Android'de java ya en iyi alternatif bence adobe air ortamı. Flash ve as3 bilenler hiç java koduna girmeden uygulamalarını yapıp sunabilirler. Bunun üzerine daha önceden Ersin Şengül hoca bir eğitim seti çıkarmıştı, şu aralar başka bir eğitim sitesi de eğitim hazırlamakta. Ama forumlara baktığımda air'i kullanan kişi sayısı çok az görünüyor, ya da kendilerini belli etmeyip parayı vuruyorlar :)

Air ile uygulama geliştirmek android 2x serisinde biraz sıkıntı olabiliyordu ama sonraki sürümlerde hiçbir sıkıntı görünmüyor, özellikle görsel uygulama geliştirmek için ya da oyun yapmak için air ortamı herşeyi sunuyor.

Benim kafama takılan neden air ortamı seçilmez sizce? İleri ki zamanlarda ne oluri bu konuda sizlerinde düşüncelerini almak istiyorum.

soruldu: 18 Nis '13, 18:13

CodErode's gravatar image

CodErode
0101618
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 19 Nis '13, 04:49

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

google firmasının işe yarar şeylere verdiği desteği geri çekme huyu yüzünden modern web ya da android sdk haricinde bir platformu tercih etmezdim.

(22 Nis '13, 23:41) nurettin nurettin's gravatar image

Destek devam ediyor ki? Air 3.7 veya 3.6 tam hatırlamıyorum artık sadece android 4.x sürümlerini destekliyor. Air ortamı sürekli geliştirilip daha iyi ve stabil sürümler play'e yükleniyor.

(23 Nis '13, 04:06) CodErode CodErode's gravatar image

öncelikle air ciddi bir kullanıcı kitlesine sahip, markette gördüğümüz bir sürü oyunun arkasında air var.uygulama olarak bakarsak air pek yok cünkü performans ve destek konusuna can yakıyor. peki neden oyun sektöründe kullanılıyor diye sorucak olursanız, 2d ve 3d konusunda yazılan çok fazla engine' e sahip ve bu engine leri kullanan fazlasıyla oyun firması var.

http://gamua.com/starling/games/

away3d

şu anda andorid ve ios ile 3d oyun geliştirmeye kalktığınızda tercih edebileceğiniz engine sayısı çok az ve engine ler yeterli değil. Actionscript kullanan geliştirici kitlesi oyun ve animasyon tabanından gelen insanlar. o yüzden pek uygulama sektörüne bulaşmıyorlar. bulaşırsanız ve dahil olacağınız proje kapsamlı ise ileride canınız çok yanacak, bunun en önemli nedeni performans. performanı kurtarmak için flex in userInterface lerini zaten kullanmıyosunuz(adobe da artık farkında ve kullanılmasını istemiyor), oturup haftalarda arayüz yazmanız gerekiyor, arayüzü yazdıkdan sonra bazı nedenlerden dolayı api kullanmanız gerekiyor, çoğu api artık yok. özellikle google ın api kısıtlaması çok can yakıyor. bunun yanında donanıma müdahale konusunda çok kötü, gpu render aldığınız bir uygulamada sensörlere ihtiyac duyarsanız doğru verinin gelmesi için 20-25 sn beklemeniz gerekiyor. bunları gördüğünüzde air dan soğuyorsunuz.

permanent link

cevaplandı: 21 Şub '14, 10:55

evren's gravatar image

evren
5812512
cevap kabul oranı: 33%

Teşekkür ederim dediğiniz gibi uygulama konusunda sanırım sıkıntıları var. Ama Adobe Air uygulaması markkette baktığımızda 50-100milyon arası indirme almış. Bu sayı sizce de az değil mi? Ya da oradaki sayı tam sayıyı göstermiyor mu? Neden derseniz bazı oyunlar air i kendi içinde gömülü olarak getiriyor.

(22 Şub '14, 08:04) CodErode CodErode's gravatar image

Dediğiniz gibi çoğu zaman Air' ı apk nın içine gömüyoruz.Aslında sayı az değil, çünkü o sayıya bakarak kullanılan uygulama sayısını kestiremiyoruz.emin olmamkla birlikte(yanlış hatırlıyorsam affola) uygulamalar native hale dönüştürülebiliyor.Birde bunun yanında özellikle oyunları proje bitiminde HEX e çevirende var, o zaman kod actionscirp(hex ama actionscipt) export ise native hale geliyor

(22 Şub '14, 08:15) evren evren's gravatar image

bahsedilmemiş ama, mobil uygulama yönünden bakıyoruz olaya ve sadece Android diyoruz, bunun birde IOS kısmı var.Büyük çaplı bir firmada çalışmıyorsanız uygulamaların hem ios hemde android'ini isterler.bu tarz yerlerde java kesinlikle pasif kalıyor, burada çıkış yolu olarak elimizde en uygun air kalıyor. kaldı ki aynı yazılımı masaüstü ve web olarak derliyip 1 gün içerisinde 3 farklı platforma sunmuş oluyorsunuz. bence sırf bunun için dahi tercih edilebilir.

(22 Şub '14, 08:24) evren evren's gravatar image

Teşekkür ederim dediğiniz gibi çoklu platform bile seçmemiz için bir neden. Ama başta dediğiniz gibi air uygulama yazmak için uygun değil. Performans konusunda ve donanım konusunda biraz sıkıntıları var. Bu konuda Air 4.x de gelişmeler var mı onu merak ediyorum. Oyun yazmak değil de birincil hedefim uygulama yönünde.

(23 Şub '14, 12:47) CodErode CodErode's gravatar image
1

görünen o ki adobe air ı tamamıyla oyuna yönlerdiricek, bu aslında uygulama kanadı için mükemmel bi fırsat.mesela native extension, oyunun geliştiricileri için şart ve uygulama tabanında çok ama çok iş görüyor(diğer dillerden ciddi bir + kazandırır). güvenlik konusunda gelişmeler var, aynı şekilde garbage collectionın daha iyi olduğunu söylüyorlar. direk test etme şansı bulduğum yeni 2d/3d mimarisi var ve performansı mutlu etti. gün geçtikce mecburen performans iyileşecek, zor yol olsada native extension bizim için çok eğlenceli ve ihtiyaç.

(23 Şub '14, 17:32) evren evren's gravatar image

HTML5 ve JavaScript teknolojileri artik Adobe Flash gibi internet tarayicilarda native calismayan, plugin gerektiren, sürekli problemler(donma, kilitlenme, memory vb.) yasatan teknolojilere alternatif olarak gayet iyi bir yukseliste.

Benzer bir soru da: Neden mobil isletim sistemleri aslinda JVM gibi platform bagimsiz teknolojileri desteklemiyor?(Java ME veya yeni cikan Embedded Java farkli) olabilirdi. Bircok sebebi var, en onemlisi mobil isletim sistemleri dusuk kaynak harcayan teknolojilerle calisiyor. O yuzden HTML5 ve JavaScript teknolojileri mobil isletim sistemleri icin cok uygun. Kodlama, kurulum isleri gayet basit, native calisan teknolojilere gore de biraz yavas calisiyorlar.

Adobe Flash, Flex gibi teknolojiler HTML5 karsisinda bu baglamda yarisi kaybetti. O yuzden Adobe artik HTML5 destekleyen teknolojilere yatirim yapiyor, PhoneGap'i satin almasi da bunu gosteriyor.

Artik sunu kabul etmek lazim ki, internet tarayici teknolojileri native 3'lu silahsorler: HTML5, CSS3, JavaScript.

permanent link

cevaplandı: 20 Nis '13, 09:53

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Normal bir pc de bile hantal çalışan , sistem belleğini aşırı tüketen bir yapının daha düşük belleğe sahip olan akıllı telefonlarda çalışması sizce ne kadar doğru ? Çalışır fakat sağlıklı çalışmaz şişer şişer durur sonra hata verir telefonunu kitler,şarj çok tüketir,cihaz ısınır vb... sıkıntıtılı yani bu yüzden desteklemedi telefon üreticileri flashı bu yüzdende flash bitti steve jobs demişti zamanında ve olduda. Flex 4.5 gerçektende harika bir şey uygulama geliştirme ortamı çok hoş ve güzel, as3 programlama de çok kolay ve zevkli bir dil fakat devri kapandı artık ama sahsi düşüncem flex ile güzel dışa kapalı kurumsal web uygulamaları yapılabilir...

permanent link

cevaplandı: 20 Nis '13, 12:46

fatihkaradeniz's gravatar image

fatihkaradeniz
90121319
cevap kabul oranı: 25%

Bence devir kapanmadı, hala mobilde air için yeni sürümler çıkıyor. Gerek performans gerek daha düşük bellekle çalışması için çalışmalar yapılıyor.

(21 Nis '13, 08:41) CodErode CodErode's gravatar image

bencede donanıma bizim karar verebildiğimiz dışa kapalı projelerde kullanmaya devam etmeli, keşke daha düşük donanımsal kaynaklara(en basitinden 1ghz işlemci istiyor) ihtiyaç duyan bir teknoloji olsaydı, yazık oldu.

(21 Nis '13, 19:31) gturedi gturedi's gravatar image

düşük bellek konusunda problem garbage collectorda. kodu yazarken ciddi emek verip Adobe Scout ile çalıştığımızda remle ilgili problem ciddi anlamda azalıyor. çöp toplama işini air e bırakmak dansa rem tüketimini artıran noktalarda manuel kontrolde fayda var

(22 Şub '14, 08:31) evren evren's gravatar image

ben de sana katılıyorum çok, geçen yaz flex mobile'a yatırım yaptım, öğrendim. maalesef adobe desteğini flash'dan ve türevi teknolojilerinden cekip cordova adlı html5 kütüphanesine aktardı. Durum böyle olunca flex mobile kanadında döküman sağlayanları da cordova'ya yönledirdiler maalesef. şuan flex tamamen gönüllü geliştiricilerin katkılarıyla geliştiriliyor resmi destek yok sanırım. en son flex 4.7 çıktı ki hatta artık designer da yok çünkü oyun geliştirme için düşünüyorlar flex mobile'ı artık.

Cross-platform çözümü olarak çok beğeniyordum flex mobile'ı, uygulama geliştirme ortam ve stilini. Son sdk ile artık runtime bağımlılıklarını da uygulama çıktısına(apk vs) gömdüler, yine bir kaç önemli özellik de eklendi: http://www.adobe.com/products/flash-builder/features.html

ben de hiç göremiyorum flex ile mobile uygulama geliştirenleri harbiden nedense :] Şahsen cordova, titanium vs html5 tabanlı cross-platform çözümlerini kullanmak istemiyorum çoğunlukla backend tarafında bulunmuş biri olarak hatta kılım betik ortama :].

permanent link

cevaplandı: 19 Nis '13, 06:15

gturedi's gravatar image

gturedi
2.8k41538
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 19 Nis '13, 07:02

Flex'i bilmiyorum ama flash cs6 ve as3 ile çok güzel uygulama ve oyunlar geliştirilebilir hatta adobe un Türkçe dökümanları da var hem as3 için hem de air için.

Dediğin gibi flash desteği mobilden kaldırıldı ama air desteği sürüyor hatta yeni sürümlerle artık hemen hemen herşey yapılabilecek seviyeye geldi.

(19 Nis '13, 16:53) CodErode CodErode's gravatar image

söylediğin gibi özellikle oyun kanadında: http://hdinteractive.com/. Ama bak sadece ikimiz varız konuya yorum yazan maalesef.

(20 Nis '13, 03:24) gturedi gturedi's gravatar image
1

"air.com play.google.com"

Google'da bu şekilde arama yaptığımız zaman geliştirilen uygulama ve oyunlar karşımıza çıkıyor, ve indirilme rakamları çoğunda çok iyi yerlere gelmiş rakamlar. Evet ikimiz yazıyoruz konuya ama kimse bilmiyor belki farkında olsalar yönelecekler. Adobe firması action script 3 ve air için ingilizce dökümanları bile Türkçe'ye çevirmüş bu bize bir veli nimettir. :)

(22 Nis '13, 15:12) CodErode CodErode's gravatar image

çok haklısın ben de yavaştan küçük oyunlar geliştirmeye başlayacağım bakalım hayırlısı, desteğe devam :]

(23 Nis '13, 04:42) gturedi gturedi's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824
×3

Soruldu: 18 Nis '13, 18:13

Görüntüleme: 3,169 kez

Son güncelleme: 23 Şub '14, 17:32

powered by BitNami OSQA