Merhaba arkadaşlar program geliştirmede karşımıza çıkan ve birbirine benzer bu kavramları birer cümle ile ve aralarındaki farkları açıklayabilir miyiz?

Hotfix Fix Patch Version Release

teşekkürler

soruldu: 11 Oca '13, 01:59

beterman's gravatar image

beterman
285131722
cevap kabul oranı: 0%


Hotfix uygulamanin ihtiva ettigi bir ya da birden fazla hatayi gideren sürümdür. Bu sürümün amaci uygulamayi tekrar calisir hale getirmektir. Hotfix olmadan uygulama düsünüldügü sekilde calismayacaktir.

Fix herhangi bir hata icin gelistirilen cözümdür.

Patch (BugFix) mevcut hatayi gideren ya da yeni bir özellik ihtiva eden sürümdür. MS Service Pack'ler patchdir.

Version uygulamanin anlik durumunu tanimlayan terimdir. Bir sonraki degisilik yeni bir versiyon olusturur. Normal sartlar altinda gelinen en son versiyondan sürüm olusturulur.

Release uygulamanin müsteri tarafindan kullanilan belli bir sürümüdür. Her sürüm müsterinin gereksinimlerini tatmin eden özelliklere sahiptir. Bu özellik seti sürüme dogru ilerlerken degisik versiyonlarda implemente edilir.

Kullanildigi ortama göre bazi kelimelerin anlamlari degisebilir.

permanent link

cevaplandı: 11 Oca '13, 07:11

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

Hotfix ile Patch arasinda söyle bir genelleme yapabilir miyiz? Hotfix Server tarafinda yapilan düzeltmelerdir. Patch ise daha cok Client tarafinda uygulanilir. Yani her ikiside hata düzeltme adina yapilir fakat teki Client (Patch) digeri ise Server (Hotfix) tarafinda uygulanir. Ayrica Hotfix programin calismasini engeleyebilecek türden sorunlar icin düzeltmeler yapilirken, Patch ise sorundan daha cok "makyajlama" türünden programi güzellestirecek düzeltmeler icin yapilir diyebilir miyiz?

(11 Oca '13, 08:32) beterman beterman's gravatar image

client icinde hotfix olabilir.

(11 Oca '13, 08:38) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Bildiğim kadarıyla hotfix 'ler yazılımda feedback ile gelen bug'ları düzeltmek için güncellemeler oluyor. Patch bir yazılıma bazı özelliklerin eklenmesi ve hataların giderilmesi için çıkarılıyor ve yeni bir versiyon olarak adlandırılıyor. Release yazılımın şu anki son sürümümü yani versiyonunu ifade ediyor mesela Firefox 17.0.1 gibi. Tabi "release candidate" dediğimiz şey de var yazılım belli testlere tabi tutulurken son halini almadan önce geliştiricilerin ve son kullanıcıların test etmesi ve hataları bildirmesi için yayınlanıyor ve hataları olabiliyor doğal olarak. Versiyon ise yazılıma yeni özellikler eklendikçe yani yazılım değiştikçe yapılan adlandırmalar oluyor mantıksal olarak. Sırf yazılımların versiyon kontrolü için hazırlanmış programlar ve versiyon kontrol sistemleri var bildiğim kadarıyla. Örneğin CVS (concurrent version system).

permanent link

cevaplandı: 11 Oca '13, 02:10

numankaraaslan's gravatar image

numankaraaslan
1.8k253749
cevap kabul oranı: 19%

gördügüm kadariyla bu kavramlar birbirine cok benziyor ve genelde karistiriliyor. Baska forumlardan aldigim cevaplari yazarak ne demek istedigimi anlatabilirim.

yazılım geliştirilirken programa yeni özellikler ekleneceği zaman bu bir planlama dahilinde olur ve bunun için Versiyon çıkartılır. versiyon çıkartıldıktan sonra, var olan versiyonda bulunan hataları gidermek ( yeni özellik eklemeden ) için çıkarılan yeni versiyona "patch" ( yama ) denir. bu yamaların da belirli bir planlaması ve takvimi vardır. eğer versiyon çıkartıldıktan sonra sistem için kritik bir hata ( örneğin güvenlik sorunu ) bulunmuş ise, bu hata düzeltilerek sıcağı sıcağına düzeltme ( hotfix için çakma türkçe çeviri oldu ) çıkatılır. hotfix için herhangi bir takvim yoktur, kod düzeltildikten ve tüm testlerden ( kalite testi diye bir kavram yoktur o ayrı, test yazılımın kalitesini yükseltmek için geçirilen süreçlerden birisidir sadece ) geçtikten sonra release/deploy edilir.kısaca patch içerisinde çok kritik olmayan birden fazla bugfix vardır genellikle, hotfix ile sistem için kritik önem arzeden bugfix in acil olarak yayınlanmasıdır..

bu tam olarak söylediklerinizle uyusuyor mu?

(11 Oca '13, 02:54) beterman beterman's gravatar image

evet eksikleri tamamlıyor.

(11 Oca '13, 03:34) numankaraaslan numankaraaslan's gravatar image

Yeni çıkan sürücülerde gözden kaçan ufak tefek hataları düzelten ufak yamalara verilen isimlerdir.

bir nevi sürümlerin değişik isimlerle kullanılmasıdır.

önce relase çıkar nedir serbest anlamına gelir. sonra versiyon çıkar. sonra versiyon aralarında hata düzeltmeleri olan patch çıkar. bunun dışında fix ile hotfix de artık ufak tefek toparlamalardır.

permanent link

cevaplandı: 11 Oca '13, 02:09

ercet00ilk's gravatar image

ercet00ilk
994455664
cevap kabul oranı: 11%

Açıklamalara geçmeden önce terim karşılıklarını vereyim:

fix: düzeltme
hotfix: düzeltme, toplu düzeltme
patch: yama (düzeltme eki, düzeltme kodu)
version: sürüm
release: yayın

Farklı yazılımcılar terimlere kendilerine göre farklı anlamlar yükledikçe bir karışıklık doğuyor. Ayrıca zamanla bazı terimler ilk çıktıkları anlamlarından farklı yere kayabiliyor. Örneğin Microsoft (ve yazılım çevrelerinin büyük kısmı) hotfix'i "belirli bir müşteri kesimine özel düzeltme paketi" olarak kullanırken oyun pazarında aynı terim "oyuncu-müşterilerde değil sunucuda uygulanan düzeltme" anlamında kullanılıyor.

Terimlerin arasındaki farklara gelirsek:

  • fix/hotfix/patch: fix (düzeltme), yenisini kurmadan mevcut yazılımın üzerine uygulanan büyük-küçük, toplu-tek, istemci-kullanıcı tarafında, vs. her tür düzeltmenin genel adı. hotfix belli bir ya da genellikle birden fazla düzeltmeyi içeren, ürünün geneline değil belli bir kullanıcıya özel hazırlanmış düzeltme. Yama ise genellikle tek bir sorunu çözmek için yazılıma uygulanan, daha çok derlenmemiş durumda, kodun nerelerinin silineceği ya da nelerin ekleneceği ya da düzeltileceğini gösteren kaynak dosyaları şeklinde verilen düzeltmeler. Diğer düzeltmeler ise genellikle ortalama kullanıcının kolayca uygulaması için derlenmiş olarak ve bir kurulum paketi şeklinde sunuluyor. Düzeltmeler çok sayıda ve kapsamlı olduğunda service pack/hizmet paketi olarak da adlandırılabiliyor.
  • version/release: Aslında bu bağlamda önce build, derleme teriminden başlayabiliriz. Ürünün geliştirme sürecinde kodun geçirdiği her aşama, derlenerek çalıştırılabilir her yeni "yapı" (buna "ürün" demek pek mümkün değil) bir derlemedir ve tarih ya da numara verilerek adlandırılır. Bu derleme'lerden kullanıma ya da dağıtıma uygun olduğu düşünülenlerine release/yayın deniyor. Yayın'lar müşteriye sunulabileceği gibi sadece test amacıyla iç kullanım için de yayınlanabiliyor. Sürüm ise aslında ürünün belli bir yayınına verilen sayısal (7.12 gibi) ya da metinsel (Pardus, Vista gibi) bir ad. Yani ürünün belli bir durumuna yayın, adına da sürüm deniyor ama zamanla sürüm hafif anlam kaymasıyla müşteriye sunulan ürünün kendisi için kullanılır oldu. Ayrıca burada da bazı çevreler ya da firmalar biraz farklı anlamda kullanarak "X sürümü" yerine "X'in Y sürümü"nden söz edebiliyor.
permanent link

cevaplandı: 04 Nis '13, 18:39

Sahin's gravatar image

Sahin
46115
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 04 Nis '13, 18:42

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×3
×1
×1
×1
×1

Soruldu: 11 Oca '13, 01:59

Görüntüleme: 1,403 kez

Son güncelleme: 04 Nis '13, 18:42

powered by BitNami OSQA