Bulut bilişim Türkeye'de ne kadar yaygınlaşır? Beklentileriniz nelerdir?

soruldu: 29 May '13, 09:22

kam's gravatar image

kam
1.3k82032
cevap kabul oranı: 16%

değiştirildi: 29 May '13, 09:23

Bulut bilişimden kastınız nedir? Örneğin kvm ve openstack altyapısının türkiye'de kullanımını mı soruyorsunuz? yoksa rackspace, amazon gibi yabancı sağlayıcıların kullanımını mı? Yoksa bulut kelimesini pazarlama aracı olarak kullanan, ne sanallaştırma ne de ölçeklendirme sağlamayan internet hizmetlerini mi soruyorsunuz? Son dediğim türkiye'de çok gelişir.

(01 Haz '13, 02:40) nurettin nurettin's gravatar image

Biz bazı trendleri geriden takip ediyoruz. Teknolojiyi daha yakından takip etmeye eğilimliysek de, bu konuda da pek başarılı olduğumuz söylenemez. Bu sıralar deneysel amaçlı olarak bazı yazılım geliştirme api-cloud hizmeti veren sistemleri inceliyorum. Bedava olarak verilen hizmetlerin bile inanılmaz özellikeri var. Bu tip sistemlerin Türkiye'de yaygın olarak üretilmesi/hizmet vermesi ise kısa vadede pek mümkün görünmüyor. Ancak dosya yedekleme tarzı uygulamalar gündeme gelir. Bulut ve cloud kelimelerini teker teker Google'da aratınca arama sonuçları bile ne demek istediğim yeterince ortaya koyuyor.

permanent link

cevaplandı: 29 May '13, 10:59

ertuncefeoglu's gravatar image

ertuncefeoglu
7705719
cevap kabul oranı: 20%

değiştirildi: 29 May '13, 11:08

Size katılıyorum. Ayrıca sanki bulut sistemlerinde biraz daha hızlı dünyaya adapte oluyoruz gibi. Turkcell, turk telekom ve bazı hosting firmaları kendi bulut sistemlerini yapıp kullanıcı kullanımına açtılar. Geride kalmızın sorunu ise bulut hizmeti veriliyor ancak hizmet alan kurumlar ya da kişiler bulut tercihini kullanmıyor. Her zamanki gibi daha pahalı hizmet verildiğinden olabilir. Kişisel öngörüm yakın gelecekte bulut kullanımının yaygınlaşacağı yönünde.

(30 May '13, 03:34) kam kam's gravatar image

Kişisel kullanımın yaygınlaşacağını düşünüyorum. Küçük ve orta ölçekli firmaların ise bu tür bir teknolojiden faydalanmak konusunda bilgiye sahip olma ihtimalleri az. Sonuçta bu konuları uygulamaya geçirebilecek kalitede teknisyen personele sahip değiller. Piyasada kaliteli ara eleman yok. Büyük kurumlar ise verilerini (özellikle kritik database) buluta taşımaz. Sürekli erişim ve güvenlik konuları bu şirketler için daha önemli. (Örneğin, Biz SAP kullanıyoruz; bulut gibi bir kavram hiçbir zaman gündeme gelmez.)

(30 May '13, 05:11) ertuncefeoglu ertuncefeoglu's gravatar image

@kam Bulut Bilişimin geleceği var ama güvenlik konusunda aşılması gereken bazı problemler var.Bu problemler bir nebze olsun giderildikten sonra ve de Firmalar ve kullanıcılar da daha bilinçli olduğu sürece bulut bilişimin yaygınlaşacağını düşünüyorum.

(30 May '13, 07:18) ipek ipek's gravatar image

Güvenlik konusunda ne gibi problemler var? Kastettiğiniz kişi ya da bireylerin verilerinin korunması problemi mi(güven sorunu) yoksa bulut sisteminin açıkları mı?

(31 May '13, 00:32) kam kam's gravatar image

@kam Birçok problem var örneğin iki rakip firmanın verileri bile aynı hardware üzerinde saklanıyor olabilir bundan tarafların haberi olmayabilir.Bulut bilişimde üç farklı model var ve bunlarda da farklı güvenlik problemleri var.Journal of Networkand Computer Applications da yayınlanan OnsecurityIssues_inServiceModels surveyinin türkçe özetini çıkarmaya çalışmıştım buradan ulaşabilirsiniz. https://docs.google.com/file/d/0B1RbKsJ4B8eoelVkYUNNQ3lJanc/edit?usp=sharing

(01 Haz '13, 09:30) ipek ipek's gravatar image

İnceleyeceğim. Teşekkürler.

(03 Haz '13, 02:51) kam kam's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Halihazırda Gelirler Genel Müdürlüğü bu tarzda bir uygulama üzerinde çalışıyor. Artık firmalar kağıt fatura yerine elektronik fatura hizmetinden faydalanıcaklar. Kesilen tüm faturalar, aracı ile gelirler genel müdürlüğüne ulaştırılacak, fatura alıcısına gelirler genel müdürlüğü tarafından ulaştırılacak. Tamamiyle bulut bilişimi üzerine bir uygulama fakat bir sıkıntı var ki oda gelirler genel müdürlüğünün istediği sertifikalara ( yeterlilik sertifikaları ) haiz firma bir elin parmağını geçmez. Başaran firma tracsaction başına ücret alıcak ki, bir kere yap, ömrünün sonuna kadar faydalan hizmeti :)

permanent link

cevaplandı: 30 May '13, 06:34

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

Burada bahsettiğiniz firma aracı firmalar oluyor sanırım. Tam olarak nasıl bir rolleri olacak ki?

(31 May '13, 00:37) kam kam's gravatar image

implementasyonu sağlayacak firmalar. Çok önceleri EDI ( electronic data interchange ) diye tabir edilen format tarzında standardizasyon sağlayacaklar. Gelirler genel müdürlüğü sorumluluğu üzerinde atmak istiyor ( ki yerden göğe haklı, destek veremeyeceğin hizmete atlamak sorunlara boğulmana neden olur ), yani entegrator bana benim istediğim veriyi göndersin, firmaların iletişimini sağlasın türünden.

(31 May '13, 06:39) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

sorumluluk almak istemiyor olucak, özür dilerim!

(01 Haz '13, 09:00) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

şimdi anladım. Teşekkürler cevabınız için.

(03 Haz '13, 02:53) kam kam's gravatar image

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım'ın Bulut Bilişim hakkındaki görüşü

http://www.youtube.com/watch?v=Sn7pNTsY5iY&feature=player_detailpage

Aynı zamanda İnternet Altyapısı ve stratejilerinden de sorumlu bakanın açıklaması biraz ironik. Sonuçta bu kişilerin biraz daha bilinçli olması tefik etmesi gerekmektedir diye düşünüyorum.

Sonuç olarak Tukcell gibi cloud ortam sunan büyük şirketlerin verecekleri hizmet kalitesi ve maliyetlerine baglı diye düşünüyorum.Gerekli kriterleri sagladıgında çok daha avantajlı oldugu yatsınamaz.

permanent link

cevaplandı: 12 Haz '13, 09:18

Alp's gravatar image

Alp
873304447
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 12 Haz '13, 09:30

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×6

Soruldu: 29 May '13, 09:22

Görüntüleme: 1,097 kez

Son güncelleme: 12 Haz '13, 09:31

powered by BitNami OSQA