini, herşeyin de bir şeyini bilmek gerekir " diye okumuştum bir yerde. Özellikle bizimki gibi, hergün yeni şeylerin çıktığı, yeni teknolojilerin geliştirildiği bir sektörde, insanın bir şeyin herşeyini bilmesi kadar, genel kültür sahibi olması da çok önemli. Yeni çıkan framework lerden, google la oracle arasındaki çakişmeye, yada apple ile samsung arasındaki mahkemenin durumuna kadar bir çok konuda genel kültür sahibi olmak gerekir diye düşünüyorum. Özcan hocanın da Programcılık Çıtası Yükseliyor başlıklı yazısında bahsettiği gibi, artık zamanda şartlarda değişti. Şimdi bir koltuğa bir değil, üç karpuz sığdıran, on parmağında yirmi marifet olan kazanıyor. Bu bakımdan bir şeyin herşeyini bilip, uzmanlaşmak gerektiği gibi, ihtiyaç halinde, hedefe yönelik, gerektiğinde kullanmak üzere herşeyin de bir şeyini bilmek gerekiyor.

Nacizane fikirlerim ...

permanent link

cevaplandı: 05 Şub '13, 12:00

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

Önemli olan burada dillerin inceliklerinin öğrenilmesinden çok sonuç odaklı çalışmak. İş yerinde sen C++da iç içe şablonlar oluşturabiliyor musun ya da derleme esnasında hesap yaptırtabiliyor musun ya da döngü yazmak yerine for_each ve lambda kullanıyor musun diye bakmazlar (çoğu zaman). Veritabanına bilgileri hatasız yükleyebiliyor musun, girdilerinle çıktıların uyumlu mu, efendim yazılımın testlerden geçiyor mu, sürekli birşeyleri bozuyor musun yoksa istenen özellikleri ve raporları vakitlice verebiliyor musun, çok çay sigara içip vakitten çalıyor musun, yeni bir web ya da arayüz altyapısı, ya da cache mekanizması çıktığında bunu öğrenebiliyor musun yoksa kös kös sadece bildiğin iş çıksın diye mi bekliyorsun, müşterilerin istediği değerlerin ne kadarını sen sağladın bunlara bakılır.

permanent link

cevaplandı: 05 Şub '13, 11:36

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 05 Şub '13, 11:36

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×46
×42

Soruldu: 21 Ara '12, 15:54

Görüntüleme: 3,816 kez

Son güncelleme: 05 Şub '13, 12:00

powered by BitNami OSQA