Merhabalar,

Yakın zaman da yeni bir projeye dahil oldum.Proje tamamlanmış fakat artık benim sorumluluğumda olacak.Bu durumda bana projenin detaylı bir şekilde anlatılacağını düşünmüştüm fakat öyle bir olay gerçekleşmedi.Bu durumda benim bu projenin classlarını işleyişini vs. anlamak için ne yapmam gerekir? Nasıl bir yol izlemeliyim?Diğer sorum bu durumda bir yazılımcının zor durumda kalmaması için(benim düştüğüm duruma düşmemesi için) hangi diyagramların dökümente edilmesi isabetli karar olur.

soruldu: 13 Mar '13, 09:14

mehmetali's gravatar image

mehmetali
96347
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 13 Mar '13, 10:06


Mevcut testleri incele, onlari kosturmaya calis. Eger test yoksa, test yazmaya ve mevcut API'leri kullanmaya calis. Bu sekilde cok kisa sürede uygulamanin nasil calistigini kavrayabilirsin. Kod okuyarak, özellikle OOP tarzi ile gelistirilen uygulamalari kavramak cok zor olabilir.

Bir uygulama icin en iyi dokümentasyon birim ve diger tür testlerdir. Bu testler uygulamanin nasil calistigini ilk bakista söylerler. Bu yüzden testleri kosturarak baslamanda fayda var, cünkü testleri okudugun zaman uygulamanin dokümentasyonunu okumus gibi olursun.

Test yoksa, uygulamanin dokümentasyonu yok gibidir. JavaDoc vari dokümentasyon yazildiktan kisa bir zaman sonra güncelliklerini yitirirler. Cogu zaman yapilan kod degisiklikleri bu tür kod icinde yer alan dokümentasyona yansimaz. Bu yüzden bu tür dokümentasyon kafa karistirici olabilir.

permanent link

cevaplandı: 13 Mar '13, 10:12

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

"JavaDoc vari dokümentasyon yazildiktan kisa bir zaman sonra güncelliklerini yitirirler." özellikle bu yorumunuz benim gibi bir çok yeni mezun için faydalı olduğunu düşünüyorum.Genelde javadoc'un olmamasından dolayı projeyi eleştiriyordum fakat dediğiniz gibi güncelliğini yitirmiş olması daha büyük sorun olabilir.Ek olarak sistemi anladıktan sonra kafa karıştırıcı olan birimler için sistemin işleyişini belgelemek adına (daha sonra ihtiyaç duyulduğunda bakmak için olabilir) ne tür diyagramlar mantıklı olabilir.(Squence,state veya kendi anlayacağımız standart olmayan bir çizim mi?).

(13 Mar '13, 10:29) mehmetali mehmetali's gravatar image

Bahsettigin diyagramlarda zamanla güncelligini yitiriyor. Bu yüzden dokümentasyon acisindan en güzel secenek birim testleri.

(13 Mar '13, 10:38) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

@özcanacar, hocam birim testlerin yapıldığı projeler bulmak, Türkiye'de biraz mum ışığında iğne aramaya benzer. Çalıştığım şirkette 70 tane jee uygulama var ve hedef 160 uygulamayı canlı almak 1 tane unit test olan yok. Ben neden unit testlerini baz alarak geliştirmiyoruz dediğimde, inşallah yeni uygulamalarda diye cevap aldım. basit bir tecrübemi paylaşayım dedim.

(15 Mar '13, 18:04) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Bireysel tecrübem ve bence olması gereken,

kağıt kalem al.. Uygulamanın sınıfsal çatısından başla nasıl bir hiyerarşi izlemiş, neyi nerden çağırıyor, nasıl implement ediyor. Bunları genel bazda bir çıkar. Bu sana yazılım mimarisi hakkında bilgi verir. Daha sonra ise kullanılan teknolojiler neler ise o teknolojiler hakkında bilgi edin. Kullanılan teknolojileri kendi local makinende ufakta ulsa bir kaç küçük tutorial vari uygulamacıklar yazarak test et. Sonra kullanılan teknolojilerin birbirleri ile nasıl haberleştiklerini incele. Bu konuda küçük uygulamalar geliştir.

Bu iş için 2 ay gibi müddet iyi süredir. Şuanki işyerimde çok geniş ve dağıtık bir SOA yapısı var. Bu tür bir vizyon çizmiştim kendime mödüler yapıya entegre olmam çok rahat oldu hatta çalışmaya başladığım 5. ay itibari ile 2 mödül üzerinde sorumluluk aldım.


Soru için ise, dökümentasyon yoksa kesinlikle iste, imkan yoksada kullanılan teknolojiyi incele sonrada sınıf yapısı için yapılacak en güzel şey debug. Arayüzden bir olay tetikle (basit bir CRUD mesela), sonrada nerelere gidiyor izle. Sınıf yapısı hakkında kısmen bilgilenmene ve teknoloji olarak katmanlar arası nasıl geçişler yapıldığının farkındalığı oluşur.

Projedeki teknolojileride belirtirsen proje hakkında bilgi sahibi olanlar en azından teknolojinin mimarisinden bahsederler ve can alıcı ipucularıda öğrenme şansın olur.

permanent link

cevaplandı: 13 Mar '13, 09:33

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.5k63999
cevap kabul oranı: 18%

1

J2EE'nin söylediğine ek olarak yazılmış projenin uml diyagramı gibi diyagramlarını çıkartan eklentiler ya da programlar var çeşitli ideler için. Hem buradan incelemek (ana yapıyı kavramak için) hem de debug yaparken takip etmek için faydalı olabilir diye düşünüyorum.

(13 Mar '13, 20:47) goksel goksel's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×9

Soruldu: 13 Mar '13, 09:14

Görüntüleme: 1,123 kez

Son güncelleme: 15 Mar '13, 18:04

powered by BitNami OSQA