Bir programci sadece web programlamayi mi bilmeli yoksa desktop app yazmayi mi ? Ve ya her ikisini de mi bilmeli ? Eger her ikisini de bilmeliysek her alan icin en uygun dil hangisi olmali ? Mobil programlama baska. Sizce programci nasil olmali ?

soruldu: 01 Haz '13, 12:26

meqintosh's gravatar image

meqintosh
201141723
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 24 Haz '13, 17:25

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183

Masaüstü programcılık eskisi gibi pek revaçta değil. Web platformu yeterince kapsayıcı bu konuda. Zaten yazılmıs masaüstü programlarıda web içine entegre edilebildiğinden erişim için yine web tercih ediliyor. Programlama çıtası Web/Mobil olarak ayrışmaya başladı. Masaüstü programlama zaman içinde azalan bir trende sahip(şuan için)

(26 Haz '13, 03:01) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Kurumsal anlamda, web tabanlı programlama gittikçe yaygınlaşıyor ( donanım ve yazılım, lisanslama maliyetlerinden ötürü). Örneğin, biz birkaç yıl önce her ülkede, o ülkeye ait Oracle veritabanları kullanıyorduk ve bundan vazgeçerek Merkezi sisteme geçtik. Dolayısıyla, ortalama 10/ülke = 300 lisanstan şu anda 15~20 lisansa kadar düştük. Aynı durum donanım için geçerli.

Zaten, temel olarak masaüstü ile web yazılımı arasında belirgin bir fark yok. Düşünce olarak, önümüzdeki birkaç yıl içinde, eğer tarayıcılar tam offline çalışma desteği vermeye başlar ise ( ki gidişat biraz o yönde ) o zaman web için yazılmış bir uygulama offline da çalışabilir.

Yazılım ortamın .NET gibi, Java gibi platformlar ise, zaten temel olarak hem masaüstü, hemde web uygulaması geliştirmeye müsait olursun. Tam tersine, PHP gibi bir dil seçersen, masaüstü uygulaması geliştirme şansın oldukça düşer.

Bir dil öğreniceksen, gittikçe popüleritesi artan JavaScript'e aşina olmanı tavsiye ederim ki trend o yönde ilerliyor ( Wakanda, Node.JS, AngularJS, BackboneJS gibi sunucu bazlı JavaScript teknolojileri gittikçe önem kazanıyor )

Programcı nasıl olmalıdan ziyade, nasıl olmamalı sorusuna cevap vermek isterim. Dün meslektaşlarımızdan biri elim bir kalp krizi sonucu istanbulda vefat etti. Temel sorunu, yıllarca aşık olduğu bilgisayar dünyasına sosyal hayatını yok ederek aşırı kilo alması neticesinde kalbinin bu yükü kaldıramaması idi. Yazılımcılık bir aşk işidir, yaptığın işe aşıksan, tadına doyum olmaz.

permanent link

cevaplandı: 01 Haz '13, 12:57

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

değiştirildi: 01 Haz '13, 13:01

Sayın Oğuz Çelikdemir ne güzel söylemişssiniz. 'Yazılımcılık bir aşk işidir, yaptığın işe aşıksan, tadına doyum olmaz.'

(08 Haz '13, 15:40) null200 null200's gravatar image

Sevgili kardeşim, aslında her iş böyledir. İşine aşıksan, o işte başarılı olmaman çevresel etkenlere bağlı olur. Bu etkenler ortadan kalkar ise hak ederek yürüyebilirsin. Bilgisayar / Yazılım dünyası ise tüm temel işler içerisinde çok özel bir yere sahiptir. Hiçbir iş yoktur ki, devamlı olarak kendini güncellesin ve geliştirsin. Senin yazdığın bir kod parçasını, başka birisi belki daha iyi ve kısa yazabilir. İşin özünde dinamiklik mevcut, dolayısıyla hem popüler hem de zevk alınarak yapılan bir iş. Bu işe ekmek davası olarak bakan var ise, serüveni fazla uzun sürmez!

(08 Haz '13, 16:45) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Bir programcı sürekli kendini geliştirmeli, en başta öğrenmeyi öğrenmelidir. Yapacağın projeye göre gerek masaüstü gerek web ortamında çalışan uygulamalar olsun her türlü mantığı rahatlıkla öğrenebilecek seviyede olman gerekiyor.

permanent link

cevaplandı: 08 Haz '13, 11:51

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152856
cevap kabul oranı: 17%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×92
×32
×6

Soruldu: 01 Haz '13, 12:26

Görüntüleme: 3,081 kez

Son güncelleme: 02 Tem '13, 04:17

powered by BitNami OSQA