Merhabalar, Java'da istisnaların kullanımına bakarken bir şey merak ettim. Bu istisnaları kullanırken yakalanan hataları bir hata mesajı oluşturup kullanıcıya göstermek mi doğrudur ya da internetde bu hataları log dosyası diye ayrı yeten kaydettiklerini gördüm büyük projelerde bu durumu nasıl kullanıyorsunuz?

Kullanıcıya bilgi amaçlı göstermek mantıklıdır herhalde yani dosya okunamadı, bulunamadı gibi hatalar.Ama 2. yöntemi kullanıyor musunuz merak ettim.

soruldu: 20 Nis '13, 12:53

dilberiyidiker's gravatar image

dilberiyidiker
48115
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 09 Haz '14, 15:31

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Evet bütün büyük projelerde hatalar kesinlikle kayıt altına alınır. Hatta kayıt altına alma hataları bile kayıt altına alınır. Hatta birden fazla projenin aynı anda takibi gerekiyorsa bu hatalar makinede kayıt altına alınmakla kalınmaz, merkezi bir kayıt sunucusuna gönderilip orada da saklanır. Sadece hatalar değil sistem durumu, sınıfların harcadığı yaklaşık hafıza ve beklenenden yavaş çalışan SQL ya da metodlar da vakti geldiğinde analiz edlimek üzere kaydedilir. Edilmezse çok baş ağrır, müşteriyle uğraşılır.

permanent link

cevaplandı: 21 Nis '13, 01:11

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 21 Nis '13, 01:13

İstisnayı aldığın yere ve amacına göre değişir. Bazen sadece kullanıcıya göstermek mantıklı iken çoğu zaman bunları bir yere kaydetmekte fayda var yani hem kullanıcıyı uyarmak hem de dosyaya yazmak. Örneğin login ekranını düşünecek olursak, kullanıcının yanlış kullanıcı adı ve ya şifre girdiği durumda kullanıcının uyarılması gerekli. Ama bu durum belki de bir saldırının sonucu ve bu durumu bilmezseniz açığı da kapatamazsınız. Aynı şekilde veritabanı bağlantısı gereken bir uygulamada sistemin veritabanı bağlantısı kurulamadı diye bir ekran göstermesi kullanıcıyı bilgilendirmesi açısından önemli fakat bir sorun varsa bunu bilmeniz için ayrı bir yapıda bu durumu saklamanız lazım. Kendi düşüncem ise her istisna bir kayıt altında tutulmalı ve önem sırasına göre belli periyotlarda bunlar temizlenmelidir.

permanent link

cevaplandı: 20 Nis '13, 16:22

goksel's gravatar image

goksel
82071728
cevap kabul oranı: 8%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×21
×2

Soruldu: 20 Nis '13, 12:53

Görüntüleme: 915 kez

Son güncelleme: 09 Haz '14, 15:31

powered by BitNami OSQA