Python , Java , C#

Bu 3 dil arasından bir tanesinde uzmanlaşmak isteseniz hangisini tercih ederdiniz , neden ?

Python'un ilerleyen zamanlarda Türkiye de yaygın olarak kullanılacağını düşünüyormusunuz ?

soruldu: 08 May '13, 12:06

_Albay_'s gravatar image

_Albay_
357914
cevap kabul oranı: 25%

değiştirildi: 09 May '13, 13:30

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


3 dil ile de pek çok ortamda(desktop, web vs) uygulama geliştirmek ve ihtiyaç dahilinde yardımcı kütüphaneler ve komuniteler bulmak mümkün. Python dinamik çok farklı ve çevik duruyor tabii java ve .net'e göre. Türkiye'de java ve .net daha baskın, kullanımları daha yaygın. .net platform bağımsız değil ve açık kaynak topluluğuna daha uzak fakat kendini çok hızlı yeniliyor. Benim nacizane önerim; dil araç, konu yazılım olunca genelde kavramlar(oop, yazılım desenleri, thread vs), çözümler(mvc temelli web framework, orm, test araçları vs) ortak, benzer ve sadece implementasyonda bir takım farklılıklar oluyor.

permanent link

cevaplandı: 08 May '13, 18:34

gturedi's gravatar image

gturedi
2.8k41538
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 08 May '13, 18:44

Bu konuda gökhan arkadaşıma katılıyorum.Konu proglamla ve ya bir yazılım geliştirmeyse dil temel amaç olmaktan çıkar. niye? çünkü yapılması gerekan yapılacak olan yazılımın çerçevesini ve nasıl yapılavağına dair bilgiler hazırlamak altyapıyı düzenlemek.oop, yazılım desenleri, thread vs gibi yapıların hangilerinin kullanılacağı vs., ama dil önemli değilmi tabi önemli örneğin yapacağın yazılım bir web uygulaması ise aynı dilde bile kullanacağın bir sürü framework var. hangisinin senin için üstün özeliklere sahip olduğunu görüp ona göre kullanırsın. gelgelelim asıl cevaba ben 3 senedir .net frameworkü çatısı altında c# ile kodluyurum ve gayette memnunum. Ve sürekli framework için eklentiler geliyor.Geliştirici gurup çalışıyor. tek sıkıntısı iç yapısı herkese açık değil ama gitgide buraya doğru gidiyor. bence .net

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 08:57

jacksparrow47's gravatar image

jacksparrow47
931152332
cevap kabul oranı: 27%

Java'da uzmanlaşın, diğerlerinden de haberdar olun. Para kazanmak için Java ve C#. Python yerli piyasada yeterince yaygın değil. Tek bir dilde uzmanlaştım iş bitti diye düşünmeyin. Cobol'cular nerde?

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 11:43

ertuncefeoglu's gravatar image

ertuncefeoglu
7705719
cevap kabul oranı: 20%

Türkiye'de hangi dillerin kullanıldığı bence dil öğrenmek için bir sebep olmamalı. Öğrendiğiniz her dilin diğer dillerde yazacağınız programlara artısı olacaktır. Her dil yeteneklerinizi farklı yönlerde geliştirecektir.

Örneğin python biliyorsanız closure ve lambda ifadelerine aşina olacaksınız, c# linq to objects sizin için kolay olacak, Java'da da sizi iterator yazımına yönlendirecek.

Örneğin java biliyorsanız maven yüzünden python programlarken pip, c# programlarken nuget'i arayacaksınız.

Örneğin C# biliyorsanız java'daki generic yazımı kolaylaşacak, python'da ise duck typing'in kolaylığını göreceksiniz.

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 12:03

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

"Hangi dil?" sorusu gercekten en popüler sorulardan biri.

"Ingilizce mi, Arapca mi yoksa Türkce mi?" diye sordugumuzda hangi cevabi aliriz?

Bence hakim oldugumuz ve kendimizi cok net ve detayli bir sekilde ifade edebilecegimiz bir dili ögrenirsek cok güzel bir zemin hazirlamis oluruz. Bu dili bir taraftan canli tutmaya calisirken diger taraftan da diger dillerdeki ortak özellikleri tespit edip dil zenginligimizi cesitlendirebiliriz.

Ancak dillerin de kategorileri var tabii ki. Mesela Java veya C/C++ dilleri ifade zengligi bakimindan en üst seviyede olan diller.

Benim icin Java gercekten de "taban dil" olarak kullanilabilecek güzel ve tabii bir dil. Sinirlandirici ve kati kurallari var, ancak bu sinirlandirmalar diger taraftan zenginlige ve ifade özgürlügüne zemin hazirlayici nitelikte.

Java'da ezberlenmesi gereken kisimlar cok az. Geriye kalan seyler sizin anlayis, ifade ve hayal gücünüze bagli.

C# zaten Java'nin ismi haric herseyi Java'dan almis durumda.

Python cok güzel bir dil. Java'yi iyi bir sekilde ögrendikten sonra Python "Elde var bir" gibi bir sey.

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 12:45

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 09 May '13, 12:47

TIOBE tarafından yayınlanan Mayıs 2013 programlama dilleri popularite listesini fikir vermesi açısından inceleyebilirsiniz. http://www.tiobe.com/index.php/content/paperinfo/tpci/index.html

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 14:36

electrocoder's gravatar image

electrocoder
586152028
cevap kabul oranı: 6%

Bu sektörün birçok dalı var. Sistem programlamaya çok meraklıysan c/c++, web siteleri yapmak istiyosan php/javascript, ciddi bir firmada büyük projeler yapmak istiyosan java/c#. Kısaca hedefin neyse ona göre donanımlı olacaksın.

Yaptığın işte iyiysen heryerde iş bulursun. Önemli olan kalıcı olmaktır. Yazdığın uygulamanın diğer insanların işine yaradığını görüp seviniyorsan dil önemli değildir.

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 01:47

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152856
cevap kabul oranı: 17%

Dünyanın bir çok yerinde olduğu gibi ülkemizde de yaygın olarak Windows kullanılmakta. Dolayısıyla bir programcı olarak Windows'u ve onun getirdiği yenilikleri göz ardı edemeyeceğimizi düşünüyorum. Bu yüzden kendi adıma C# üzerine çalışıyorum. Bunun yanında yaklaşık 1 yıllık bir Linux kullanıcısı olarak çalışmalarımı eksiksiz bir şekilde Linux üzerinde sürdürebilmek içinde Python öğrenmeye çalışıyorum. Avantajları çok fazla (okunabilirlik, öğrenme hızı, sadelik vs.) bunun yanında çok kilit noktalarda da Python dili kullanılmakta. Dolayısıyla Windows'da C#, Linux'da Python dillerini benimsiyorum. Java konusuna gelecek olursak, mobil cihaz gerçeği varken bu dili inkar etmek zaten mümkün değil. Çok yaygın olan ve bence mobil cihazlarla zirveye ulaşan bir dil. Şahsen sadece Android için ilgileniyorum.

Diğer soru için, Python dilinin kesinlikle ülkemizde gelişeceğine inanıyorum. Zaten bazı üniversitelerde Bilgisayar Müh. 1.sınıf dersi olarak verilmeye başlanmış.

permanent link

cevaplandı: 27 Ara '14, 15:46

ernuynk's gravatar image

ernuynk
366710
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 27 Ara '14, 15:48

-1

Sorduğunuz 3 dil birbirinin yerine kullanılabilecek diller değil. 3 ü de platform bağımsız çalışabiliyor (c# için mono alternatif) ama kullanım alanları farklı. Piyasada iş potansiyeli olarak Java ve C# baskın. Ama Python' cuda her zaman lazım!

Gelecek için C# iyi öğrenip, Java ve Python bilmekte fayda var.

permanent link

cevaplandı: 08 May '13, 19:09

electrocoder's gravatar image

electrocoder
586152028
cevap kabul oranı: 6%

mono haliyle Microsoft tarafından resmi olarak desteklemiyor, son eklemeler geç alınıyor hatta alınamıyor(misal web tarafında iis'e bağımlı özellikler mono tarafında mod_mono ile kotarılamıyor ya da kısıtlı olarak kotarılıyor wcf gibi), desktop ui kısmında yenilikçi(wpf, java fx gibi) için platform bağımsız çözüm yok. Yine mono'nun arkasında Xamarin var ve bu firma .net'i android ve ios için geliştirme ortamı olarak sunma yolunda mono'ya kaynak ayırıyor. Tabi bu mobil ortam kütüphanelerini kullanmak paralı ve pahalı da.

(08 May '13, 19:38) gturedi gturedi's gravatar image

@electrocoder C# ve diger .Net teknolojileri hicbir zaman MS Windows disinda calismadi, C# ve .Net'in platform bagimsiz oldugu kocaman bir yalan. Microsoft istenirse MacOSX ve GNU/Linux sistemlerinde calisir ama .Net VM hicbir zaman MS Windows sistemleri disinda Microsoft tarafindan kodlanmamistir. GNU/Linux icin Mono projesi baslatilmis fakat lisans/patent sorunlari ve Microsoft'un kod destegi olmadigi icin hicbir zaman tam anlamiyla basariya ulasamamistir. Mono projesi simdilerde @gturedi arkadasin dedigi gibi platform bagimsiz mobil apps gelistirmeye odaklanmistir!

(27 Ara '14, 17:22) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×241
×43

Soruldu: 08 May '13, 12:06

Görüntüleme: 5,379 kez

Son güncelleme: 27 Ara '14, 17:22

powered by BitNami OSQA