Merhabalar

PostgreSQL kurulumu yaparken bize Client'i ve Data klasörünü nereye kuracağını soruyor. Burada belirttiğimiz data klasörümüzü veritabanı yedeği gibi düşünebilirmiyiz. Yani diyelim ki elimizde sadece data klasörü var database yedeği almadığımızı varsayıyorum o dosyadan bilgilerimizi geri getirebilir miyiz? PostgreSQL'i baştan kurup o dosyaları yerine kopyaladığımda PgAdmin de database açılmıyor?

soruldu: 13 May '13, 15:05

Hasan%20Bey's gravatar image

Hasan Bey
342202532
cevap kabul oranı: 0%


Relational veritabani sistemlerinde bir veritabanini tasimak veya yedeklemek istiyorsaniz bunun en dogru yolu o veritabaninda backup restore islemleri yapmaktir. Bazi veritabanlari(mysql'in eski surumleri, interbase, firebirdsql), file database'ler(dosya veritabani sqlite, hsqldb, javadb gibi) kopyalayarak da tasinabiliyor ve sorunsuz calisabiliyor.

MySQL veya PostgreSQL'deki data klasorleri veritabani engine tarafindan veritabani bilgilerini (db objeleri, db system bilgileri, db datalari vb.) yazmak icin kullanilir. Veritabani data klasorlerini tasimaniz, editlemeye calismaniz veritabaninin yapisini bozar, veri kaybi yasayabilirsiniz! Veritabani ilk kurulurken yada bir table olustururken datalarin diskte nereye depolanacagini secebilirsiniz.

Backup restore yapmadan sadece data klasorunden bilgileri almaya calismaniz riskli, her veritabanina ozel yontemler olabilir ama tercih edilen bir yontem degildir!

permanent link

cevaplandı: 14 May '13, 04:00

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Benzer bir sorum olduğu için yeni bir konu açmadan bu konudan devam etmemin bir sakıncası yoktur umarım;

Yaklaşık 45 GB büyüklüğünde, zipli dosyadan çıkarılmış sql uzantılı bir MYSQL veritabanı yedeği var elimde. Bu veritabanının içinden gerekli olan tabloları, MSSQL veritabanına aktarmam gerekiyor. Mysql Database yedeğini açmak için önce bilgisayarıma MYSQL Workbench programını kurdum, verileri açmak için;

-Mysql Workbench programının üstteki sekmelerinden "Server" sekmesi--> Data Import ile elimdeki .sql uzantılı MYSQL Database yedeğini gösterdim ve import işlemi başladı. İmport işlemi başlayalı 1 tam günü geçmesine rağmen hala işlem bitmedi. Bu işlemin daha kolay ve hızlı bir yöntemi varsa yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Her ne kadar bir üstteki konuda Cemilkta bey bu soruya cevap vermiş olsa da, belki aradan geçen zamanda farklı bir çözüm bulunmuştur düşüncesiyle aynı konuyu tekrar sormak istiyorum; MYSQL sistemi, database verilerini ve tablo yapılarını default olarak "C:\ProgramData\MySQL\MySQL Server 5.7\Data" klasöründe tutuyor sanırım. Yukarıda bahsettiğim 45 GB boyutundaki veritabanını , Workbench içinden import etmek yerine, ProgramData klasöründeki yapısını ve verilerini komple alıp kendi bilgisayarımdaki ProgramData klasörüne kopyalasam ve yapılması gereken ayarları yapsam, bu şekilde veritabanı tablolarını ve verileri görebilirmiyim?

Yardımcı olan arkadaşlara teşekkür ederim, iyi çalışmalar diliyorum

permanent link

cevaplandı: 17 Eki '16, 05:03

okuryazar's gravatar image

okuryazar
0
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 17 Eki '16, 05:15

Mysql için içe ve dışa aktarmanın en hızlı yolu dump'tır.

(17 Eki '16, 11:58) acemi acemi's gravatar image

Sayın acemi, öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. Zaten şu anda dump dosyayı restore etmek için uğraşıyorum, şu saat itibariyle hala restore işlemi sürüyor ve yarın günün büyük bir bölümünde de, belki akşama kadar bu işlem devam edecekmiş gibi görünüyor. Toplamda nerdeyse 3 gün boyunca restore işleminin sürmesi biraz komik biraz da düşündürücü. Normal şartlar altında bu kadar sürmemesi gerekir diye düşünüyorum ve acaba yanlış yaptığım bir işlem mi var, doğrusu nedir sorusunun cevabını merak ettiğim için sormak istemiştim. Tekrar teşekkür ederim.

(17 Eki '16, 16:47) okuryazar okuryazar's gravatar image

Normal şartlar altında içe aktarmak için mysql -u username -p db_name < backup.sql komutu yeterli oluyor.

Tahminime göre veritabanınızda tetikleyiciler var. Bunlar içe aktarmayı yavaşlatan şeyler. Hele de birden fazla tetikleyici varsa durum vahim. Her kayıt işleminden sonra bir de tetikleyici çalıştığı için içe aktarma epey yavaşlıyor.

(17 Eki '16, 17:48) acemi acemi's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×8
×1

Soruldu: 13 May '13, 15:05

Görüntüleme: 831 kez

Son güncelleme: 17 Eki '16, 17:48

powered by BitNami OSQA