Açık kaynak yazılım geliştiren kişi yada firmalar nasıl para kazanırlar? Normal şartlarda açık kaynak eğitim ve yazılımın olgunlaşması için çok etkili bir yöntemdir. Ama sadece açık kaynak ile uğraşan insanlar yada firmalarda var. Bunlar geçimlerini nasıl sağlarlar? Destek, bağış gibi yollar varda bunlar bi açık kaynak yazılımcısının geçimini sağlamak için yeterli mi?

soruldu: 31 Mar '13, 02:15

emrekacan's gravatar image

emrekacan
813304450
cevap kabul oranı: 9%


Acik kaynak yazilim(open source software) veya özgür yazilim(free software) kodlarin acik olmasini, kodlarin degistirilip dagitilabilmesini, orjinal kodlari yazan kisinin haklarinin korunmasini saglar. Özgür yazilimlar bir yazilimin bir ucret karsiliginda satilmasini, o yazilima parayla destek(support) verilmesini, o yazilima ucretli ekler(component, modul) yazilmasina karismaz.

Yazilim dunyasinda degisik para kazanma yollari vardir. Aslinda siz bir yazilim yaparken maddi veya manevi kazanclar elde edersiniz. Maddi kazanca ornek programin satis ucreti veya kullanim hakkinin kiralanmasi gibidir. Manevi kazanclara ornek ise, o programciya prestij kazandirmasidir. GNU/Linux dunyasinda genellikle acik kaynak GNU GPL(genel kamu lisansi) kullanildigi halde Novel, Red Hat gibi acik kaynak yazilimlardan milyonlar kazanmis sirketler var.

Linus Torvald, linux kerneli acik kaynak olarak yayinladigi ve hic bir telif hakki almadigi halde, linux kerneli kullanan firmalarin(Red Hat, VA Linux) borsaya acilarak milyonlarca dolar degerlenmesiyle cok ciddi paylar almistir.(yaklasik 20 milyon dolar tahmin ediliyor.)

Cok kullanilan tools, component veya framework yazan programcilar da butun kodlari acik yayinlasalar bile o kodlari kullanan firmalar yeni eklentiler icin odeme yapmaktalar.

MySQL veritabani veya Sencha ExtJS JavaScript framework gibi hem acik kaynak hem de is(commercial) lisansiyla satilan yazilimlar da aslinda acik kaynaktan nasil para kazanildigina guzel ornekler. MySQL Sun firmasi tarafindan 1 milyar dolara satin alinmisti, yine Extjs icin milyonlarca dolarlik yatirimlar gelmisti. Aslinda bu ornekler acik kaynak yazilan herseyin ciddi bir is degeri oldugunu gosteriyor.

Türkiye'den buna guncel bir ornek vermek icin PrimeFaces'e bakmak yeterli olur sanirim.

Bir de özgür yazilimin fikir babalarindan Richard Stallman gibi idealist yaklasanlar var. Richard Stallman sadece gerektigi kadar para kazanmayi hedeflemis, gercekte istese cok zengin olabilecekken kendisine cep telefonu, araba bile almamis ornek bir kisiliktir. Richard Stallman'in acik isletim sistemi projesi gonullu programcilar ve destekleyen firma/sahislarin bagislariyla devam etmekte. Richard Stallman firmalara para karsilgi kod yazmis, yazdigi kodlari da ayni zamanda herkesin kullanimina da acmistir.

permanent link

cevaplandı: 31 Mar '13, 19:09

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Açık kaynak yazılımların satılabildiğini bilmiyordum. Ama anlamadığım şurda açık olanı varken niye gidip ona para verilsin. Yani birisi açık olanı alıp kullanabiliyor ama isterse aynı yazılımı parayla da satın alabiliyor. Doğru mu anlamışım? Yoksa açıkta olsa ona para verme zorunluluğu mu var?

(01 Nis '13, 02:32) emrekacan emrekacan's gravatar image

@emrehit GPL lisansli urunler yine GPL lisanslanmak zorunda, o yuzden MySQL veya Sencha gibi firmalar acik kaynak projelere ucretsiz ama kapali kodlu projelere ucretli lisans uyguluyorlar.Simdi eger ExtJS ile acik kaynak proje gelistirirsen para odemessin, ama projen kapali kodsa ExtJS'nin is lisansini(commercial) satin almak zorundasin.Bir de bazen acik kaynak proje bile olsa o projeyi satin almak veya kiralamak cok buyuk avantajlar sagliyor. Ornek www.openerp.com kodlari acik cok guzel bir ERP projesi, cok da populer, cogu firma hosting ile beraber kiraliyarak kullaniyor ve destek aliyor.

(01 Nis '13, 06:49) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Açık kaynak veya özgür yazılım, ücretsiz yazılım anlamına gelmez. Örneğin Red Hat şirketinin bazı uygulamaları özgür yazılımdır ve ücretlidir. Ayrıca ücretsiz de olsa o yazılıma destek sağlayarak veya özel olarak ek bileşenler geliştirerek para kazanılabilir. Yani kısacası lisans ücretine değil emeğe karşılık para kazanıyorlar.

permanent link

cevaplandı: 31 Mar '13, 02:40

omerozkan's gravatar image

omerozkan
87581528
cevap kabul oranı: 9%

değiştirildi: 31 Mar '13, 02:40

Ben bu konuda kendi çapımda bir araştırma yapmıştım, aşaığdaki sunuma ulaştım, asya da açık kaynak yazılım üreten bir firmanın kendi ağzından nasıl karlı bir yapıya dönüştüklerini ve karşılaştıkları zorlukları anlatıyor:

http://www.extropia.com/presentations/birznieks/pdf/running_a_profitable_company.pdf

benim açımdan bayağı aydınlatıcı olmuştu

permanent link

cevaplandı: 01 Nis '13, 03:52

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

Bu soruyu epey garipsedim.

Açık kaynak yazılım üretmekten para kazanmakla yazılımın kaynağını gizlemek arasında yazılımcı açısından pek bir fark yok. Yazılımcının maaşı bildiğim kadarıyla yatıyor. Örneğin RedHat, Oracle (openoffice, mysql, virtualbox) ve Apache (apache web sunucusu, cassandra geliştiricileri vs.) bünyesindeki bütün mühendisler parayla yazılım geliştiriyor.

Ayrıca açık kaynak yazılımlar üzerinden para kazanan pek çok eğitim, destek, danışmanlık ve "enterprise ürün geliştirme" şirketi var. Onların yaptığını açık kaynak yazılımı üretenler neden yapmasın?

permanent link

cevaplandı: 01 Nis '13, 03:14

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 01 Nis '13, 03:20

Bir yazılımın kaynağını açmak demek o yazılımdan para kazanılamaz ya da az kazanılır anlamına gelmez. Bir yazılım firmasının ana amacı para olmamalı prestij olmalı. Çünkü prestij parayı getirir. Açık kaynak uygulama geliştiren bir firmanın prestiji diğerlerinden daha yüksektir. Çünkü yazılan kodun ne kadar kaliteli olduğu gözler önüne serilmiş olur. Prestiji kısayoldan bu şekilde alabilirsiniz.

Paraya gelince de daha çok destek, ücretli eklentiler, kullanıcıların talep ettiği spesifik uygulama yada eklenti geliştirmek yada sadece bağış talep ederek para kazanılabilir ki eğer gerçekten birçok insanın işine yarayan bir yazılım geliştirmişseniz paranın bu yollardan yada daha farklı yollardan gelmemesi mümkün değil.

Önemli olan insanların işini gören bir uygulama olması.

permanent link

cevaplandı: 06 May '13, 05:13

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152856
cevap kabul oranı: 17%

değiştirildi: 06 May '13, 05:15

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×3

Soruldu: 31 Mar '13, 02:15

Görüntüleme: 3,590 kez

Son güncelleme: 06 May '13, 05:15

powered by BitNami OSQA