Merhaba,

Çalıştığınız yada çalışmak istediğiniz şirketlerin iç politikalarını inceliyormusunuz? Ne gibi esneklikler arıyorsunuz? Bu politikaların kariyeriniz üzerindeki etkileriniz hiç düşündünüzmü?

Değerli yorumlarınızı ve özellikle tecrübelerinizi bekliyorum.

soruldu: 13 May '13, 14:40

Turgay%20Can's gravatar image

Turgay Can
8.4k63999
cevap kabul oranı: 18%

3

Merhaba.

Bence çok güzel ve düşündürücü bir soru. Normal şartlarda ilk işinize girerken veya işsiz kaldığınızda pek bunlara bakma lüksünüz olmuyor ama iş bakarken bu gerçekten önemli bir konu. Sonuçta ailenizden daha fazla işinizle ilgilenmek zorunda kalıyorsunuz ve bir de kariyerinizin geleceği söz konusu.

(14 May '13, 01:14) myururdurmaz myururdurmaz's gravatar image

Evet, gercekten de cok zor ve kapsamli bir soru. Cünkü bir sirket sonuc itibariyla insanlardan olusan kompleks bir yapi. Insanin kendisi zaten alabildigine karmasik ve kompleks.

Insanlar da lego parcalari gibi degil, yani sürekli degisim halindeler. Sirketlerin büyüklügü arttikca da cekim alanina girdikleri irili ufakli bazen de dev baska yapilar tarafindan etki altina alinip manipülasyona ugrayabiliyorlar.

Galileo demis ki: "Bana sabit bir nokta verin, kaldiracla dünyayi yerinden kaldirayim." (Fizikten: Yük x Yük kolu = Kuvvet x Kuvvet kolu).

Demek ki dayanabilecegimiz sabit bir nokta lazim bize. Bu bilgi olabilir, tecrübe, aile, dost veya inanc ta olabilir.

Sabit bir nokta bulabilirsek hayatimizda dayanabilecegimiz, o zaman sirket politikalari bizi etkileyemez (devlet politikalari bile islemez).

Hatta sirket politikalari ne kadar bozuk olursa o kadar büyük isler cevirebiliriz bu takdirde(kriz yönetimi projelerindeki tecrübelerime dayanak söylüyorum bunu.

Bir de üniversitede okurken sosyoloji hocamiz söylemisti: "Birileri benim hakkimda ne düsünüyor diye düsünürseniz isin altindan cikamaz zor duruma düsersiniz. Cünkü etrafinizda bir yigin insan var. Hangi birini düsüneceksiniz. Onun icin tam tersine 'Ben A veya B hakkinda ne düsünüyorum' diye düsünün." demisti.

Yani bir is cevresine girdigimizde eger bu metodla hareket edersek cok hizli yol alabiliriz. Alamiyorsak da hos burada kalmak zorunda degiliz ömrümüzün sonuna kadar. :-)

permanent link

cevaplandı: 14 May '13, 09:55

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

Global bir firmada çalışma da nerede çalışırsan çalış. Tabi özgür bir yazılımcı isen geçerli bu söylemim. Yoksa aradığını bulamayacağına adım gibi şahidim :)

Unmanaged inhouse makinaya bağlanmak için bir sürü firewall prosedüründen geçersin, global uygulama veri tabanlarına bağlantı izni alamazsın, patlak uygulamanın seni zorlayan kısımları ile devamlı cebelleşirsin, bilirsin nasıl düzeltileceğini ama elinden birşey gelmez, nefret ettiğin yazılım dili ile yazılmış embesil uygulamalar ile uğraşmak zorunda kalırsın, beceriksiz yazılımcıların 3 yılda ortaya çıkaramadığı şeyi 3 ayda halledeceğine inanır örneklerini yaparsın ama global uygulama kullanma zorunluluğundan ötürü başındaki müdürü ikna edemezsin. Sayayımmı daha :)

permanent link

cevaplandı: 12 Ağu '13, 06:35

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

Bunları global bir bankada çalışan arkadaşımdan aynen duymuştum siz bahsetmişken söylemek istedim. "Enkaz sistemlerle uğraşırsın, sistemlere müdahale edemezsin iş yetişmeyince de yapamadı olursun" diyordu. Size katılıyorum fakat her global firmanın aynı olduğunu düşünmüyorum.

(12 Ağu '13, 08:13) ucuncubayram ucuncubayram's gravatar image

Sevgili Bayram, üzülerek söylemeliyim ki hepsi aynı. Bizde bir ara 1200 developer vardı, avrupanın en büyük IT şirketlerinden birisiydik ve avrupanın en büyük data centerlarından birisine sahibiz. Şu anda 800 developer var ve ikincil işlemleri Romanya merkezimiz yönetiyor. Yük dağılımına rağmen inanmıcaksın ama hantal kelimesi az kalır! Örneğin, uzun uğraşlar ve baskılar karşısında ülke olarak Qlikview uygulamasını almakta ve kullanmakta ısrar ettik. Şu anda birçok ülkeye Qlikview konusunda burdan yardımda bulunuyoruz. Hepi topu bir analist ile oturduk 2 gün çalıştık karar aşamasında.

(12 Ağu '13, 14:16) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Birazda yöneticin girişken olucak. Mesela, Romanya yerine Türkiye tercihi bir ara konuşulur oldu. Burda yerel yöneticiler genel merkeze yeterli baskıyı ve ülke donelerini tam aksatamadıkları için bu ülke büyük bir fırsatı kaçırmış oldu. Ben şahsen üzüldüm bundan ötürü.

(12 Ağu '13, 14:20) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Birşey daha geldi aklıma :) Hani deriz ya, işletme mezunusun ne işin var bilgisayarcılıkla! 2000 senesinde Mainframe sistemden Windows'a geçiş sırasında Hollanda merkezli Getronics isimli bir firmadan expat almıştık, Rainold. Gelir gelmez sormuştum, "oğlum Rainold ne mezunusun sen? - Okyanus bilimleri". Ama zehir gibi PL/SQL ve C++ biliyordu. Bizim ülkemize has bir durum değil, tüm dünyada böyle...

(12 Ağu '13, 16:06) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Öncelikle şirketin yenilikler karşısında tutumu nasıl oluyor onu anlamaya çalışıyorum. Örneğin eski kalan projelerini yeni teknolojilere uyarlıyorlar mı ya da yeni projelerde eskiden süregelen yapılar mı kullanıyorlar yoksa yeni fikirlere açıklar mı? Bunları anlamaya yönelik sorular soruyorum.

Diğer yandan bir problem anında nasıl davrandıklarını anlamaya çalışıyorum. Çalışanlarını ne kadar koruduklarını irdeliyorum. Çünkü bazı durumlarda bir günah keçisi bulunur ve her şey ona yüklenir. Böyle bir durumda nasıl davranacaklarına anlamaya yönelik sorular yöneltiyorum.

permanent link

cevaplandı: 14 May '13, 01:26

kam's gravatar image

kam
1.3k82032
cevap kabul oranı: 16%

Merhabalar, Genelde bir şirketin işe bakışı ve çözümlere yaklaşımı benim için çok önemlidir. Yani ekibini tanımadan sürekli iş yükleyip elemanlarına kendini geliştirecek vakit bırakmayan şirketleri bir iki ısınma sorusuyla anlamaya çalışırım. Kendini geliştirmek mesai saatleri içinde olmaz ancak her gün ekstra mesailerle çalışanı hırpalamak, kişinin dinlenmesini ve kendine zaman ayırmasını zorlaştırır. Şirketle ilgili diğer bir konu ise bana göre çalışma metodolojisidir. Hangi yöntemlerle geliştirme yaptığı, teknoloji odaklı mı iş odaklı mı çalıştığı benim için önemli noktalardır. Kurumsallaşmış yapıda bir şirket her zaman önceliklidir benim için. Çünkü kurumsallaşmış şirketlerde iş kuralları daha düzgündür.

permanent link

cevaplandı: 12 Ağu '13, 05:34

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×12

Soruldu: 13 May '13, 14:40

Görüntüleme: 1,096 kez

Son güncelleme: 12 Ağu '13, 16:06

powered by BitNami OSQA