Vaadin nedir? Tecrübesi ve bilgisi olan JSF ile kıyaslayabilir mi?

soruldu: 05 Oca '13, 09:11

MDemir's gravatar image

MDemir
2.1k173445
cevap kabul oranı: 24%

değiştirildi: 05 Oca '13, 10:00

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


vaadin; kısaca bir java web framework'tür.

aşağıda madde madde edindiğim tecrübelerimi ve aklıma gelenleri paylaştım. umarım yararlı olur.

 1. vaadin ile uygulama geliştirirken sadece java kodluyorsunuz. her ne kadar'da bir web uygulaması geliştiriyor iseniz de javascript, html ve css ile uğraşmıyorsunuz veya çok az uğraşıyorsunuz. ben şu ana kadar geliştirdiğim projelerimde hiç html ve javascript'e müdahale etme isteği duymadım. ama nadiren css'e müdahale ediyorum, bazen componentlerin veya sayfaların isteğim şekilde görünmesini sağlamak için.
 2. vaadin administrational tarzı web uygulamaları geliştirmek için biçilmiş kaftan. ama kanımca son kullanıcıya yönelik web siteleri / uygulamaları için pek uygun değil. web'teki kullanıcı deneyimini göz önüne alırsak insanların alışageldiği bir web deneyimi var, bunu vaadin ile gerçekleştirmek biraz zahmetli olabilir. birde modern view teknolojilerini kullanmak zor. projelerimizde modern view teknolojilerini kullanmak istediğimizde veya son kullanıcıya yönelik bir uygulama geliştirdiğimizde struts2 kullanıyoruz.
 3. vaadin ile uygulama geliştirmek developer açısından hızlı. çünkü sadece java kodu yazıyorsunuz ve javascript ve html ile uğraşmıyorsunuz.
 4. takımınızdaki kişilerde yeterince javascript, html ve css bilgisi ve deneyimi yoksa, ideal.
 5. ihtiyacınız olan herhangi bi şey core vaadin framework tarafından sunulmuyorsa, vaadin directory'de yeterince add-on var, alıp birisini kullanabilirsiniz (bazıları ücretli :( ). veya ihtiyacınız olan şey vaadin directory'de yoksa, kendiniz biraz derinlere dalıp GWT ile biraz haşır neşir olup kendiniz bir add-on yazabilirsiniz.
 6. core vaadin framework ve add-on'ların çoğu maven destekli.
 7. vaadin GWT üzerine bina edilmiş durumda (GWT google'ın hava web framework'ü). bildiğim ve okuduğum kadarıyla GWT sadece browser üzerinde çalışıyor ama vaadin'in hem server hemde browser tarafı var. bildiğim kadarıyla GWT'de java kodu yazılıp, sonra herşey javascript'e çevriliyor ve tamamen browser üzerinden çalışıyor. vaadin'de ise browser tarafında oluşturulan bir component'in statusu aynı zamanda server'da tutuluyor ve bunlar senkronize.
 8. şu anda projelerimizde vaadin'in 6. sürümünü kullanmaktayız ve normal web development mantığına full uyumlu değil. ben bu durumu navigator7 isimli bir add-on ile çözdüm. ama henüz vaadin 7'ye bakmama rağmen okuduğum kadarıyla vaadin 7. sürümüyle birlikte biraz daha yaklaşıyor normal web development mantığına. normal web development mantığı ile demek istediğim sayfalar, parametreler, vs.
 9. vaadin'de görünüm için theme'ler var. kendisinin default gelen 3-4 tane teması var. farklı bir tema'ya ihtiyaç duyarsanız vaadin theme development'ın biraz derinlerine dalıp tamamen kendinize özel tema geliştirebilirsiniz. bunun için vaadin book'ta ayrı özel bir bölüm var.
 10. vaadin ile sürükle bırak şeklinde uygulama geliştirmek için vaadin designer diye bir eclipse plugin'i var ve şu anda geliştirilme aşamasında. ben şahsen designer'ın full ve stabil sürümü çıksa bile tercih etme taraftarı değilim. çünkü designer; piyasadaki kodlama bilmeyen kişiler için geliştirilmiş sürükle bırak ile web sitesi hazırlama programları gibi bi şey.
 11. vaadin'in kurumsal desteğide var ve ücretini ödeyip kurumsal destek alırsanız iyi gibi. mesela bildiğim avantajlarından bir tanesi şöyle şöyle bir component geliştirebilirmisiz diye istekte bulunabiliyorsunuz.
 12. vaadin ile spring framework entegrasyonunu hiç kullanmadım ama, sıkıntı olmadığını ve hatta vaadin + spring entegrasyonunun çok iyi olduğunu okudum, duydum.
permanent link

cevaplandı: 06 Oca '13, 08:01

sulutas81's gravatar image

sulutas81
221269
cevap kabul oranı: 25%

Peki performansı nasıl ?

(06 Oca '13, 09:34) MDemir MDemir's gravatar image
1

güzel soru ;) bahsetmeyi unuttum. kanımca çok yüksek trafikli uygulamalarda performansı iyi olmayacaktır. çünkü her session için serverda bir HttpSession objesi oluşturulur java web uygulamalarında. Vaadin 6'da her bir session için bir tane Application objesi oluşturulup, bu HttpSession objesinde tutuluyor. bizim yaptığımız projeler genelde internal networklerde kullanıldığı ve tek bir noktada değilde farklı farklı yerlerde deploy edildiği için çok ciddi performans sorunları yaşamadık.

(06 Oca '13, 19:23) sulutas81 sulutas81's gravatar image
1

örnek olarak; http://www.knowledgeblackbelt.com/ sitesine bakabilirsin. o tamamen vaadin ile geliştirilmiş (vaadin 6 + navigator7 add-on). hatta navigator7 add-on'unu yazan kişi o sitenin sahibi.

(06 Oca '13, 19:24) sulutas81 sulutas81's gravatar image

ek olarak; kaynak olarak vaadin.com web sitesi yeterli olduğunu düşünüyorum.

(08 Oca '13, 04:44) sulutas81 sulutas81's gravatar image

Vaadin ve JSF'i karsilastiramayacagim lakin asagida verecegim sitede vaadin ile ilgili teferruatli bilgi bulabilirsiniz.

https://vaadin.com/tutorial

permanent link

cevaplandı: 05 Oca '13, 14:44

Baktemur's gravatar image

Baktemur
73151618
cevap kabul oranı: 0%

vaadin konusunda tecrübem var, lakin JSF konusunda tecrübem yok. o yüzden kıyaslama yapacak durumda değilim.

eğer jtpd veya java_tr mail listelerinden birine üye iseniz yakın zamanda orada vaadin ile ilgili tecrübelerimi paylaşmıştım.

eğer üye değilseniz oraya yazdıklarımı alıp buraya kopyalayabilirim.

permanent link

cevaplandı: 05 Oca '13, 09:55

sulutas81's gravatar image

sulutas81
221269
cevap kabul oranı: 25%

Buraya paylaşırsanız daha yararlı olur.

(05 Oca '13, 10:25) MDemir MDemir's gravatar image

Merhaba sulutas81 hocam.

Belittiğiniz mail listelerinde benim üyeliğim yok.

Yazılarınızı burada paylaşabilirseniz sevinirim.

permanent link

cevaplandı: 23 Oca '16, 04:38

yenijavaci's gravatar image

yenijavaci
1112
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×282
×8

Soruldu: 05 Oca '13, 09:11

Görüntüleme: 3,248 kez

Son güncelleme: 23 Oca '16, 04:38

powered by BitNami OSQA