Android için uygulama geliştirmeye başlayınca, arayüzlerin XML ile tanımlanması, Java kodlarının içinde tanımlanmasına göre daha kullanışlı gelmeye başladı. Masaüstü program geliştirirken kullanılmak üzere SwiXML gibi bir kaç kütüphane buldum.

Piyasada bilinen ve tercih edilen bir kütüphane var mıdır? Bu kütüphaneyi kullanarak arayüz geliştirmek için wysiwyg editör yada ide eklentisi var mıdır?

soruldu: 26 Nis '12, 12:08

baran's gravatar image

baran
2.1k81939
cevap kabul oranı: 30%

değiştirildi: 26 Nis '12, 12:15


Sanirim en meshurlarindan birisi Mozilla'nin platform bagimsiz UI'ler yapmak icin kullandigi XUL. Java dunyasinda da degisik implement edilmis benzer lib'ler mevcut.

Fakat XML tabanli UI'ler tasarlamaniz Java Swing ile performansli olmicaktir. XML UI design belki size UI'leri esnek yapmada yardimci olabilir runtime da xml de UI'lere rendering yapma performans kaybina neden olur. Cunku java awt/swing bu tur UI design'a uygun tasarlanmadi.(Su anki teknolojilere gore cok eskiler!) Illa da java swing olmasi gerekiyorsa, xml UI degilde normal swing kodlarini jgoodies forms yada miglayout ile cok esnek tasarlayabilirsiniz.

Eger java desktop ile gelecege yonelik projeler yazacaksaniz JavaFX 2.x ile FXML(javafx markup language)'i kullanabilirsiniz. JavaFX Componentleri gelismis ozelliklere sahip ve su an JavaFX 2.1 ile gnu/linux, macosx ve windows'da calisiyor. FXML ile yada java kodlari ile UI'ler tasarlayabilirsiniz, ayrica JavaFX Scene Builder ile UI editor kullanabiliyorsunuz. (UI Editor yeni yeni gelistiriliyor.) Ayrica JavaFX internette de html icine gomulerek browser uzerinden calistirilabiliyor.(Gelecekte RIA(rich internet application) alaninda etkili rol oynamasi bekleniyor). JavaFX docs burda.

permanent link

cevaplandı: 26 Nis '12, 16:14

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

değiştirildi: 26 Nis '12, 16:17

XML den ekran oluşturmak bana göre de kullanışlı, render kısmını yazmak baya zevkli bir iş. Bunun yanında ekranları XML olarak dizayn ettiğinde ben artık jsp/jsf/js vs.. ile çalışacağım dediğinde onlara göre render yazıp çevirebilirsin.Performans hakkında render kötü yazılmıştır, ekrana 200+ component koyarsın o zaman performans sorunu oluşabilir.

permanent link

cevaplandı: 27 Nis '12, 02:35

gklp's gravatar image

gklp
789317
cevap kabul oranı: 17%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×35
×6

Soruldu: 26 Nis '12, 12:08

Görüntüleme: 1,777 kez

Son güncelleme: 27 Nis '12, 02:35

powered by BitNami OSQA