Günümüz de hazır paket programlar üretip satan ve oldukça ciddi gelirler ile ticari başarılar elde eden pek çok yazılım firması var. Hatta bu firmaları ürettikleri ürünlerinden ziyade ABC Soft, ABC Yazılım gibi... İsimleriyle markalaşıyorlar. Bu hazır paket yazılımlarını satın alan işletmelerin zihinlerinde şöyle bir anlayış tarzı daha çok öne çıkıyor. “Satın aldığımız yazılım işimizi görsün yeter”. Evet, işletmeler bu açıdan haklılar. Şimdi işletmelerin işlerini görecek olan program veya programları hazır paket halinde alıp kullanmayı tercih etmeleri neticesinde genç yazılımcılar daha iş yaşamına adım atamadan elenmiş olmuyorlar mı? Her şey hazır paket kurulum olursa o zaman ülkemizde neden yazılım sektörü gelişsin ki? Bu şartlar altında neden yazılıma devam etmeliyiz? Son olarak ta bu hazır paketlerle çalışma anlayışı bildiğimiz programlama dillerinin önemini düşürmüyor mu?

soruldu: 25 Nis '12, 12:07

mimaraslan's gravatar image

mimaraslan
2.2k6810794
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 27 Nis '12, 00:47

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Piyasada bulunan hazır yazılımların belirli iş çevrelerinde belirli işleri karşılayacak düzeyde olduğunu biliyoruz. Fakat bu yazılımlardaki özellikleri yeterli bulmayan veya kullanışlı görmeyen bazı şirketler yazılımların geliştirilmesi veya başka yazılım firmalarınca sıfırdan geliştirilmesi için gerekli ödenekleri ayırıyorlar. Bunun dışında teknoloji gibi iş süreçlerine ait standartlarında gün ve gün geliştiğini düşünürsek bunların yazılımlaştırılması içinde bir piyasa oluşuyor. Dünyada gelişen ve değişen birşeyler olduğu müddetçe her daim yazılım alanına ihtiyaç duyulacağı kanaatindeyim, bu sebeple ufak tefek yazılım paketlerinin; dillerin önemini veya mesleğin değerini azaltacağını düşünmüyorum.

Bol fikirli, bol kodlamalı geceler :)

permanent link

cevaplandı: 26 Nis '12, 17:54

makosan's gravatar image

makosan
2403513
cevap kabul oranı: 12%

İş yaşamında yazılım isteğinde bulunan kurum veya müşteri kitlesi çok önemlidir. Dev kurumsal projeleri ana hatlarıyla bugün 3 ayakta ele alabilirisiniz.

1-Alt yapıda hangi veritabanı kullanılacak?

2-Ara yüzde hangi programlama dili tercih edilecek?

3-Ek teknolojiler neler olacak?

Diyelim ki dev bir kuruma uygulamalar geliştirmeniz sizden isteniyor ve sizde bir proje liderisiniz. Dev kurumlarda projenizin milyonlarca işlemi hızlı, hatasız ve kusursuz çalıştırması hedeflenir. Şimdi sırasıyla sorularımıza cevapları birlikte arayalım. Mesela bu dev projede kullanılacak veritabanımız MS Access olabilir mi? Eğer kurumsal geniş çaplı bir uygulama hedefliyorsak hızlı, güçlü ve güvenli bir veritabanını tercih etmeliyiz. Benim tercihim mesela ORACLE SERVER olurdu. Siz MSSQL SERVER - MySQL SERVER veya diğer başka bir veritabanlarını da tercih edebilirsiniz. Gelelim programlama diline. Şimdi öyle bir programlama dili tercih edelim ki başımız sonradan ağrımasın. Güçlü olsun, kodlaması esnek olsun, her platformda çalışsın, yani her türlü işletim düzeninde, zeminde çalışan bir şey olsun.

Burada şu hususlara da değinelim. -Klasik masaüstü uygulamaları üzerinde çalıştığı işletim düzenine yani platforma bağımlıdır. Eğer sizin uygulama geliştireceğiniz kurum ille de klasik masaüstü bir uygulama istiyorsa ben kesinlikle platform bağımsız JAVA’yı tercih ederdim. -Web uygulamaları platformların hiç birine bağımlı değildir. Yani her işletim düzeninde var olan web tarayıcıları üzerinden uygulamanıza kolayca erişebilirsiniz. Evet, eğer ki uygulama geliştireceğimiz kurum bizden web tavanlı bir dev proje geliştirmemizi istemiş olsaydı. Bu konuda da tam yetki bizdeyse ilk dikkate alacağımız noktalardan bir tanesi de lisans ücretleridir. Açık kaynak kodlu yazılım dilleri ihtiyaçlarınızı karşılamıyorsa o zaman lisans ücretine tabi olan yazılım dillerinden birine yönelebilirsiniz. Benim tercihim bir taşta iki kuş vurmak için JAVA olurdu. Siz C#, VB veya PHP ’ide tercih edebilirsiniz. Yalnız PHP ile klasik masaüstü uygulama geliştiremezsiniz. Projeniz Web tabanlı ise açık kaynak kodlu PHP kullanabilirsiniz. Çünkü ister klasik masaüstü, ister web tabanlı bir uygulama geliştirin JAVA ikisini de ey vallah der. Dahası lisans ücretleri meselesini de göz önüne alınca Java dünyası inanılmaz denecek derecede açık kaynak kodlarla doludur.

Sırada yazılım dili ile veritabanı arasındaki kullanılacak ek teknolojilerin seçimi var. Burada da öncelikle açık kaynak kodlu ve lisans ücretli yazılımlara yönelebiliriz. Veritabanı ile programlama dili arasında kullanılacak ek yardımcı birimler projenize göre değişir. Burada kimse sizi kısıtlayamaz ama projeyi çorba etmeden daha sistematik kod geliştirmek için ara katmanlarda ihtiyacınız olan frameworks(çatılar) kullanabilirsiniz. Ben büyük kurumsal uygulamalarda Spring - Hibernate - Hazelcast gibi... Çatıların ve teknolojilerin kullanılmasını tercih ederdim. Sizin tercihleriniz seçtiğiniz programlama diline ve projenizin çapına göre değişebilir.

alt text

Evet, görüyor musunuz? Bir büyük kurum kendine özel bir uygulamanın veya uygulamaların hazırlanmasını istediğinde hazır paket uygulama paketlerine başvurabilir mi? El bette hayır. Hazır paket programlar dev işletmeleri asla tatmin etmez. O yüzden dikkat ediniz uzman yazılımcı elemanlara daima ihtiyaç duyarlar. Dahası hazır paket programlarının çoğunda iç kod yapısında herhangi bir değişiklik yapamazsınız. Siz hazır paket uygulamalarda satın aldığınız firmanın yeni sürüm çıkartmasını beklemek zorundasınız. Dev işletmelerde ihtiyaçlar en kısa zamanda giderilmezse müşteri kaçar. Buda istenilmeyen bir durumdur. Sonuç olarak hazır paket yazılımlarını ancak küçük ve orta çaptaki işletmeler tercih etmektedirler.

permanent link

cevaplandı: 27 Nis '12, 05:18

mimaraslan's gravatar image

mimaraslan
2.2k6810794
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 05 May '12, 09:35

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559

Paket programlari uzaylilar mi yaziyor programcilar mi? Paket programlarin yaginlasmasi programci ihtiyacini artiracaktir, ayrica paket programlari cok satilan firmalar buyudukce daha degisik is alanlarina uygulamalar yazacaktir, bu da programciya herzaman ihtiyac duyulacagini gosterir. Turkiye'deki lider 2-3 yazilim firmasina bakarsaniz eskiden sadece ticari set satarlarken artik CRM, ERP, MRP gibi alanlara yazilim gelistirmekteler. Projeler buyudukce her firmaya ozel seceneklerle geliyor, aslinda artik paket program olmaktan cok sektorel cozum olmaya basliyor. Bakiniz dunyada lider SAP firmasi butun dunyada hala binlerce programciyla calisiyor. Ayrica SAP'yi alip kendi ihtiyaclarina gore degistirmek isteyen firmalar da SAP den bagimsiz programcilari ise almakta.

permanent link

cevaplandı: 07 May '12, 05:00

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Valla ben SAP denilen sistemi gördükten sonra biz ne düşünmüssek yapmışlar dedim gerçekten de korktum.

permanent link

cevaplandı: 10 May '12, 05:51

sanchezdiego's gravatar image

sanchezdiego
141248
cevap kabul oranı: 0%

Benimde aşkım şevkim hep bu yüzden kırılıyor ama yapacak birşey yok.

permanent link

cevaplandı: 04 Haz '12, 16:02

sempati12k's gravatar image

sempati12k
5213
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×19
×1

Soruldu: 25 Nis '12, 12:07

Görüntüleme: 2,575 kez

Son güncelleme: 04 Haz '12, 16:02

powered by BitNami OSQA