Diplomali issizler

Bunu ciddi olarak merak ediyorum. Ben de Kibris'ta Lefke Üniversitesinde okudum. Ama Türkiye'de hic calismadim. Is te aramadim simdiye kadar ciddi olarak.

Ama merak ettigim sey su:

Acaba Türkiye'de bilgisayar bölümünü veya benzer bölümleri bitiren arkadaslarimizin is bulma sansi nedir? Ve is ararken hangi stratejileri uyguluyorlar (tanidik, ilanlar, kapi-tiklatma, sans vs.vs.)?

"Diplomasi yok ama bilgisi cok"-tipi arkadaslarimiz ne yapiyor? Is mi kuruyor yoksa baskalariyla ortaklik mi yapiyor, yoksa issiz mi kaliyor?

Sizin tecrübeleriniz nedir?

Simdiden hepinize tesekkür ederim!

soruldu: 17 May '13, 19:01

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 18 May '13, 01:25

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

Biz bilgisayar programcılığı bölümünden 40 kişi mezun olmuştuk. Mezuniyet sonrasında 3-5 kişi bilgisayar ile çalışıyordu ( sekreter ve muhasebecileri de dahil eder sayı veriyorum )

(20 May '13, 00:57) myururdurmaz myururdurmaz's gravatar image

Öncelikle bence güzel bir konuya deginmişsiniz.

Benim izlenimim bir çok yerde diplomanın çokta önemli olmadıgı yönünde, ayrıca karşılaştıgım elektronik mezunu yada matematik mezunu ve gerçekten iyi bir çok yazılımcı var.

Bilgisayar mühendisilgi okuyarak kendini geliştirmeyen arkadaşlarımda bilgisayar mühendisligi sıfatı altına sıgınarak iş hayatına girdiklerinde zorluk çektiklerini düşünüyorum. Sonuç olarak bilmedigini bilen insan daha kolay birşeyler ögrenebilir diye düşünüyorum.

Egitim genel olarak çokta problem degil asıl problem kalifiye eleman bulabilmek ve bu nedenledir ki yazılım piyası iş degişikligi olarak çok dinamik bir sektör.

permanent link

cevaplandı: 18 May '13, 14:44

Alp's gravatar image

Alp
873304447
cevap kabul oranı: 18%

Ben de aynı fikirdeyim. Sonuç itibarı ile insanın kendini yetiştirmesi ve asıl hedef olan "öğrenmeyi öğrenmeye" ulaşması. Bunun da hangi yollardan elde edildiği önemli değil.

(19 May '13, 18:33) cakiral cakiral's gravatar image

Özel sektörde diplomadan daha ziyade bilgiye bakar. Ne kadar bilgi ve tecrübe o kadar maaş bu kadar basit. Ha diplomaya bakan yerler yok mu? Çok büyük firmalar diploma + tecrübe arar. Mesela turkcell'de ben sanmıyorum müh bitirmeyip çalışan birisi. Varsa buyursun söylesin.

Diploması olup da hiçbişeyden anlamayan vatandaşlar da var malesef. Onlar da eğer ciddi bir firmaya girmek istiyorlarsa mümkün değil böyle bişey. Çünkü adam seni alırken diplomana değil bilgine bakar. Diploma en fazla 500 TL fark yapar işe girmene yardımcı olmaz.

permanent link

cevaplandı: 20 May '13, 13:19

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

Eger dogru ve aranan teknolojilerle calisiyorsaniz programci olarak is bulamama gibi bir sey soz konusu degil. Programlama sektoru Web, Mobil, Enterprise projelerde altin cagini yasiyor ve her yerde bu teknolojileri bilen, bu teknolojilerle proje gelistirmis programci araniyor.

Eger is bulmayi universite diplomam var artik is bulayim orda ne gerekliyse ogrenirim mantigiyla dusunuyorsaniz kimse diplomanizla sizi ise almaz, memur olmuyorsaniz!

Eger universite bitirdiyseniz, programci oldugunuz halde is bulamiyorsaniz, dogru ve aktuel teknolojilerle calismiyorsunuz demektir.

permanent link

cevaplandı: 21 May '13, 02:43

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

Eğer kendini geliştirdiysen ve güzel bir CV in varsa iş bulmama oranın şuanda yok gibi. İnternette bir çok ilan var. Tabi mezun olunca beklemek istemiyorsan nisan ayı gibi başvuru yapsaydın senin için daha iyi olurdu. Bende bir anadolu üniversitesinden mezun oldum. Java ve teknolojileriyle uğraşıyorsan başlangıç ücreti 2000 lira civarı. Şuan için kendi şirketini kurman oldukça zor. Birkaç sene piyasa da çalışıp işlerin nasıl yürüdüğünü öğrenip o şekilde şirket kurman daha mantıklı. Tabi şirket kurmadan önce kesinlikle ama kesinlikle şirketinin çıkarabileceği bir ürün olması lazım. Yoksa piyasa işleriyle sürekli uğraşmak sıkıntılı. Ürün geliştirip satarsan daha iyi olur. Ürün geliştirmeden kalan boş zamanlarını da piyasa işlerini şirketine alarak değerlendibilirsiniz. Ben yeni bir bilgisayar mühendisiyim. Hem yüksek lisans yapıyorum hemde şirketim üzerinden ürün geliştiriyorum. Fizik diploması olup çok iyi yazılım geliştiren tanıdıklarımda var. Eğer bir Türk şirketi ise benim gördüğüm kadarıyla tabi başka bölümlerden sektörde çalışanlar var. Ama yabancı bir firmayla öncelikle diplomaya bakılıyor diye biliyorum.

permanent link

cevaplandı: 18 May '13, 11:53

cnrblm's gravatar image

cnrblm
4062611
cevap kabul oranı: 21%

"İhtiyaç var, bilgi varsa piyasada tutunma şansı cok yüksek" diye anlıyorum bu cevabı.

Ürün geliştirmek fikri güzel, ancak piyasada ürün gelistirirken, rakiplerle çarpışırken, teknoloji değişikliklerine ve yeniliklere cevap vermeye çalışırken hedefe kilitlenmek ve ayakta kalabilmek zordur herhalde.

(19 May '13, 07:30) cakiral cakiral's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×19
×13
×9
×3

Soruldu: 17 May '13, 19:01

Görüntüleme: 1,620 kez

Son güncelleme: 21 May '13, 02:43

powered by BitNami OSQA