Programcı arkadaşlara sormak istiyorum. Bir kola firması promosyon olarak kapaklarında 12 haneli kodlar veriyor. Bu kodları sayfasında girerek puanlar toplanıyor ve biriken bu puanlarla küçük promosyon hediyeler kazanılabiliyor. Ebay gibi sitelerde bu kodları satanları bulmak mümkün. Bu kişiler email yoluyla toptan kod satışı yapıyorlar.Bu kişilerin bu kodları içecek kapaklarından almaklarını düşünüyorum. Bu kişilerin kod algoritmasını çözdüklerini ve kendilerinin bu kodları ürettiklerine inanıyorum. Yine teorime göre içecek firmasının sayfasında tüketici kodu girdiğinde sistem bu kodu kendi veritabanındaki kodlarla karşılaştırıp varsa onay verdiğine inanmıyorum. Onun yerine sistem girilen kodu uygun algoritmaya uygun olup olmadığını kontrol ediyor uygunsa bir yere tekrar girilmesı durumunda kabul etmemek için kaydettiğine inanıyorum. Elimizde olan 12 haneli 10 tane kod'un ortak algorıtmasını bulmanın yöntemi ne olabilir. Bu sayıların varsa ortak algoritmasını bulabilecek bir yazılım yazmak mümkünmü? Not : Burada tabiki bu kod nasıl yazılır diye sormuyorum sadece deneyimli yazılımcı arkadaşlardan böyle birşeyin mümkün olup olmadığını merak ediyorum

soruldu: 06 Haz '13, 08:18

beterman's gravatar image

beterman
285131722
cevap kabul oranı: 0%

1

Cok güldüm yahu :-)

(06 Haz '13, 09:37) cakiral cakiral's gravatar image
1

komik olan neydi?neyi kaçırdık?

(06 Haz '13, 09:40) beterman beterman's gravatar image

Evet girilen birkaç parametreye göre bir şifre üretilip sonra o şifreyi geri çevirip baştaki girilen bilgilerin alındığı matematiksel denklemler hazırlanabilir. Mesela bu parametreler Kontör miktarı ve zaman olsun (microsaniye olabilir farklı hashler oluşması için). sonra bir hash algoritmasıyla bu iki değer alınarak bir hash üretilsin. sonra yine o hash'ı açıp kontör miktarını veren bir algoritma üretilsin. bu şekilde birşey olabilir. Örnek bir algoritma için galiba günlerce düşünmek gerekir

(06 Haz '13, 10:58) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Eğer kodun belli yerlerinde birşeyler bulup doğrulayan bir algoritma olduğunu düşünüyorsanız olasılıksal analiz mantıklı bir seçim olabilir.

Eğer olasılıksal analizler yapacaksanız 10 kod yetmeyebilir. Belli bir kararlılık seviyesine gelebilmek için muhtemelen yüzlerce kod gerekir. Olasılıksal analizi örneğin sabit eleman (ikinci hanede hep a var), ardışıklık (a'yı takiben b gelme olasılığı), n-ardışıklık (a'yı takiben b, b'yi takiben c gelme olasılığı), n-atlayarak ardışıklık (a'dan 2 hane sonra b gelme olasılığı), n-küme (a, b, c'nin herhangi bir sırada yan yana bulunma olasılığı) ve sabit n-küme (üçüncü haneden itibaren a, b, c'nin herhangi sırada yanyana olma olasılığı) olarak yapabilirsiniz. Tüm analizleri daha sonra elemanların arasındaki farklara göre normalizasyon yapıp ya da elemanları belli algoritmalara göre yeniden sıralayıp tekrarlamanız gerekebilir.

permanent link

cevaplandı: 07 Haz '13, 00:50

nurettin's gravatar image

nurettin
2.2k2441
cevap kabul oranı: 14%

değiştirildi: 07 Haz '13, 00:53

Ama elimizdeki 10 tane şifreden nasıl bir algoritma ile oluşturulduklarını bulmammız zor gibi.

(06 Haz '13, 11:46) beterman beterman's gravatar image
1

"akıl oyunları" filmindeki gibi bi adam lazım :)

(06 Haz '13, 13:11) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

biri sanki Regular Expression ifadelerinden bahsetti gibi geldi bana. :)

permanent link

cevaplandı: 10 Ağu '14, 07:36

ercet00ilk's gravatar image

ercet00ilk
994455665
cevap kabul oranı: 11%

Bu iş için algoritma kullandıklarını sanmıyorum. belki validate algoritması kullanmış olabilirler. yani yanlışlıkla bir rakam yanlış girilirse uyarıda bulunmak için. TC Kimlik Algoritması gibi. Ama verdikleri numaralar Random dur. ve Veri Tabanında kayıtlıdır. aksi halde güvenlik açığı çıkar. Firma ele güne rezil olur.

permanent link

cevaplandı: 11 Ağu '14, 07:22

Fatih%20A%C5%9Flamac%C4%B1's gravatar image

Fatih Aşlamacı
1.0k112029
cevap kabul oranı: 14%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×12
×8

Soruldu: 06 Haz '13, 08:18

Görüntüleme: 1,094 kez

Son güncelleme: 11 Ağu '14, 07:22

powered by BitNami OSQA