Merhaba ben bir projem hakkında fikir almak istiyorum.Projem şu Swing ile bir desktop uygulaması yapmak istiyorum ve bu desktop uygulamasında veritabanımdan verileri listeleyecegim,yeni veri ekleyecegim,silecegim ve güncelleyebilecegim ama tüm bunları internet üzerinden farklı 2 bilgisayarda yapabilmem gerekiyor.Benim fikir almak istedigim kısım şu ben öyle bir program yapmalıyım ki birinci bilgisarımdaki veritabanıma yeni bir veri ekleyince internet üzerinden gidip ikinci bilgisayarımda ki veritabanıma da aynı veriyi eklemem gerekiyor.

soruldu: 26 Nis '12, 19:01

kenan_308308's gravatar image

kenan_308308
30566
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 19 Mar '13, 11:28

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Iste tam da bunun gibi nedenlerden dolayi, insanlar web uygulamasi yaziyorlar. Program da, Veritabani da tek bir yerde oluyor. Instalation derdi yok, ve daha bir cok avantaji da var. Ama sen Dekstop uygulamasi yazmak istiyorsan, söyle bir secenek de düsünülebilir. Her bilgisayarda veritabani olmasi yerine, Veritabani tek bir yerde olur, ve diger Client ler de herzaman internetten ayni veritabanina ulasirlar. Böylece senkron yapma derdin kalmaz. Ama bu demek oluyor ki, programlarin calisabilmesi icin mutlaka internet baglantisi olmasi gerekiyor. Eger Programlar farkli client lerde olacaksa, ve offline da calisacaklar sa, ozaman senkron yapman gerekir, ama o düsündügünden de cetrefelli bir is.

Cünkü sadece yeni kayit eklemek degil, kayit degistiginde, kayit silindiginde de veritabanini senkron yapman gerekir. Bir baska sorun da, bunun nekadar siklikla yapacagin. Eger her veritabani hareketinde bunu yapacaksan, bu sistemi yavaslatir. Yok bunu arada sirada yapacaksan, ozaman da degisiklikleri bir sekilde takip etmen gerekir. Eger iki veritabani da sabit ip lere sahiplerse, bunu veritabani kendisi de yapabilir. Ama yine ayni problem; ikisinin de online olmasi gerekir herzaman. Yok sen ille dekstop yapacam, ve offline da calisacaklar, ve sadece her 5 dakikada bir güncellicem diyorsan, verileri xml formatinda tasiyabilirsin. Bunu Nesne olarak java ya direk cevirebilir ve calisabilirsin.

Yani bir Client degisiklikleri interntte bir yere upload eder, digeri de ordan alir. Su anda böyle birsey benim calistigim firmada kullaniliyor, ama acayip sikintili bir is, cok da yavas. hele iki veritabaninin yapisi da farkliysa, ölüm resmen.

permanent link

cevaplandı: 27 Nis '12, 03:47

mceliksoy's gravatar image

mceliksoy ♦
6.5k84988
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 27 Nis '12, 03:51

Illa desktop projesi olacaksa swing veya javafx ile desktop projesi yazilip, java web start ile bir database ve bir tek adresten 2 farkli client'da kullandirilabilir. Database internetten erisilebilir olmali.

permanent link

cevaplandı: 27 Nis '12, 04:49

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

@CemIkta, Hocam Fx'e gönül vermiş ve destek veren biri olarak daha olgunlaşmadığını ve çok bug'ının olduğunu belirtmek isterim. Özellikle JDK 1.7_017 release'i ile birlikte jre'nin security (güvenlik) seviyesi medium(orta), high(yüksek) seviyeye getirdiler, bu da FX'in browser içinde çalışması için sıkıntı yaratıyor(özellikle uygulama içinde third party araç yada databse bağlantısı jdbc gibi client jar ile sağlanıyorsa), ek olarak geliştirdiğiniz uygulamanın jdk'sının 32 ve 64 bit olması gibi farklılıklarında hala üzerinden tam anlamıyla gelinmemesi geliştiriciyi küstürüyor.

Örnek : http://www.kodlapaylas.com/demos/araba.jsp web içinde problem yaşıyorum fakat standalone son derece güzel çalışıyor :)

Bu suretle size bir kaç sorum olacak.

(19 Mar '13, 12:00) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

JavaFX 8 (JDK 8 icinde) ile developer API ve bircok degisikliklerin olacagi duyurulmustu. JavaFX 2.x internet etkilesimli projelerde(Restful web serviceler icin desktop client olarak ornegin) iyi calisiyor gordugum orneklerde. Fakat RIA olarak browser icinde html5 + css3 + js uclusunun yerini alabilecegini sanmiyorum. Herseyden once Platform sorunlari var, bircok tablet / mobil alet java runtime'i desteklemiyor henuz. Oracle Embedded Java ile bunu asmaya calisiyor ama zaman alacaktir biraz daha. Firefox'un java'yi her seferinde disable etmesi de cok sinir maalesef.

(19 Mar '13, 12:12) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×80
×72

Soruldu: 26 Nis '12, 19:01

Görüntüleme: 1,342 kez

Son güncelleme: 20 Mar '13, 03:05

powered by BitNami OSQA