"Bununun en doğrusunu kişinin kendisi bilir." gibi bir cevap verilecek olsa da kişi, üzerinde çalıştığı ya da öğrendiği dilde hangi derecede olduğunu nasıl kestirebiliyor anlayamadım. Az çok bilgi sahibiyim; ama yine de tam olarak emin olamıyorum. Çünkü bilmediğim ne ve ne kadarını bilmiyorum. Örneğin php, javascript veya C# gibi dillerin ne kadarını bildiğini nasıl kestiriyor bir insan?

soruldu: 17 Oca '13, 15:19

orhangazi's gravatar image

orhangazi
132172126
cevap kabul oranı: 0%


Bu konuyla alakalı aslında Özcan hocanın çok güzel bi sözü var :

"Bir konuda ustalaşmak için on sene gerekli olduğunu anlamak bile on sene sürüyor."

diyor Özcan hoca.

permanent link

cevaplandı: 21 Oca '13, 09:40

lastarabos's gravatar image

lastarabos
1.8k122742
cevap kabul oranı: 29%

diyelim ki yabanci bir dil ögrenmek istiyorsunuz. Kurslara gidip kitaplar aldiniz. Bir süre sonra o dil ile ilgili kelimeleri ögrenip önce kelimeler sonra cümleler kurmaya basladiniz. Ilk basta basit cümleler kurarken pratik yaptikca diger insanlarla konusup yazistikca kurdugunuz cümleler daha karisik ve daha güzel olmaya basliyor. Gecen zaman icinde kimse sizin o dilde ne kadar iyi oldugunu belirleyemez. Bir dili ne kadar iyi bilirseniz bilin mükemmel olamazsiniz. Sadece o anki durumunuzdan biraz daha iyiye gidebilirsiniz. Cok iyi Almanca ögrendigini ve konusabildigini düsünen birisi cok uzun bir süre Goethe gibi bir Faust yazabilecek durumda olmayacaktir. Benim tecrübelerimden yola cikarak iyi bir programci olmak icin sunlar mutlaka şart

 • iyi bir temel
 • bol bol pratik
 • meslegi sevmek
 • ezberlemeyip anlayarak ögrenmek
 • merak edip araştırmak
 • sabır
 • ve uzun bir zaman
permanent link

cevaplandı: 18 Oca '13, 07:35

beterman's gravatar image

beterman
285131722
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 18 Oca '13, 07:37

öyle bir cevap verilmesi pek doğru olmayabilir, ayrıca sadece dil üzerine de uzmanlık pek doğru gelmedi kulağıma. örnek vermek gerekirse java ile her türlü cihaz için kod yazılabilirken, php ile bile shell scriptleri, web siteleri, webservice yazılabiliyor.

çeşitli firma ve vakıfların, Türkiye'den de katılınabilen sertifika programları var. bu kişinin uzmanlığını kanıtlayabilir.

açık kaynak projeler birinin uzmanlığını gösterebilir. github gibi artık sosyal geliştirici platformları var. buralarda kişinin yaptığı commitler, kodlara yaptığı yorumlar kişinin bilgi ve pratik seviyesini gösterecektir.

kodu ve geliştirme sürecini analiz etmeyi sağlayan araçlar var. kod tekrarının az olması, eğer oop yapılıyorsa cohesion ve coupling oranı geliştiriclerin uzmanlığını seviyesini gösterebilir. ki yanlış hatırlamıyorsam kodda çıkabilecek bug olasılığı ve oranının hesaplandığı yöntemler bile mevcut.

ancak kesinlikle bilgi seviyesini kişinin kendisinin nesnel olarak bilebileceğini düşünmüyorum.

permanent link

cevaplandı: 17 Oca '13, 19:30

baran's gravatar image

baran
2.1k81939
cevap kabul oranı: 30%

Dışardan bakınca o dilde neler yapabildiğine sorulan soralara ne kadar cevap verebildiğine göre anlaşılır. Kişinin kendisi bunu tamamen bilemez hiçbir zaman. Ama bugüne kadar neler yaptığına bakarak bir fikir sahibi olabilir. Yada o dilde farklı senaryolarda farklı işler yapabilir miyim diye bakmak gerekir yine biraz fikir vermesi için.

permanent link

cevaplandı: 18 Oca '13, 06:56

numankaraaslan's gravatar image

numankaraaslan
1.8k253749
cevap kabul oranı: 19%

Bence en kestirme yol, örneğin .NET veya Java ile çalışıyorsan bu konularda usta kişilerin yazmış olduğu açık kaynak kodları inceleyerek başlamaktır. Örneğin .Net için Nuget, Codeplex üzerindeki tüm uygulamalar açık kaynaktır. Java için söylememe gerek yok her yer açık kaynak. Bu uygulamalardan en çok ilgi duyduğun, hoşuna giden ya da senin de üzerinde çalıştığın uygulamalara benzer bir uygulamanın kaynak kodlarını indir ve incelemeye başla. Ara ara bir kaç gün veya hafta incele. Eğer kodları anlayabiliyorsan, kodlama sırasında şu desenlere ve ilkelere göre kod geliştirilmiş diyebiliyorsan ustalaşmaya başlamışsındır. Sonra sıfırdan kendin bir geliştirme yapmaya başla, benzer şekilde geliştirme yapabiliyor musun diye kendini tart.

Bu yazılımcıları taklit veya ezbercilik gibi anlaşılmasın. Biz buna üstatlara göre kendini derecelendirme ve kendini yetiştirme diyelim. İnan bir süre sonra (aylar veya yıllar) kendi konumunu kendin belirleyebileceksin. Şu anda kafandaki bir proje nasıl yapılır acaba diye düşünürken, bir süre sonra evet şu projeye başlıyorum, yöntem ve araçlarım şunlardır diyebileceksin.

Başarılar.

permanent link

cevaplandı: 01 Tem '13, 09:02

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

değiştirildi: 01 Tem '13, 09:03

Ne kadar iyi oldugunu, karsindaki kisinin sorularina cevaplaya biliyorsan iyisindir. Bu uzmanda, iyi kisi ve ya orta da olabilir.

permanent link

cevaplandı: 22 Oca '13, 03:02

chivu's gravatar image

chivu
81227
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×7

Soruldu: 17 Oca '13, 15:19

Görüntüleme: 1,685 kez

Son güncelleme: 01 Tem '13, 14:08

powered by BitNami OSQA