EJB, Hibernate, Struts, Wicket, MVC, AOP, JSP, JSF, Servlets bu kavramların ne olduklarını vazifelerine dair bir iki cümle ile konuyu biraz açabilir misiniz?

alt text

soruldu: 24 Nis '12, 05:37

mimaraslan's gravatar image

mimaraslan
2.2k6810794
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 27 Nis '12, 08:43


Konuya bir omuz da ben atayım. JSF yani Java Server Faces, web uygulamaları için kullanıcı arabirimlerini inşa etmeye yönelik Java Community'nin standart çatısıdır. Kullanıcı arabirimi bileşenlerinin inşaa sürecini basitleştirmek yanında JSF, olay, geçerlilik ve dönüştürücü mekanizmalarını da sağlar ve bu mekanizmaları ve son tahlilde bütün faces istek ve yanıtlarını sarmalayan yetkin bir arka plan motoruna(lifecycle) da sahiptir. JSF'in, MVC tasarım örüntüsünün ileri düzeyde bir implementasyonu olduğunu da söyleyebiliriz...

permanent link

cevaplandı: 24 Nis '12, 08:17

hakdogan's gravatar image

hakdogan
2.1k31926
cevap kabul oranı: 43%

1

JSF diğer frameworklere göre öğrenilmesi çok zor diyorlar bu doğru mudur?

(25 Nis '12, 04:10) nerminson nerminson's gravatar image
2

Bu bence biraz nasıl yaklaştığına bağlı. Mesela Spring ile ilgili döküman bulma sıkıntısı çektiğim için uyuz olup, JSF ve Hibernate 'i anlamaya çalıştım ve daha kolay geldi bana.

(25 Nis '12, 05:33) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image
2

Zor olduguna katilmiyorum ben de. RichFaces le calistim son iki yilda ve su anda da PrimeFaces e bakiyorum. Okadar güzel Dokumanlari varki. Demo sayfalari da bir cok konuda yetrinden fazla. Web de de döküman sikintisi yok. Senin yapmak istedigini mutlaka birisi denemis ve yapmis.

(25 Nis '12, 09:25) mceliksoy ♦ mceliksoy's gravatar image
3

@nerminson Bunu kim, hangi framework'lere kıyasla söylüyor bilmiyorum ama her şeyden önce bunun subjektif bir değerlendirme olduğunu söyleyebilirim. Framework'ler, belirli işleri, belirli araç/yöntemlerle yerine getiren komple sistemlerdir. Bunu "yiğidin yoğurt yiğişi" deyişine kıyasla ele alırsak, bir framework'ün belirli bir soruna getirdiği çözüm, bana ideal gelirken bir başkasına ideal ya da kolay kavranır gelmeyebilir. Bu bence öğrenim zorluğu/kolaylığından çok, tarz meselesidir...

(25 Nis '12, 16:24) hakdogan hakdogan's gravatar image

EJB(Enterprise Java Bean) ler bir JavaEE-Server icindeki standart komponentlerdir. Programcilarin cok katmanli, dagitik, kurumsal uygulamalar yazmalarini kolaylastirmak icin varlardir. Calismak icin bir EJB-Container e ihtiyac duyarlar. Genellikle bir Application Server yani. SessionBeans, EntityBeans(JPA) ve MessageDrivenBeans diye üc tiptedirler. Tek baslarina bir Kitap konusu olacak kadar kapsamlidirlar.

MVC(Model-View-Controller) ve AOP(Aspect-oriented programming) birer Design Pattern(Tasarim Sablonlari) dirlar. Yazilim mühendisliginde karsilasilan bazi sorunlari cözmek ve ya daha güzel bir sekilde programlamak icin düsünülmüs methodlardir aslinda. Daha bir cok tasarim sablonu vardir. Bakiniz. Tasarim Sablonlari - Özcan Acar.

Servlets, Server tarafinda calisan java siniflarindan baska bisey degiller aslinda. Client dan gelen sorgu yu karsilarlar ve bunlarla ilgili islemleri yaparlar ve geriye bir cevap verirler. Bir HTML in bir kismini yada tamamini dinamik olarak olusturabilirler, Veritabani ve ya diger kaynaklara erisebililer. Yasam döngüleri WebServer tarafindan(Daha dogrusu Servler Container) kontrol edilir. Java ile Web uygulamalari yazmanin ilk adimlarindandir. Ancak cok cok önemlidirler ve su anda bütün bilinen Java Web Frameworklerinin(Seam, Spring, Gwt) temelinde Servlet ler vardir.

JPS(Java Server Pages), Servlet lerden bir sonraki adim ve servlet lerde karsilasilan bazi zorluklari cözmek icin gelistirilmis, aslinda php gibi bir script dili. Html ile birlikte java kodlari yazabiliyorsun. Jsp sayfalari sonunda yine bir Servlet e derleniyor ve o sekilde Deploy ediliyor.

JSF(Java Server Faces) de bir komponent model aslinda. Programcilar komponent tabanli web uygulamalari yazabilsinler diye gelistirildi. Ayni dekstop daki gibi komponentlerle calisiyorsun. Nasil Swing dekstop uygulamalari icin bir KomponentModel ise, JSF de Web uygulamalri icin öyle.

Bunlar la ilgi daha bir cok sey söylenebilir. En güzeli, bu yazilan kelimeleri Goole ye yazmak. Herbiri hakkinda daha detayli bilgi bulmak cok kolay.

permanent link

cevaplandı: 25 Nis '12, 09:01

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 25 Nis '12, 09:22

Bir tanesini yazayım bu aralar haşır neşirim kendileriyle ;)

Hibernate (OR/M : Object Relational Mapping) : Java sınıflarından veritabanı tablolarına dönüşümü ya da Java veri tiplerinden SQL veri tiplerine dönüşümü gerçekleştirir.

permanent link

cevaplandı: 24 Nis '12, 06:11

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999
cevap kabul oranı: 18%

Struts = JSF den onceki en moda kullanilan framework

Wicket = JAVA web sitelerinde kullaniliyor

permanent link

cevaplandı: 25 Nis '12, 09:16

betulcamsiler's gravatar image

betulcamsiler
160139
cevap kabul oranı: 0%

AOP ile ilgili "Spring in Action" kitabından okuduklarım yazılımcılık açısından ufkumu açtı diyebilirim. Aop'yi kısaca şöyle özetleyebilirim: Farzedelim sizin bir şarkıcı sınıfınız var bu şarkıcı sınıfının da şarkıSöyle isminde bir metodu var. Bunun dışında Seyirci isimli bir sınıfınız ve bu sınıfın alkışla isimli metodu olsun. Bir şarkıcı şarkıSöyle metodunun hemen sonunda Seyirci sınıfının alkışla isimli metodunu çağırmalıdır aop kullanmadığımız zaman. Bu mantık temelde yanlıştır çünkü şarkıcı her defasında şarkı söyledikten sonra seyircileri alkış yapmak için uyarmak zorunda olmamalıdır seyirciler kendileri şarkının bittiğini fark edip alkışlamalıdırlar gerçek hayatta olduğu gibi. Aynı şeyi Aop kullanarak yaparsak beanler veya annotationlar vasıtasıyla hangi metodun hangi metoddan önce veya sonra çalıştırılması gerektiğini önceden tanımlarız ve bunu sürekli kod içerisinde tekrarlamaktan tek seferde kurtulmuş oluruz.

permanent link

cevaplandı: 27 Nis '12, 10:27

faridmovsumov's gravatar image

faridmovsumov
1.1k193738
cevap kabul oranı: 16%

Bunlarin arasinda Spring de söylenmesi gerekiyor.

permanent link

cevaplandı: 11 Eyl '12, 04:36

chivu's gravatar image

chivu
81227
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×282
×112
×48
×28
×5

Soruldu: 24 Nis '12, 05:37

Görüntüleme: 2,508 kez

Son güncelleme: 11 Eyl '12, 04:37

powered by BitNami OSQA