Yazilim projelerinde gereksinim dosyalarindan tutun da koda kadar ayni sey icin farkli kelime ve kavramlar kullaniliyor. Hatta yazilim ve yorum tarzilari da her adimda degisiyor. Proje kapsaminda da sözlü olarak kullanilan kelime ve kavramlar dahi her gün farklilik arzedebiliyor.

Bu da projenin anlasilmasinda, anlatilmasinda ve gelistirilmesinde önemli ölcüde problemler meydana getiriyor.

Sizce bunun sebebi nedir?

Bilgi mi, kültür mü, sartlar ve zorunluluklar mi, güc ve gövde gösterileri mi?

soruldu: 09 May '13, 12:09

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 30 May '13, 02:07

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

sorudan çok siteme benziyor bu.

(10 May '13, 04:55) nurettin nurettin's gravatar image

@nurettin: Tabii ki. Sitem de var sorunun icerisinde. Ancak anlamaya calistigim ana konu, ortak bir zeminin olusturulamayisinin en önemli sebep veya sebepleri. Kabaca herkes kültür ve iletisim tarz veya eksikliklerinden kaynaklaniyor deyip isin icinden cikabilir. Ancak isin kökü nerede?

Örnek olsun diye ekliyorum: en son yapilan ve milyonlarca ögrencinin dahil edildigi bir global arastirmada egitimin "kilit faktörü"'nün ögretmen oldugu ortaya cikmis. Ne sinifin büyüklügü, ne ögrenci sayisinin coklugu, ne ögrencilerin kültürel altyapilari ve ne de egitim sartlari ögretmen faktöründen daha agir basmamis.

Dolayisiyla biz de "yöneticiler ortak kelime ve kavram temellerini oturtamadigi icin olmuyor" diyebilir miyiz? Sirket ve prjelerde kilit faktör onlar, onlar istemeyince veya belli bir stratejiyle uygulamayinca olmuyor diyebilir miyiz? Yoksa piyasa sartlari, sirket gercekleri, isci realitesi, egitim düzeyi, yöresel faktörler deyip isin icinden mi cikacagiz?

(10 May '13, 05:14) cakiral cakiral's gravatar image

Eleman sıkıntısı da diyebiliriz. Kavram sözlüğü oluşturmak ve muhafaza etmek bence iş analistinin sorumluluğunda olan birşey. İş analisti yoksa patinaj çekip durur yazılımcı.

(10 May '13, 05:29) nurettin nurettin's gravatar image

Temel sorun şirket kültürüdür bu aşamada. Dağınıklık orada mevcutsa, iş süreçlerinin yazılıma uygulanmasına da yansır. Hem ISO belgelendirme hem de yazılım projesi yönetmiş bir tecrübeyle bunu yazıyorum. Bir personelin formunda teslim tutanağı diğerinde tesellüm imza formu yazıyorsa, bu işi yazılıma aktarırken isimlendirme sıkıntı olur. Bug tracking için Trac kullanırken proje "wiki"si olarak da bu yazılımı kullanmıştım. Developerlar da burayı okuyup ekleme yaptığı için oldukça derli toplu başlamıştık. Tabi başa dönersek proje lideri olarak teslim tutanağı mı tesellüm imza formu mu, denileceği konusunda bir eliminasyon yapmak / yapılmasını sağlamak için userlarla mücadele eder durumunda kalmak işin en sıkıntılı kısmıydı.

permanent link

cevaplandı: 09 May '13, 14:21

ertuncefeoglu's gravatar image

ertuncefeoglu
7705719
cevap kabul oranı: 20%

Merhaba, Öncelikle konuyu açan arkadaşa teşekkür etmek isterim. Türkçe kaynaklarda bu tür konularda fikir alışverişi yapıldığını görmek çok güzel, bu demektir ki daha iyiye ve güzele ulaşmak için bir takım şeyler sorgulanmaya başlamış.

Ben bir yönetici değilim, bir ekiptede çalışmıyorum. Ancak bahsettiğiniz (yada benim anladığım) tarzdaki farklılıkları internet araştırmalarımda da sık sık görüyorum. Bana kalırsa bunun sebebi yukarıda sayılan her konuyla bir açıdan alakalı, yani kültür, kişiler, ekip, yönetici ve hatta patron hepsi bu durumda biraz pay sahibi diye düşünüyorum.

permanent link

cevaplandı: 11 May '13, 00:13

zafer's gravatar image

zafer
415101019
cevap kabul oranı: 11%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×25

Soruldu: 09 May '13, 12:09

Görüntüleme: 1,039 kez

Son güncelleme: 30 May '13, 02:07

powered by BitNami OSQA