2 yıl önce php/mysql ile yazdığım kurum web sitesini yenilememiz gerekiyor. Site kamu sitesi, orta seviyede diyebileceğimiz trafiği var.

Ekibimize yeni katılan arkadaşlar javacı. JSF/Primefaces ile kurumsal uygulamalarımızı kendimiz yazmaya başladık. Bir taraftan da web sitemizi JSF ile yazsak mı diye düşünüyoruz. Tek php bilen benim, diğerleri javacı.

JSF'in internet siteleri için değil kurumsal uygulamalar için uygun olduğu iddia ediliyor. Performans sorunundan bahsediliyor. Bunun bir sebebi de JSF'in stateful yapısı öne sürülüyor. Artık JSF'i stateless kullanmak ta mümkün.

Donanım sorunumuz yok. Web sitemizi JSF'e çevirmemiz durumunda 4-5 tane sunucuyu yük dengeleyici arkasına koyma imkanımız var.

Bu çerçevede sitemizi php'den JSF'e çevirmek mantıklı mı? Artıları eksileri neler olabilir?

Birde java web uygulamaları için caching mümkün mü? Mümkün ise ne önerirsiniz?

Teşekkürler

soruldu: 08 May '13, 14:45

mucuraga's gravatar image

mucuraga
42681219
cevap kabul oranı: 10%

değiştirildi: 27 May '13, 04:59

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

1

Merhaba, ben jsf tarafını çok bilmiyorum. Ancak şahsi fikrim script dillerinin artık yavaş yavaş sahneyi terk ettiği yönünde. Ben önümüzdeki dönemde web programlamada arkasında güçlü dillerin olduğu web çatılarının (framework) öne çıkacağını düşünüyorum.

Yukarıda belirttiğim gibi JSF bilmiyorum. Ağır deniyorsa öyle olabilir.Ben şöyle bir adres buldum (https://wikis.oracle.com/display/GlassFish/RealWorldJsfLinks), buruda JSF ile yapılmış örnek projeler var. Biraz inceledim bana çok yavaş gelmedi.

(09 May '13, 01:19) zafer zafer's gravatar image
1

script dilleri sahneyi terk mi ediyor :) 4 yıl aktif php geliştirdikten sonra duyduğum en komik cümleydi bu. script dilleri web dünyasında vazgeçilmezdir.

Donanım sıkıntınız yoksa, load balancer kullanabiliyorsanız ve hatta cache mekanizmasını da kurarsanız phpye hiç gerek bile kalmaz herşeyi java ile halledebilirsiniz.

Ayrıca şunu belirtmekte fayda görüyorum. Yazılım dünyası sürekli yenilenen ve gelişen bir dünyadır. Bu dünyada ayakta durabilmek için herkesin kendini geliştirmesi şarttır. Yeni teknoloji yoktur güncel teknoloji vardır.

(09 May '13, 01:35) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Dogru ise dogru alet edevat (use right tool for the right job) prensibinden yola cikarak, tekerlegi yeniden kesfetmeyin her seferinde.

Eger bir web sitesinden bahsediyorsaniz soru hangi CMS(content management system - icerik yonetim sistemi)'i kullanmaliyim olmaliydi! Websitesi icinde ozel bazi Application baglantilari, data girisi, baska servislere baglanip data alma, gosterme gibi isler yapmiyorsaniz dinamik icerikli, SEO uyumlu, bircok kullanicinin icerigi cok rahat degistirebilecegi sistem CMS'dir.

Oturup PHP'de kendiniz yazmayin, DRY(Don't Repeat Yourself) prensiplerine uyun ve kendi alaninda hizi, performansi, pluginleriyle ispatlanmis open source CMS'lerden birisini kullanin. Wordpress, Joomla kucuk ve orta olcekte bir websitesini ucurur, daha buyuk bir icerige sahipseniz esnek ve daha farkli cozumler icin Drupal kullanabilirsiniz.

Programlama karsilasilan problemleri cozmek, cozumler uretmek icin vardir. Kendiniz Wordpress benzeri bir CMS'i hangi dil ve teknolojiyle yazarsaniz yazin Wordpress kadar iyi olmicaktir emin olun, bir tarafta binlerce committer tarafindan gelistirilen bir CMS, diger yanda benzerini yapmak icin siz ve ekibiniz!

Illa da bir java cozumu ariyorsaniz, java da yazilmis open source CMS'ler de mevcut.

Kolay gelsin.

permanent link

cevaplandı: 27 May '13, 17:41

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

bir açıdan mantıklı ama birde şöyle birşey var. open source cms sistemler için yine uzman birine ihtiyaç var. hangi plugin kullanılacak, hangisi plugin güvenli ve iş görür, hangi tema olacak, temada değiştirilmesi gereken yer varmı falanfilan.

ama herşeyi kendi kodlamaya alışmış birisi için oturup opensource cms öğrenmek vakit kaybından başka birşey değildir. kişinin uzmanlık alanı program yazmaksa oturup program yazar erinmeden. uzmanlık alanı hazır sistemler ise program yazmaz onu kullanır. ve bu arkadaş da programcıyım diyor zaten..

(28 May '13, 00:44) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha'ya sonuna kadar katılıyorum. Hem php hem de java CMS'lerin nerdeyse hepsini kurdum ve kullandım. Çoğu CMS standart web siteleri için uygun. Ama biraz standardın dışına çıkmaya başlayınca, ya yetersiz kalıyorlar ya da işinizi hazır CMS ile halletmeye çalışmak kendinizin kod yazmasından daha zahmetli ve zaman alıcı oluyor.

Sitenin php CMS'ini de ben yazmıştım, open source CMS'ler kadar esnek mi derseniz hayır elbette. Ama herşeyine hakimim.

(28 May '13, 03:22) mucuraga mucuraga's gravatar image

@kodmanyagha Öncelikle ister kendiniz kodlayin ister CMS kullanin theme ve grafik islerini mecburen yapmalisiniz! Theme ve plugini alip kullanmak mi kolay yoksa sifirdan yazmak mi?

"ama herşeyi kendi kodlamaya alışmış birisi için oturup opensource cms öğrenmek vakit kaybından başka birşey değildir." demissiniz. Oturup sifirdan CMS yazmak vakit kaybi degil mi?

@mucuraga Cogu CMS özellestirilebiliyor, hatta cok basit template'lerine yada modulelrine girip basit php kodlari ekleyebiliyorsunuz.

Soyut konusmayalim bence website linkini yazin, CMS'lerle ne olmuyor bakalim?

(28 May '13, 04:15) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

vala ben kendi cms'mi yazıyorum şuan ve inanıyorumki hazır sistem kurmaktan daha az vaktimi alacak. grafik işleri için de hazır bir tema bulup onun kodunu yazıyorum oldu bitti işte. www.kodmanyagha.org

ezberden konuşmuyorum 6 yıllık php birikimime güvenerek konuşuyorum.

(28 May '13, 05:17) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Public işler için JSF oldukça ağır olur. Mesela gittigidiyor, sahibinden arayüzleri php, arka taraftaki servislerde java koşar. Şahsi fikrim trafik varsa, php arayüzde biçilmiş kaftandır.

Caching mümkün , basit bir mimari resimle göstereyim iş yerinde bizde bu mimariyi kullanıyoruz.

Mimari için tıklayınız..

Cahcleme mekanizması ilk aklıma olan : memcached

alt text

Bu kaynağı sorunun sayesinde buldum. İş yerinde biz bu tip bir şey kullanmıyoruz fakat oldukça hızlı olduğundan bahsetmiş. Kaynak linke göz atmanızda fayda var.

Soru için teşekkür ederim.

Kaynak

permanent link

cevaplandı: 08 May '13, 15:02

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 10 May '13, 01:10

Ön yüzde php backend Java nasıl yapılıyor? Yani php<->java iletişimi nasıl sağlanıyor?

(09 May '13, 12:20) mucuraga mucuraga's gravatar image

Servis mimarisi ile back-end kısmında web servisleri ile veri alış verişi yapılıyor.

(09 May '13, 15:19) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×281
×172

Soruldu: 08 May '13, 14:45

Görüntüleme: 1,368 kez

Son güncelleme: 28 May '13, 05:18

powered by BitNami OSQA