Türkiye tüm dünyanin herbir yaninda pek cok alanda pozitif bir sekilde anilmaya basladi. Ekonomimiz gittikce büyüyor, bölgedeki gücümüz ve nüfuzumuz gittikce artiyor, egitim ve saglik meseleleri ciddi ilerlemeler kaydediyor vs...

Benim merak ettigim (Avrupa'dan Türkiye'ye dogru bakan biri olarak) soru su:

Acaba türkiye tüm dünya tarafindan ciddi bir sekilde kabul edilen bir teknoloji merkezi olabilir mi? Yani biz tüm dünyaya hizmet, danismanlik ve yazilim ürünleri sunabilecek bir platform olabilir miyiz?

Mümkün oldugu kadar detaylandirirsaniz cok sevinirim (Evet/Hayir ve neden?).

Avrupa'da yasayan danisman, yazilimci ve mimarlar arasinda cok yogun bir sekilde tartisilan bir mesele bu ve belki de Türkiye icin ileriye yönelik kilit bir paradigma.

Gelecegi bizler sekillendirecegimize göre bugünden hep beraber tartisip uygulamamiz gerektigine inaniyorum.

Simdiden tesekkür ederim!

soruldu: 17 May '13, 18:53

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 18 May '13, 01:26

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

Geçenlerde Başbakan Silikon Vadisine gidip, oradaki teknolojiyi gördüğünde Türkiye'de Istanbul içinde Kurtköy(Sabiha Gökçen Havaalanının bulunduğu bölge) taraflarına böyle bir vadinin yapılması konusunda beyanatta bulunmuştu. Ar-ge,kosgeb,tubitak destekli kobi şirketlerinde bu alan içinde gelişime açmak gibi bir vizyon çizmişti. Umarım gerçekleşir ve görmek nasip olur. Yani Dev şirketlerin yanında kobilerinde olması teşviki ve gelişimi pozitif yönde etkiler.

(22 May '13, 10:07) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Türkiye bir Hindistan, Irlanda veya Israil gibi yazilim sektorunde aranilan bir ulke olabilir mi? Onemli birkac sorunu cozebilirsek evet neden olmasin? Bunun onundeki ilk aklima gelen sorunlar:

1 - Maalesef Türkiye'de hala yazilim kültürü tam olarak gelismis degil. Yazilim kültüründen kastim acik kaynak yazilimlarla acik platformlara ve yeniliklere acik bir programci kitlesi az.

2 - Dunya standartlarina uygun yazilim firma kulturumuz yok, gunu kurtarmak icin isler yapiyoruz, ileriye donuk sistemli planli projeler uretemiyoruz. Proje yonetimi, hata yonetimi, test yonelimli gelistirme gibi olmassa olmaz yazilim tekniklerini kullanmiyoruz yada firmalarimiz kullanmamizi istemiyor (vakit yok, test ekibimiz var zaten vb. bahanelerle).

3 - Dogru isler icin dogru arac gerec setini secemiyoruz(use right tool for the right job). Bir programci dogru isler icin dogru arac gerec setini secmek zorundadir, fakat bu ülkemizde pek de programciya birakilmaz, genelde teknolojilerden anlamayanlar size teknolojiyi dayatirlar, illa da su teknolojide olmali diye. Ayrica programcilarimiz comfort zone'da calismayi istiyor, kullandigi, bildigi teknolojilerden vazgecmiyor! En iyi programlama dili ... cumleleriyle baslayan tartismalarimiz cok meshur.

4 - Universitelerimiz gercek anlamda acik kaynak kulturuyle butunlesmis egitmenlere sahip degil, teknolojik yenilikleri ogrencilere anlatmak gostermek yerine bazi firmalarin urunlerini sanki satis temsilcisiymis gibi ogrencilere tavsiye ediyor. Egitmenlerimiz yazilim projelerinde yer almiyor, kod yazmiyor, acik teknolojilere cok uzaklar! (Genellestirerek yaziyorum proje gelistiren, projeler icin aktif yer alan, ogrencilerini acik teknolojilere yonlendiren, tesvik eden egitmenlerimiz varsa kesinlikle buyuk saygiyi hakediyorlar!)

5 - Dil problemi: Programcilarimiz uluslararasi projelerde calisabilecek ingilizce becerisine sahip degil. Bir Hindistanli programciyla ingilizce konusup tartisabiliyorsunuz, ülkemizdeki programcilar?

Bu maddeler cogaltilabilir ve hepsi tartismaya acik, icerden ve disardan kendimize bakinca kendi gerceklerimiz bunlar.

permanent link

cevaplandı: 21 May '13, 03:48

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Cok güzel özetlemissiniz. Tüm noktalara katiliyorum.

Tabii ki bu eksikliklerin bir cogu gelisim sürecinin normalleri, dolayisiyla cok agir elestirmemize gerek yok. Bence adim adim bazen isteyerek, bazen de piyasa ve finansal zorunluluklar sebebiyle ister istemez toparlanacaktir.

Acaba bu baglamda sadece bizim kültürümüze has seyler de var midir? Yani "Yazilimda Türkiye fenomeni" diyebilecegimiz eksiklikler :-)

Ben genclerin oldugu her yerde ümitliyim. Yillar önce (90'li yillar) elektronik, robotik, bilgisayar gibi alanlarda yardim edebilecek birini bulmak cok zordu. Ama simdi her sey var!

(21 May '13, 04:10) cakiral cakiral's gravatar image

Gecen yillara gore bilgi paylasimi daha kolay ve artik web, mobil projeler genc programcilari alternatif, open teknolojilere yonlendiriyor. Acik yazilim kulturu olusturabilirsek gelecekte cok daha iyi gelismeler olacaktir.

(21 May '13, 04:19) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image
1

Ben istatistik bölümü mezunuyum, ve orada bile açık kaynakta piyasada satılan mevcut bilindik ve dünyanın en kötü arabirimgine sahip istatistik uygulamalarından (SPSS) çok daha gelişmiş ve güçlü açık kaynak istatistik uygulamaları varken (R Language), malesef hiçbir şekilde bu uygulamayı kullanmaya ikna edemedik. sanırım en büyük problem yine eğitim sistemimizde.

(22 May '13, 01:36) dreampowder dreampowder's gravatar image

Türkiyenin bi BT merkezi olması için önce yazılımcıların çoğunun yetiştiği yere bakmalıyız yani Üniversitelere çoğu Üniversitede fosilleşmiş Teknollojiler öğretiliyor. Akademisyenlerin çoğu yeni Teknolojilere adapte olmuyor .. İstanbul Ankara İzmir gibi illerin dışında ciddi olarak yazılım üzerine uğraşacak şirketler yok denecek kadar az, Bu nedenle öğrenciler okulda verilenin ötesine geçemiyor. Ayrıca Yazılım gibi ciddi emek isteyen öğrenmenin sonunun olmadığı bi sektörün ülkemizde gördüğü değerde gerek öğrencileri gerekse ülkemizin önde gelen yazılımcılarını ya bu alandan soğutuyor yada yurtdışında çalışmaya itiyor.Buna iş ilanlarında istenilen nitelikleri ve bu niteliklere karşılık verilen maaşı örnek olarak verebiliriz. Tabi ki herşey maaş değil ama herkes verdiği emeğin karşılığını almalı. Bu ülkenin geleceği gençlerin elinde gençliğin büyük bi kısmının gittiği nokta ise gözler önünde kısacası bu ülkede zihniyet değişmediği müddet ne Yazılım alanında biyerlere gelebiliriz nede ayrı bir alanda .. Bir arkadaşımız Avrupa ve Amerikadaki bilişimciler kadar değerli üstadlarımız var çok doğru ancak bu üstadlarımızın Türkiyede değerini bilselerdi çoğu yurtdışında olmazdı

permanent link

cevaplandı: 26 Nis '14, 06:04

Heval%20Berk%20Nevruz's gravatar image

Heval Berk Nevruz
2.0k122440
cevap kabul oranı: 20%

Henüz öğrenci olmama rağmen yazmak istedim,yanlış bir şey yaparsam gençliğime :) verin. Soruya cevap olarak başta elbette bir bilişim merkezi olabiliriz.Nedeni olarak sorunuzda da belirtiğiniz gibi gittikçe büyüyen bir ekonomimiz,hayatımızın her anına giren BT teknolojileri ve bu teknolojilerle diğer Avrupa ülkelerine göre fazlasıyla alâkadar olmamız ve aslında teknolojiye olan ilgimiz ve merakımız bizi bir bilişim merkezi olmaya en azında aday kılar.Bizimde en az Avrupa ve Amerika daki bilişimciler kadar değerli üstadlarımız var.Önemli olan bu değerleri koruyup,sayılarını arttırmak,kendilerine gereken değeri vermek ve kendilerinden genç nesiller adına bilgilerini paylaşacakları bir platform oluşturabilmek.Devletimizinde bilişim alanına yapmakta olduğu destekler ile bu daha da kolaylaşabilir.Temennim güzel ülkemizinde bir bilişim merkezi olmasıdır..Bir hata veya kusur işlediysem affedin.

permanent link

cevaplandı: 18 May '13, 10:40

alicanakkus's gravatar image

alicanakkus
262
cevap kabul oranı: 0%

Tek bir konu da sıkıntımı dile getirerek konuyu cevaplamak istiyorum.

Olayın özeti , bir ülkede basılı yayın bulma konusunda zorluk çekiyorsanız, o ülkenin belirttiğiniz sektörde ileriye gitmesi ancak ve ancak zorlama ile olur. Örneğin, benim hayranlıkla okuduğum bir Illustrated C#, Accelerated C# tarzı bir kitap maalesef bu ülkede yok. Herşeyi geçtim, bu ülkede MVC framework anlatan kitap yok! Kaynağın olmadığı yerde, dil bilmeyen zehir gibi gençler ( onlara da hak veriyorum, yazılımcı yoğun mesai yapan kimse, dil için maddi durumu iyi değilse öğrenim süreci zor oluyor ) ancak kodları kurcalayarak birşeyler öğrenmeye çalışıyor.

Bence Başbakanımız, teknokent ile beraber bu konuda ne yapılırı da araştırmalı.

@cakiral kardeşim : Oradakiler olayları nasıl görüyor bilmiyorum ama Almanlar kadar yazılım konusunda aptallarını ben hayatımda hiç görmedim. 500 developer barındıran bir firmadayım, ne yazılımlar geliyor insanın aklını kaçırmamasına imkan yok. 2.5 senede eCommerce yazılımı yapamayan 100 kişiye yakın bir developer grubunu hayal etmen yeterli olur sanırım.

permanent link

cevaplandı: 29 May '13, 15:59

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

değiştirildi: 29 May '13, 16:04

Bu konuda yazılacak çok şey var aslında. Sayfa sayfa yazsak bitiremeyiz. Ama ben şunu söyliyim, kırılma noktası: devlet!

Devlet eğer örnek olursa, teşvik ederse Türkiye 'nin bu durumu ışık hızı ile değişir. Devlet bir an önce Microsoft köleliğini bırakıp, Java teknolojilerine, açık kaynağa yönelmeli. AÇık kaynak teknolojileri çok iyi bilen elemanları da kendi istihdam edip, sorunlarına çözüm ürettirmeli. Çok zor birşey değil bu. MS 'e verilen çuval çuval para ile kolayca halledilir.

ODTÜ herhalde sadece Ubuntu kullanıyormuş. Çok güzel bir hareket bu. Tüm üniversitelerimiz böyle olsa.

ABD 'nin UNIX 'i, C 'yi yazdıran üniversiteleri... Bizim VS, XP nasıl kurulur anlatan üniversitelerimiz...

permanent link

cevaplandı: 26 Nis '14, 07:00

kagan's gravatar image

kagan
1.2k61323
cevap kabul oranı: 7%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×69
×7
×6
×2

Soruldu: 17 May '13, 18:53

Görüntüleme: 1,807 kez

Son güncelleme: 26 Nis '14, 07:00

powered by BitNami OSQA