Gercekten merak ettigim bir soru bu:

Yazilim ve dizayn gibi islerle ugrasirken zorlanmadan ve yorulmadan, stres ve bunalima girmeden calisabiliyor musunuz?

Rahat ve zevkli, sürekli ögrenerek ve geliserek/gelistirerek calismak mümkün mü?

Tecrübelerinizi ve fikirlerinizi bekliyorum.

soruldu: 24 May '13, 06:23

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

Dizayndan kastınız veritabanı dizaynı mı, kullanıcı arayüzü mü?

(25 May '13, 00:30) nurettin nurettin's gravatar image

Yazılımda zevkli kısımlarından biri testlerin çalıştırıldığı an. Özellikle köklü bir değişiklik sonrasında testlerin çalıştırılması, çalışmayan yerlerin tespit edilip düzeltilmesi ve normalde gözden kaçırılacak ve gerilemeye sebebiyet verecek pek çok şeyin hatırlamakla uğraşmadan tespit edilebilmesi çok rahatlatıcı. Özellikle de hâlâ saçı olan arkadaşlarımız için.

Bu testleri sadece yazılım için değil kurulum için de yazıyoruz. Sistemin çalışan pek çok bileşeni varsa hep ayakta durduklarından emin olmak için arada bir bağlanıp deneme yapan skriptler bize kurulumda karşılaşılmış sorunları aşmamızda yardımcı oluyor.

Çok bileşenli sistemlerde veritabanı tasarımı esnasında takılıp ilerleyememe sözkonusu olabiliyor. Her derde deva olmasa da bu durumda fizikçilerin uyguladığı kuralı devreye sokabilirsiniz. Yani sisteminize bir boyut daha ekleyin. Örneğin ilişkisel veritabanıyla çalışırken 1-N ilişki senaryolarınızı desteklemiyorsa bir tablo daha ekleyin, N-N ilişkiyle senaryolarınızı tekrar gözden geçirin. Çok fazla tablo ürettiğinizi gördüyseniz ve yavaş yavaş sıkılmaya başladıysanız bunları genellemeye çalışın, örneğin bir sürü "etiket" ya da "yer tutucu" bilgi tutan tablonuz varsa bunların hepsini tek tabloda bütünleştirmeye çalışın.

Yazılımın büyük zevklerinden biri de tüm sistemin canlı ortamda şakır şakır kullanıldığını görmek. (hele hele dağıtık sistem ise) Fakat karşılığını almadığınız projeler her ne kadar yapması zevkli olsa da içten içe insanın başına dert olur. Dertleri erkenden önlemeniz hem müşteri veya patron, hem de sizin için daha hayırlısı. O yüzden maaşlı çalışansanız ve işlerinizin karşılığını almadığınızı düşünüyorsanız zam istemekten, kişisel iştiraki temsil ediyorsanız nacizane tavsiyem bakım anlaşmalarınızı hizmet verdiğiniz kuruma bağlı olarak tatmin edici düzeylere çekmekten çekinmeyin.

permanent link

cevaplandı: 25 May '13, 00:58

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×7
×1
×1
×1

Soruldu: 24 May '13, 06:23

Görüntüleme: 790 kez

Son güncelleme: 25 May '13, 00:58

powered by BitNami OSQA