Benim anladığım kadarıyla Türkiye 10 senenin içerisine 1000 veya daha fazla seneyi birden sığdırmaya çalışıyor. Olur mu?

Olur, niye olmasın?

Ancak nasıl olacak sorusuna verilen cevaplara bakiyorum ve ben de kendime soruyorum:

Hangi teknolojilerle, paradigmalarla, yöntem, standart ve metotlarla?

Geçen hafta Köln'de (Almanya) şirketinde profesyonel manada SCRUM kullanan yönetici, patron, yazılımcı ve mimarin katıldığı bir toplantıda bulundum. Bir türk mimar arkadaşım ile beraber gittik ve duyup gördüklerimizden çok etkilendik, memnun olduk. Arkadaşlar o kadar samimi, bilgili, tecrübeli ve profesyoneldi ki, inanin özendik. Neden biz yapmiyoruz, yapamiyoruz diye aah cektik.

Sizce biz de bu alanda türkler olarak güzel şeyler yapabilir miyiz? Veya yapanlarımız var mı?

soruldu: 20 May '13, 07:24

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 20 May '13, 07:27

Yazılımcıya her dakika kalan süreyi hatırlatan, süreyle kısıtlayan ya da sürekli süre ölçümü yaptıran bir yöntemden doğru dürüst proje çıktığını görmedim. Ayrıca "haydi domuzcuklarım başlayın" diyen bir proje yöneticisinin de aklından şüphe ederim.

(20 May '13, 07:39) nurettin nurettin's gravatar image

Dogru!

Ölcülü davranmak güzel, öclmek bicmek güzel, ancak sizin de dediginiz gibi bu insanin dogasina aykiri bir sekilde yapilirsa (ki bu denenmis bkz. http://de.wikipedia.org/wiki/Frederick_Winslow_Taylor) yanlis ve yikici sonuclar dogurabilir. O mantik ki araba fabrikasinda calisan isciyi gece uyurken bile el kol hareketleri ile gündüz yaptigi monoton hareketleri istem disi tekrarlamak zorunda birakmis. Saglini bozmus. Burada ölcü feci olarak kacirilmis.

Ancak insan dogasina uygun, insani yorucu degil tam tersi rahatlatici ve islerini kolaylastirici sistemleri de alip kullanmak lazim.

(21 May '13, 04:17) cakiral cakiral's gravatar image

Keşke daha çok kişi bir şeyler yazmış olsaydı.Benim bu konularda bir tecrübem yok. Böyle bir ekiptede daha önce yer almadım. Sıradan bir programcıyım :)

Bu konudaki şahsi görüşüm, kendi gözlemlediğim kadarıyla bir takım şeyleri hazır almaya çok meyilliyiz. Örneğin Scrum gibi bir yapı bence içinde bir kültür ve yaklaşımda barındırıyor. Dolayısıyla ben Scrum kullanacağım dediğinizde aslında aynı zamanda ekibe o kültürü enjekte ediyor veya dayatıyorsunuz. Dolayısıya bu yapıyı özümseyip kendi durumuna göre uyarlamak bence çok daha doğru. Deneyim ve fikir alışverişi şart, hemde çok daha fazla...

(23 May '13, 01:16) zafer zafer's gravatar image

Soyle bir olusum var bir suredir takip ediyorum.

http://www.agileturkey.org/

permanent link

cevaplandı: 24 May '13, 19:12

cihann's gravatar image

cihann
612
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

powered by BitNami OSQA