Merhaba,

Ben tercih olarak web uygulamalarımda Play Framework 1.2.5 kullanmaktayım. Play bilmeyenler için bir MVC frameworktür ve Model / Controller kısmı Java dili ile yazılmaktadır.

Benim kafama takılan kısım ise "View" katmanı. Öncelikle view katmanında Play framework genel anlamda herhangi bir kısıtlama getirmiyor. Groovy script ile controllerdan gelen viewmodelları kendi içerisinde renderlayıp kullanıcıya sunuyor.

açıkçası web tasarım kısmıyla uğraşmayı pek sevmediğimden şimdiye kadar hep tasarım ve basit arabirimler için "Twitter Bootstrap" css/javascript ikilisini kullandım.

Benim merak ettiğim sizin kendi projelerinizde kullanmakta olduğunuz Twitter Bootstrap benzeri açıkkaynak css/javascript kütüphaneleri var mıdır? varsa nelerdir?

soruldu: 04 Nis '13, 10:28

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%


Kisa cevap: Ember.js ve AngularJS (degisik web helpers, directive, css ve JavaScript libs/frameworkleri ekleyebiliyorsunuz)

Uzun cevap:

Artik bircok uluslararasi taninmis web projeleri server side view sistemlerinden vazgeciyor. Baslica sebepleri her client'da calismamasi(mobil cihazlarda), yavas calismasi, her istenilen client interaction'larin server side view teknolojileriyle uyumlu olmamasi sayilabilir.

Java dunyasinda buna degisik ara cozumler gelistirildi, GWT, Apache Wicket ve benzerleri gibi. Ama hicbirisi gercek anlamda programcilara client tarafinda cok hafif (lightweight) html/css/js interaction cozumleri sunamadi. Yine Play Framework view tarafini java ile efektif cozemedigi icin view'lerinde agirlikli scala template'leri kullandi.

Yukaridaki bilgiler isiginda java, python ve ruby'de degisik view alternatifleri aramis/arayan birisi olarak javascript template engine'leri web desktop ve mobile client'larda cok iyi calismasi sebebiyle tercih sebebi olmaya basladi. AngularJS (Google gelistiricileri yaziyor) ve Ember.js(Ruby on Rails ve jQuery core team'deki programci/programcilar yaziyor) web ve mobil view teknolojilerinde backend bagimsiz java, python veya ruby ile web servisler yazilarak kullanilabiliyor.

Onlarca MVC(Model View Controller), MVVM(Model View ViewModel) javascript framework'leri var, TodoMVC.com da TODO demolari yazilmis ve kodlari GitHub'da paylasilmis, bence iclerinde AngularJS ve Ember.js ön plana cikiyor.

Simdi yukaridaki yazilanlar java'da web projeleri gelistiren degisik framework'ler kullanan bircok kisiye neden JavaScript'le ugrasmaliyim, cok karmasik dinamik script dili diyebilir ama web ve mobil teknolojilerin gidis yonu bu yonde.

LinkedIn artik client tarafinda JSP kullanmiyacagini JavaScript templating'e gectigini duyurmustu:

Ayrica Netbeans 7.3 ile Oracle backend'de Restful web servisleri, frontend'de ise bircok JavaScript framework'u destekleyen HTML5 Client Projesini duyurdu. JSF 2.2'ye de stateless(durumsuz) JSF + HTML5 component yapisi eklendi(henuz final versiyonu cikmadi!).

permanent link

cevaplandı: 05 Nis '13, 03:44

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Teşekkürler, çok bilgilendirici bir cevap oldu. ember'i duymuştum bir de angular'a bakayım o zaman ben. Hernekadar dediğiniz gibi konu responsive ve lightweight olmaya gelince javascripti geçebilen bir framework'e henüz denk gelemedim, ama javascript'in de programcılar arasında sevilmemesinin birçok sebebi var, Benim umudum, artık html+javascript tarafında da stabil ve programcı dostu teknolojilerin ilerlemesi yönünde..

(05 Nis '13, 03:53) dreampowder dreampowder's gravatar image
2

Ozellikle Ember.js(handlebars templating) ve AngularJS(interne HTML templating'i var) html template'leriyle view'lerini olusturuyor. Bu da programciya daha az JavaScript daha cok html/css design imkani veriyor, hatta ekipte UI/UX Designer'iniz varsa web design'in buyuk kismini programcidan kurtariyor. Ember.js icindeki Handlebars compile edilebildigi icin view'deki hatalari direk gorebilme sansiniz var. Bunlara karsin full stack JavaScript framework'lerde(ExtJS gibi) herseyi programci JavaScript ile yazdigi icin tum client application JavaScript oluyor, bu da projeyi hantallastiriyor.

(05 Nis '13, 04:01) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Angular ile biraz çalışma yapmaya başladım, en çok hoşuma giden şeylerden birisi kullanmayı çok sevdiğim twitter bootstrap ile tam uyumlu çalışıyor,(hatta angular-bootstrap adında bootstrap komponentlerinni angular versiyonu bile var). sevdiğim başka bir noktada scriptimizin scope'unun nerelerde başlayıp nerelerde biteceğini düzenleme imkanımız oluyor..

(05 Nis '13, 09:10) dreampowder dreampowder's gravatar image
2

Bende Wakanda fanatiğiyim. JavaScript framework bakıyorsanız, kanımca içlerinde en derli toplu olanı Wakandadır. Hem kendine ait IDE'si hemde sunucusu mevcuttur ve tamamen JavaScript bazlıdır.

(10 Haz '13, 15:00) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Wakanda çok ilginç gözüküyor, ben de bir inceleyim :)

(11 Haz '13, 15:17) dreampowder dreampowder's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×137
×72
×30
×4

Soruldu: 04 Nis '13, 10:28

Görüntüleme: 1,862 kez

Son güncelleme: 11 Haz '13, 15:17

powered by BitNami OSQA