Öğrencilik hayatımda bize sorulmadan öğretilen C#, MSSQL derslerinden nefret ettim. Piyasanın hakim ürünleri! olduğu için bunları öğrenmek zorunda bıraklıldık. Fakat ben bu konuda böyle düşünmüyorum.MS ürünleri harici bir çok ürün piyasada hakim. Kurumsal tarafa hiç girilmiyor. Acaban bu alanda neler yapılabilir?

Hocaları, okulları nasıl ikna edebiliriz?. Dava açma konusunu bir arkadaşıma danıştım gülerek boşuna uğraşma dedi ve nedenleriyle anlattı. Bunu hukuksal yollardan aşamayacaksak o zaman öğretmenlerin düşüncelerini değiştirmek gerekiyor.

Hocalarımızı açık kaynağa yönlendirmek için neler yapmamız lazım ? Ülke üniversiteleri olarak açık kaynağı neden desteklemiyoruz?

soruldu: 28 May '13, 18:05

sckna's gravatar image

sckna
2963816
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 30 May '13, 02:14

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

1

Üniversitenin amacı öğrencilerinin idealizmini desteklemek değil, mühendislik, mimarlık, doktorluk gibi diploma gerektiren iş kollarına işçi sağlamak. Eğer çok getirisi olduğunu düşündüğün bir iş modelin varsa bunu mezun olduktan sonra değerlendirirsin. Mesela bahsettiğin üniversitelerin .NET öğretmesini kendi avantajına çevirip kurulumu ve lisansı ucuz yazılımlar satmaya çalışabilirsin.

(29 May '13, 01:11) nurettin nurettin's gravatar image
1

"Üniversitenin amacı öğrencilerinin idealizmini desteklemek değil" sözü, anlatmaya çalıştıklarımın özeti olmuş :)

(29 May '13, 01:18) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image
2

Temel problem seçme özgürlüğü olmamasıdır. Ben MS ürünleri kullanmak istemiyorum ve bana herhangi bir seçenek sunulmadı. Bundan dolayı size katılmıyorum fikirleriniz benim için oldukça değerlidir. Söyledikleriniz doğrudur/doğru olabilir. Peki o zaman bir de şu açıdan bakalım. Yemekhane şefi, her gün lahana-aşı yemeğini yapıyor ve siz farklı tadları merak ettikçe eğer çok yemek istiyorsan git dışarıda ye burada bundan sonra bu yemek var diyor. Ne kadar mantık çerçevesine uygun ?

Yarın başka bir teknoloji derseler onla çalışırım. Ben bu şekilde düşünmüyorum sanırım bu yüzden sizi anlamakta güçlük çekiyorum. Bir işi yaparken ondan sonuna kadar zevk alarak yapmak var birde, işi yapmak için yapmak var. Ben işi yapmak için yapmak istemiyorum. Seçme özgürlüğü koysunlar, sonra çoğunluk C# 'mı seçti o zaman benim sesimi çıkartmaya hakkım yok.

Bir de yurt dışında eğitim bu şekilde mi ilerliyor? "Üniversitenin amacı öğrencilerinin idealizmini desteklemek değil."

Değerli yorumlarınız için çok teşekkür ediyorum.

(29 May '13, 01:33) sckna sckna's gravatar image
1

Fakültenizin kaynakları yeterince genişse ve sizin gibi düşünenlerin sayısı yeterince çoksa belki yeni bir bölüm seçmeli ders açılması için hep beraber nazik ve ciddi şekilde başvuruda bulunabilirsiniz, akademik kurul da işine gelirse bunu oylar.

(29 May '13, 01:51) nurettin nurettin's gravatar image
1

Yorum satırına sığmadığı için, önce verdiğim cevana ekledim.

(29 May '13, 02:24) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

Okulda öğretilen C# ile başarılı isen, bu konuları uygulamaya aktarabiliyorsan; kendi başına da php çalışmaya başla. Öğretilen dile bağlı kalmak zorunda değilsin. Yazılım işinde zaten önemli olan kendi başına ne kadar öğrenebildiğin. Biz okulda Pascal öğrenirken web sitesi diye bir kavram dünyada ortada yoktu. Şimdi php ile web uygulaması yapıyorum. MSSQL ile ilgili olarak kod geliştirirken bir sıkıntı yok ama kurulum ve yönetim süreçlerinden hoşlanmadım. Dava bitene kadar da sen mezun olursun. Hukuk sistemi, eğitim sisteminden beter durumda. O konuya hiç girme.

(29 May '13, 11:13) ertuncefeoglu ertuncefeoglu's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Bilgisayar mühendisliği, temel olarak yazılım, programlama ve algoritma ile ilgilenir. Bilgisayar ağları, veritabanı yöneticiliği ve gömülü sistemler de diğer çalışma alanlarıdır.

Bilgisayar mühendisleri, programlama dilleri, yazılım tasarımı ve yazılım - donanım tümleştirmesi eğitimi alırlar. Yazılımların neyi yapabileceği neyi yapamayacağı (Hesaplanabilirlik), yazılımların belirli bir görev üzerinde nasıl etkili bir verim gösterebilecekleri (algoritma ve karmaşıklık), yazılımların saklanmış bir veriyi nasıl yazıp okuyabilecekleri (veri yapıları ve veritabanları), yazılımların nasıl daha akıllı çalışabilecekleri (Yapay zekâ),insan ve yazılımların birbirleriyle nasıl bir iletişim içerisinde olacakları (insan bilgisayar etkileşimi ve kullanıcı arayüzleri) konuları üzerinde ve ASIC, FPGA, devre tasarımı ile donanım-yazılım entegrasyonu alanlarında çalışırlar. YAZININ DEVAMI...

"Wikipedia"

Üniversite hangi dili nasıl kullanacağını öğretmez. Üniversitede kullanılan teknolojiler, yukarıda bahsi geçen alanlarda kullanılan birer araçtır. Mühendislik eğitiminin içerisinde sadece algoritma ve programlama yoktur, bunun yanında, bilgisayar ağları, veritabanı yöneticiliği, gömülü sistemler, istatistik, mikroişlemciler, yazılım mimarisi, sistem yöneticiliği gibi, birçok alanı kapsar.

Ben üniversite hayatım boyunca, algoritmayı C ve C++ ile öğrendim. OOP ise Java ile öğretildi. Web teknolojileri alanında gördüğümüz programlama dili ise PHP (seçmeli PHP, ASP.NET). Ayrıca, mikro işlemci programlamak içinde 1 yıl boyunca assembly örnekler yaptık. Hatta, elektonik mühendisleri gibi 1 yıl boyunca elektrik devreleri tasarımı yaptık. 4 dönem, olasılık, istatistik, numerik analiz gibi dersleri aldık. Yine bir yıl bilgisayar ağları, 1 yıl veritabanı eğitimi,3 yıl mantık devreleri ve sistem analizi gibi dersler.

Tüm bunların hepsi mühendislik eğitimidir. İşin gerçeği üniversite öğrenebilmeyi öğretir. Üniversitenin görevi bilgi yüklemek değildir. Bizim üniversitelerimizde yetişmiş dünya çapında insanlar vardır. Aynı zamanda aynı üniversite de okuyup, hiçbirşey olan insanlarda var.

Bu arada, üniversitede Java ile eğitim aldım ve örnek projeleri Java ile yazdık ama şuan C# ve VB.NET ile yazıyorum, web teknolojilerinde ise JSP, JSF ve PHP ile örnek projeler yazdık, ben tüm bu ödevleri tekrardan ASP.NET ile yazdım, şimdi ise ASP.NET MVC ile yazıyorum. Ayrıca tüm bu projelerde kullandığımız veritabanı ise Apache üzerinde çalışan MySql veritabanıdır ama ben şu an MsSql kullanıyorum. Yarın başka bir teknoloji derseler onla ilgilenirim, mesela şu an MsSql de bulunan uygulamayı Oracle a taşımayı düşünüyoruz ve bu fikirde benim çok hoşuma gidiyor, çünkü farklı bir deneyim olacak. Diller ve teknolojiler sadece araçtır. Örneğin bir web mimarisinin nasıl çalıştığını ve bu işin algoritmasını bilen adam için, dilin hiçbir önemi yoktur.

Bu mantıkla hareket eden birisi için tek dezavantaj, Özcan Acar hocamın dediği

Araçlar zamandan tasarruf etmek ve işimizi kolaylaştırmak için vardır. YAZININ TAMAMI...

sözünün aksidir.

GÜNCELLEME

"Yarın başka bir teknoloji derseler onla çalışırım." sözünü yanlış anlamışsınız. Mesela ben fortran biliyorum, bunu yazmaktan zevk alıyorum ve bununla devam edeceğim demek, çok yanlış bir yaklaşımdır ve sürekli yenilenen bilişim dünyasının mantığına aykırıdır. Dil amaç değil araçtır, bence bu noktada takılıyorsunuz.

Bende diyebilirim, keşke okulda .net teknolojileri öğretselerdi diye. Çünkü 4 yıl java dersleri görüpte .net ile çalışacaksam, bu daha mantıklı. Okulda verilen projeleri hem Java ile hem .Net ile yapıyordum. Çünkü .net bana daha zevkli geliyor. @nurettin beyin ve hatta sizin dediğinize(zevk alarak yapmak (ama teknolojiyide takip etmek)) geliyoruz. Ben .net ile yazılım yapmaktan zevk alıyorum, o zaman neden java gördüm diyebilirim. Bunları diyorsam zaten, işin mantığını anlamamışım demektir. Programlama dili, bilişim teknolojilerinin bir kısmı olan yazılımın, küçük bir kısmıdır. Yani büyük resmi görmek gerekir.

Üniversiteler mecburen bir dil kullanarak dersleri anlatmak zorundalar. Çünkü örnek uygulama geliştirmeden öğrenmek imkansız. C# kullanırsa, java kullanan istemeyecek, Java anlatırsa diğeri. Tüm dilleri zaten kullanamaz , çünkü amaç dili öğretmek değil, yazılımın mantığını öğretmek, farklı farklı dil kullanırsa, öğrenci bunlara takılır, "hangi dilin ne özelliği var" ile mi ilgilensin, yazılımın nasıl çalıştığıyla mı?

Bugün, yeni mezun bilgisayar mühendislerine, işe alım süreçlerinde kimse sen hangi dili biliyorsun diye sormuyor. Şu anlamda sormuyor diyorum; soruyorlar bazen aslında ama sormalarının sebebi, özellikle büyük şirketlerde birçok alanda yazılımcı çalışıyor, bundan dolayıda eğer sevdiğin ve geliştirmek istedigin bir dil varsa, ona göre bir pozisyon ayarlamak için. Yani çalışırkende mutlu olman için sorulan bir sorudur. Yoksa işe alım sürecini etkileyecek bir soru değildir bu.

permanent link

cevaplandı: 29 May '13, 00:45

AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

AliRıza Adıyahşi ♦
7.9k146288
cevap kabul oranı: 44%

değiştirildi: 29 May '13, 07:54

Aynı durumdan ben de şikayetçiydim. OOP dersi .net ile işleniyordu fakat ben ne kadar uğraşsam da bir türlü sevemedim. Ki windows işletim sistemini bile kullanmaktan bıkmış biriydim. Fakat daha 1. sınıftayken okul hayatı ile yazılım hayatımın farklı olacağını anlamıştım. Ders .net ile işlenirken ben derslerden sonra hemen eve koşup Java ve diğer açık kaynak teknolojilere çalışıyorum. (O dersten de en yüksek not ile geçtim tabi.:) Dersleri geçtikten sonra ilk işim direkt windows'u silmek oldu. Sonuç olarak okullarda ne kadar .net ağırlıklı olsa da açık kaynak teknolojileri öğrenmenin önünde bir engel değil. Okul dışındaki hayat senin. Bu arada açık kaynak konusunda da düşünceler malesef bir anda olmuyor. Bir süreç içerisinde gerçekleşiyor. Eskiden linux kullanan kimse yok iken şimdi bazı öğretim görevlisi sadece linux kullanıyor. Umarım ilerde daha güzel olur. Eğer yine de bu konuda biri bana birşeyler öğretsin diyorsan Linux Yaz Kampı ve Akademik Bilişim gibi etkinliklere katılmanı tavsiye ederim.

permanent link

cevaplandı: 30 May '13, 11:16

omerozkan's gravatar image

omerozkan
87581528
cevap kabul oranı: 9%

Aynı durumdan bende şikayetçiyim OOP dersi vede ileri ki yıllarda göreceğimiz dersler .Net üzerine gidiyor bense Java hayranıyım. En azından sınavlarda özgürlük yapsalar mesela ders OOP ise sınava OO tabanlı herhangi bir dil ile girebilmek ne hoş olurdu :)

(30 May '13, 14:12) dursuncimen dursuncimen's gravatar image

Öyle olması gerekiyor aslında. Derslerin de teknoloji bağımlılığı olmadan anlatılması lazım. Ben sınavda programlamanın dışında olan şeyleri sallamıştım. Hatta .net e küfür edecek cinsten şeyler yazmama rağmen yüksek not aldım :)

(30 May '13, 15:23) omerozkan omerozkan's gravatar image

biz de isteriz ki okullarda açık kaynak eğitimleri verilsin php ve java öğretilsin, kapalı teknolojiler öğretilmesin ama okullarda bişeyler öğretilmeli değilmi? sen java istiyosun öbürü c# istiyo öbürü python istiyo olmaz öyle. mühendissen zaten okula bağımlı kalmamalısın. okul okumadaki amaç bandrol sahibi olmaktır, gerisi sana kalmıştır. bizde okulda c# gördük ama kendimi javada geliştirdim ve şuan java developer olarak bir firmada görev yapıyorum. okul yol gösterir seni yolun sonuna getirmez.

c# kasmak istemiyosan sınavdan 50 alacak kadar çalışırsın, derste hoca c# anlatırken sen arkaya geçip java kasarsın olur biter :) hatta sınavda cevapları java ile ver, 100 alacağına 85 alırsın (şekil 1-A) :D

permanent link

cevaplandı: 30 May '13, 04:55

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152956
cevap kabul oranı: 17%

değiştirildi: 30 May '13, 04:57

Bunlar seçimlik yollar ama neden kapalı kaynak kod burayı ben anlamıyorum. Tavsiyelere gelince zaten hepimizin yaptığı bu.

(30 May '13, 05:07) sckna sckna's gravatar image

kapalı kaynak seçiminin ana sebebi teknik destek ve reklam. javanın reklamı ne kadar yapılıyo c#ın (yada microsoftun) reklamı ne kadar yapılıyor? ayrıca mesela en basitinden ".net" termini hayatında kod yazmamış kullanıcılar bile öğrenmiştir yani ".net framework kurulurken bekleyin" tarzındaki şeyler sayesinde. herkesin bilgisayarında windows kurulu mesela...

(30 May '13, 05:09) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Üniversiteler öğrenciyi daha çok piyasaya hazırlamaya çalıştıklarından oysa gerek,böyle bir durum doğuyor

permanent link

cevaplandı: 22 Mar '16, 07:04

ShooterLens's gravatar image

ShooterLens
302101826
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 22 Mar '16, 07:15

Arkadaşlar bence olaya yanlış bir noktadan bakıyorsunuz. Kullanılan diller, teknolojiler sadece birer araçtır. Bu yüzden çok da üzerinde durmamak gerekir bence. Anlatan ve dinleyen arasındaki dilin iki taraf için de anlaşılır olması önemli, bu dilin fransızca, ingilizce veya türkçe dillerinden hangisi olduğu değil.

Tabi bununla birlikte bana kalırsa da amaça giderken kullanılan araçlar kişilerin ücretsiz olarak ulaşabileceği araçlar olsun. Yani böyle olması daha güzel olurdu ama dediğim gibi bence bu bir kriter değil, olmamalı.

Not : Soru eski bir tarihte sorulmuş ama belki birinin işine yarar diye böyle bırakıyorum.

permanent link

cevaplandı: 22 Mar '16, 15:37

ArnesTwin's gravatar image

ArnesTwin
1.1k1511
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 22 Mar '16, 15:40

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×6
×3

Soruldu: 28 May '13, 18:05

Görüntüleme: 1,280 kez

Son güncelleme: 22 Mar '16, 15:40

powered by BitNami OSQA