Evet, çevik süreçlerde sürekli müşteri ile iletişim halindeyiz. Müşteri isteklerine bağlı olarak sürekli yazılımda değişiklik yapıyoruz ama bir türlü bu istekler son bulmuyorsa nasıl bir yol izlemeliyiz? Bunun nasıl bir kotası olmalı? Yada sürecin tam ortasında müşteri ile oturup müşteriden fiyatlandırma konusundaki taleplerimizi değiştirmeli miyiz ?

soruldu: 20 May '13, 13:15

Gnosis00's gravatar image

Gnosis00
1766914
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 25 May '13, 04:04

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Bence müşterinin bu taleplerini görselleştirmeli!

Bu görselleştirme klasik yollardan yapıldığında pek bir sonuç vermiyor. Yani sözlü, mail yoluyla veya bir word dökümanıyla yapıldığında pek işe yaramıyor. İş banalleştirilmeye çalışılıyor.

Bence çalışma ortamındaki bir duvara A0 boyutunda bir mukavva yapıştırıp dev bir Mindmap yapmak lazım. Bu mindmap üzerinde en iç katmanda ilk gereksinim içeriklerini birer renkli post-it kağıdı ile göstermeli.

Sonradan eklenen her bir yeni sey için farkli renkte post-it kullanmak suretiyle katman katman dışariya doğru açılmak lazım. Her katmana (hafta veya ay bazında) bir numara verilebilir.

Bu sayede müşteriye ve işçilerine gerçekten de elle tutabilecekleri gözle görebilecekleri bir şekilde (haptik ve görsel olarak) giderayak ekleyiverdikleri ihtiyaçları ispat etmiş oluruz.

Tabii ki müşteriye yeni eklenen şeylerin, gerçekten de müşteri kaynaklı olduğunu kabullendirebilmek için bu konudaki ikna kabiliyetimizi ve stratejik ifade gücümüzü de kuvvetlendirmek mecburiyetindeyiz.

permanent link

cevaplandı: 20 May '13, 16:21

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

Müşterinin aklına yeni özellik gelmesi normaldir. Olur böyle şeyler. Siz diğer projelere başlama planlarınızı müşteriyle ilk anlaştığınız proje süresine göre değil de o sürenin iki katına göre ayarlayın. Yani sağlamlık konusunda alman standartlarını takip edin :-)

Müşteriyle teslim tarihi konusunda anlaştıktan sonra yeni istekler iletiliyorsa teslim süresini ve/veya fiyatı yeniden arttırmanız gerekebilir.

permanent link

cevaplandı: 25 May '13, 01:07

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 25 May '13, 01:09

Merhaba,

Kullanıcıdan istek geldikçe bu istekler toplanır ve o ana kadar geliştirilen uygulamaya ne kadar entegre edilebilir sorusunun cevabı üzerine müşteri ile temasa geçilir lazım olan detay bilgiler alınır ve yeni istekleri geliştirmeye başlamadan önce kesinlikle küçük bir demo yapılması lazım bence.

Bu demo da kod çalışmasına gerek olmaz sadece kullanıcıya bu şekildemi birşey istiyorsunuz gibisinden gösterebileceğiniz arayüzler olması yeterli olacaktır.Çünkü müşteri sizden birşey istedikten sonra siz hemen yaparsanız ihtiyaçları toplamadan iş bitiminde müşteriye yeni özellikleri gösterdiğinizde sizden ben bu şekilde istememiştim ki diyecektir ve buda size ekstra bir iş yükü getirecektir tekrar dan, aynı işlemi tektrar tekrar yapmak zorunda kalırsınız.

Demo yaparsanız müşteri ile aynı dili daha rahat konuşabilirsiniz

permanent link

cevaplandı: 25 May '13, 02:31

gokhanakgol's gravatar image

gokhanakgol
705687777
cevap kabul oranı: 30%

değiştirildi: 25 May '13, 02:32

İktisat teorisine göre ihtiyaçlar sonsuzdur, dolayısıyla istekler de aynı şekilde:) Maalesef insanoğlu böyle.

Şaka bir yana Çevik yöntemlerde aslında bir self-control mekanizması mevcut. Bunu şöyle izah etmeye çalışayım:

Müşteri bir noktada zaten kendi isteklerini kendisi önceliklendirdiğinden hem öncelik sırasının değişmesinden ötürü, hem de buna bağlı olarak proje planında yapılacak işlerin yapılma tarihlerinin(sonraki ya da ondan da sonraki iterasyona bile iş kaydırılabilir) ötelenmesinden ötürü bir yerden sonra otomatikman isteklerini daha kontrollü hale getirecek, dolayısıyla azaltacaktır. Nihayetinde Çevik Yöntemler ile amaç bu istekleri azaltmak değil, olabildiğince etkin cevap verebilme, ve kontrol altında tutabilmektir.

Ayrıca "müşteri ile iletişim halindeyiz" ibaresinin aynı zamanda anlamı şudur: Müşteri benim bir iterasyon için x kadar adamla hangi hacimdeki bir işi yapabileceğimi bilir, bilmiyorsa da nasıl ki yazılım ekibi kendi içinde kim hangi işi ne kadar sürede yapar sorusunun cevabını her döngü sonucu doğruya en yakın cevaplama yetisine sahip oluyorsa aynı şekilde müşteri de çevrim ilerledikçe bu deneyimi kazanır, ve isteklerini "elde olana" göre yapar. Aslında mantık kısaca şudur: bu özelliği istersen ve diğer özelliklere göre daha çok önceliklendirirsen bil ki diğer işler bu iterasyondan sonraki iterasyona sarkabilir.

Kısacası düzgün bir şekilde önceliklendirilebildikten, bir iterasyona sığdırılabildikten(yani düzgün bir şekilde planlanabildikten) ve hepsinden de önemlisi yazılım ekibi SOLID projeler geliştiriyor olduktan sonra bence müşterinin istek hacminin ve zamana yayılımının çok da önemi yok. Ki önemi olsa bile zaten bu da bir müddet sonra talep karşılanıyor olduğundan yukarıda bahsettiğim üzere self-kontrol mekanizması ile doyuma ulaşmaya başlayacaktır.

permanent link

cevaplandı: 28 May '13, 06:41

mabulgu's gravatar image

mabulgu ♦
2.8k43040
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 28 May '13, 06:42

@mabulgu: Bu tanımlardaki müşteri modeli "aklı selim ve istedini bilen ve yaptiran müşteri modeli". Bu dünyada eşine ender rastlanan bir model. (En azından ben son 18 senede pek rastlamadım. Almanya'daki OTTO şirketinin eCommerce bölümü hariç).

Kullanılan yazılım ve yönetim paradigmaları ise bunu marjinal bir seviyede etkileme gücüne sahiptir bence. Veya cok çarpışmak gerekir.

Yazınızdaki yazılım ekibi teorilerdeki çevik tim tanımlarına 100% uygun bir yapıda olsa bile soruyu soran arkadaşımıza cevap vermek zor.

(28 May '13, 17:52) cakiral cakiral's gravatar image

@cakiral, aslina bakarsaniz ben cevabimi bu projede tum isteklerin mantikli oldugu varsayimi ile yaptim. Bunun da sebebi cevik bir projede bir talep "musteri istegi" konumuna geliyorsa bence bu mantiklilik filtresinden gecmis demektir.

Eger @Gnosis00 'in sordugu sey istekler arttikca mantiksiz olanlarin da ortaya cikmasi ise o durumda sizin yorumunuzu da hesaba katmak gerekir.Ki bana kalirsa bu apayri bir konu,apayri bir baslik. Bunun için ya ayrı bir soru sorulması gerekir, ya da sorunun detaylandırılması. Zaten bu sebepten ötürü dediğiniz gibi "soruyu soran arkadaşımıza cevap vermek zor."

Ancak yine de "kontrolsuz talep artisi" ile dogrudan iliskili olmasa da su yorumu yapacagim: Mantiksiz talepler tasklastirilmadan once elenmeli,ya da bir sekilde yeni bir orta yol bulunmali.Tabi bu durumda da cevik modelin onemsedigi "iletisim" konusu daha da bir onem kazaniyor. Projeye ve mantiga uygun olmayan isler sirf musteriyi memnun etmek adina planlama ve onceliklendirmeye dahil ediyorsa bana gore o proje Agile olmaktan uzaktir.

(30 May '13, 00:06) mabulgu ♦ mabulgu's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×5
×2
×2

Soruldu: 20 May '13, 13:15

Görüntüleme: 1,147 kez

Son güncelleme: 30 May '13, 00:06

powered by BitNami OSQA