Merhaba arkadaşlar genel olarak MinGW'yi bir derleyici (Compiler), CygWin'i ise Microsoft Windows işletim sistemi üzerinde çalışan, open source, bir UNIX simülatörü olarak tanımlamak mümkün diyebilirim. En azından ben böyle anladım. Eclipse IDE ile C/C++ geliştirirken toolchain olarak bu ikisinden tekini seçerek kullanabiliyoruz. Ben aralarındaki tanım ve işlevsel farkları merak ediyorum. Eclipse IDE içinde bir C++ Compiler barındırmadığı için bu tür bir pakete ihtiyaç duyuyoruz. Her ikiside içlerinde birer Compiler barından software paketi diyebilirmiyiz? Eclipse ile C++ geliştirme sürecinde her ikisenede ihtiyaç duymalımıyız? teşekkürler

soruldu: 11 Oca '13, 04:39

beterman's gravatar image

beterman
285131722
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 11 Oca '13, 04:59

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190


Eclipse CDT'ye, hem mingw hem de cygwin ortamlarını tanıtabilirsiniz. Biri diğerine ihtiyaç duymaz. Aradaki farklar kısaca:

  1. MinGW'nin bazı distrolarında (bkz. nuwen mingw) en modern gcc sürümü gelirken cygwin'de bu kadar güncel bir derleyici bulamazsınız.
  2. Cygwin ile derlenen bir program cygwin dll dosyasının sistemde bulunmasını gerektirir. Yani yazdığınız program her ne kadar açık kaynak da olsa cygwin'in lgpl lisansına tabi olur.
  3. Cygwin ile unix benzeri işletim sistemi için yazılmış ve unix temel kütüphanelerini kullanan bir program derlenebilir. (örn. BSD soket için yazılmış bir bilgisayar ağları uygulaması derlenip çalıştırılabilir) Bu da kodunuzu ek programlama yapmadan windowsda çalışır hale getirebilmenizi sağlar.
permanent link

cevaplandı: 05 Şub '13, 11:21

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×104
×46
×42
×1
×1

Soruldu: 11 Oca '13, 04:39

Görüntüleme: 3,252 kez

Son güncelleme: 05 Şub '13, 11:21

powered by BitNami OSQA