Yazılım teslim etmek bir yazılımın test edilmiş sürümünün müşteriye teslim edilmesi diye biliyorum. Bazı yazılım süreçlerinde "Sık teslim edilen yazılımlar için elverişlidir" yazıyor fakat sık teslim edilmekten kasıt ne? 2 hafta gibi bir süre mi yada 2 ay mı? Başlayacağımız projede bunu önceden nasıl belirleriz?

soruldu: 20 Oca '13, 04:38

numankaraaslan's gravatar image

numankaraaslan
1.8k253749
cevap kabul oranı: 19%


Çalıştığm kurumda bu süreç şöyle işlemektedir.

Yazılımcı olarak bizler uygulamayı geliştirirken unit testlerini local'imizde yaparız. Uygulama localimizdeki test sürecinden başarılı geçtikten sonra, test sunucularına deploy edilir. Bu kısımda iş ile ilgilenen testci arakadaşlar testlerini yapar. Bu testlerde başarılı ise production'a çıkarmadan önce son kullanıcılar, test sunucusu üzerinde uygulama bazında yetkilendirip, uygulamayı kendi iş akışında test ederler(bu kısım BI(Business Intelligence) oluyor). Onlarda "uygulamayı kullanabiliriz" i analist yada yöneticilere ilettiklerinde, biz uygulamayı export edip, SOA'cı arkadaşlara veriyoruz ve production sunucularda canlı yayına geçiyorlar.

" Bazı yazılım süreçlerinde "Sık teslim edilen yazılımlar için elverişlidir" yazıyor fakat sık teslim edilmekten kasıt ne?"

Bu soru şöyle bir cevabı anımsattı bana, her uygulama bilimum düzeyde bittikten sonra yeni ihtiyaçlar doğurur, bu ihtiyaçlarda yazılımcı bazında uygulama bakımı olarak nitelendiriliyor. Bakımın ve yeni ihtiyaçların uygulamaya eklenmesi olarak nitelendirilebilir.

"Başlayacağımız projede bunu önceden nasıl belirleriz?"

Proje'nin baştan sona ve sonraki ek bakım süreçleri için, bir çok kriter ortaya çıkmaktadır. Eldeki insan kaynağının kalifiyesi, kullanılan teknolojilerin ne kadar esnek, hızlı geliştirilebilir olması gibi. Ek bakım süreçleri bir nevi ek iş olduğu için her ek iş aslında kısa bir süreçtir fakat devamı hep olabileceği için bu tamamı ile genel perspektifte iş verenin talep ettiği destek ve bakım anlaşmasına bağlıdır.

permanent link

cevaplandı: 20 Oca '13, 17:35

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k63999
cevap kabul oranı: 18%

yani yazılım teslim konusu biraz da müşteriye kalmış oluyor gibi. sık sık güncellenen bir yazılımı kısa teslim süresi olarak değerlendireceğiz. yada bir kontrata bağlı yazılımları genelde uzun teslim süresi olarak belirleyeceğiz. Doğru mu?

(21 Oca '13, 01:08) numankaraaslan numankaraaslan's gravatar image

Müşteri ve anlaşmaya bağlı bir durum. Sadece biz eldeki işe ve elimizdeki kaynağa bakarak makul bir süre belirliyoruz yukarıdaki genel işlem süreçlerini baz alarak.

(21 Oca '13, 01:47) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

yazılım hakkaten soyut bir iş :) teşekkürler.

(21 Oca '13, 01:48) numankaraaslan numankaraaslan's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69

Soruldu: 20 Oca '13, 04:38

Görüntüleme: 609 kez

Son güncelleme: 21 Oca '13, 01:48

powered by BitNami OSQA