Merhaba,

Web application olarak planlanacak bir projede göz önüne alınması gereken maliyetler ve bu maliyetlere göre Java ve .NET karşılaştırması konusunda fikirlerinizi paylaşır mısınız?

Lisans ücretlerinden başlayan, programın yayımlanacağı serverin işletim sistemine kadar uzanan ve hatta projenin geliştirme sürecinde proje ekibine yeni katılacakların uyum sürecine kadar maliyeti etkileyen unsurların neler olabileceğini çıkarabilir miyiz acaba?

Ek: Hangi konular göz önüne alınmalı, projeye başlamadan önce, proje geliştirilirken ve proje çalışmaya başladığında yansıyacak maliyetler nelerdir?

Teşekkürler.

soruldu: 10 Haz '13, 02:38

SaRPaRDa's gravatar image

SaRPaRDa
5.0k213266
cevap kabul oranı: 27%

değiştirildi: 15 Haz '13, 01:16

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Ben bir javacı olarak server, gerekli programlar ve kalifiye eleman hakkında bilgi vermek istiyorum. .netçi arkadaşlar da bilgi verebilirler.

Server için ubuntu, centos yada solaris server kurulabilir. Ücretsiz. Serverlara svn, nfs filan yada repo'da bulunan uygulamalar zaten ücretsiz (apt yada yum repolarında). Deploy system olarak jenkins kullanılabilir. Zaten bu ücretsiz. Ticket system olarak jira kullanılabilir bunun ücretleri ise: http://www.atlassian.com/software/jira/pricing Developer machine'lerde linux kurulabilir böylece işletim sistemi için ücret ödemezsiniz. Örneğin biz şirkette ubuntu kullanıyoruz gayet de işimizi görüyor fazlasıyla. Eclipse, maven, ant zaten ücretsiz.

Gelelim kalifiye eleman konusuna. İyi bir sistem yöneticisi çalıştırıyo olmanız gerekiyor her halükarda. Bu .net yada java için olmazsa olmaz zaten. Bir sistem yöneticisine aylık 2000-3000 tl verdiğinizi tahmin edebiliriz. Bir şirket için bir sistem yöneticisi yeterli olur. Sonradan katılacak olan bir eleman tecrübeliyse 1-2 haftada projeye katkıda bulunmaya başlar.

Yani Java ve Linux kullanırsanız developer maaşları + sistem admin maaşı + Jira ücreti ödemeniz gerekir her ay. Ha bir de developerların kahve ücretleri ;)

permanent link

cevaplandı: 10 Haz '13, 04:35

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152856
cevap kabul oranı: 17%

değiştirildi: 10 Haz '13, 04:36

4

Arkadaşımız çok güzel açıklamış ben birde şundan bahsetmek istiyorum.Piyasada kalifiye bir Java Yazılım Uzmanı'na .NET uzmanından daha fazla para vermeniz gerekir.Çünkü Java'da kod geliştirmek biraz da gönül işidir.Yazılımla hakikaten uğraşmayı seven insanlar Java Yazılımcısı olurlar..

(10 Haz '13, 06:03) bguven bguven's gravatar image

Jira yerine redmine da kullanılabilir. Eklentilerle zengin hale getirmek mümkün. Şahsen o kadar para ödeyeceğime ihtiyaç olan özelliği eklenti olarak geliştiririm daha iyi.

(10 Haz '13, 08:51) omerozkan omerozkan's gravatar image

Aalborg Ünv.nin yayımladığı bir makaleye göre, .NET'e göre Java'da 3 kat daha fazla kod yazılıyor. Bu durumda, .NET yazılımcısının maliyeti düşük ve Java projelerinin daha uzun sürmesi nedeniyle yazılımcı maliyetleri katlanarak artmış olur mu?

(10 Haz '13, 09:32) SaRPaRDa SaRPaRDa's gravatar image

.net yazılımcısının maliyeti düşük çünkü ortalık .netçi kaynıyo. Java yazılımcısının maliyeti yüksek çünkü java kodlamak kolay iş değil. Ayrıca java projeleri daha uzun sürüyo diye bişe yok. Projenin hayata geçiş zamanını programlama dili belirlemezki.

(10 Haz '13, 13:54) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Ben de bir mcsd.net ve son 1.5 senedir java'ya gönül vermiş, çok seven birisi olarak açıkçası java'da neye göre hangi framework, altyapıya göre .net ile arasındaki hız farkını karşılaştırıyorsunuz onu bilmek gerek.. Java sonsuz bir deniz gibi, neyi nerede nasıl kullanacağınız konusunda seçenek çok fazla, doğru framework'ü doğru yerde kullanıldığı durumlarda böyle bir hız karşılaştırmasının yapılması bence çok mantıksız. Yalnız java gerçekten sevgi ve emek isteyen bir dil, .net gibi herşey önünüze hazır gelmiyor, kişinin yeni şeyleri öğrenmeye açık olması ve sürekli değişimi takip etmesi şart

(13 Haz '13, 15:11) dreampowder dreampowder's gravatar image

Konu çok dağıldı arkadaşlar. Benim sorun yazılım ekibinin maliyeti değil. Yada .NET/Java Kod kalitesi karşılaştırması değil. Benim sorum ciddi bir projede .NET/Java toplam proje maliyetinin karşılaştırılması. Hangi konular göz önüne alınmalı, projeye başlamadan önce, proje geliştirilirken ve proje çalışmaya başladığında yansıyacak maliyetler nelerdir?

Açıkçası, Java'da açık kaynak kodlu uygulamalar bedava olarak kullanılsa da, .NET üzerinde program geliştirmenin pratikliğinide göz önüne alarak toplam maliyetin dengeli olacağı düşüncesindeyim.

(14 Haz '13, 02:49) SaRPaRDa SaRPaRDa's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster

Arkadaşlar bir yazılım geliştirici olarak olaya programcılığa ürünler temelinde bakmanızı çok hoş karşılamadığımı söylemek isterim. Ürün Java, .Net, Ruby, Phyton v.s olabilir. Ancak bir programcıyı benim bakış açımda programcı yapan ürünler değil ilkeler ve geliştirme prensipleridir. İlkelere bağlı geliştirme yaptıkça ürün geçişlerinde hiç sorun yaşamazsınız, sadece syntax ve IDE kullanımını öğrenirsiniz. Öyle Java'cı pahalı .Net'ci ucuz yada tam tersi gibi yaklaşımlarla kafanız karışmamış olur. Ben iş veren olsam 10 sene deneyimi bile olsa (Java veya .Net) anti pattern kod yazan geliştiriciyi kapıdan içeri sokmam. Konunun diğer boyutu ise maliyettir. Açık kaynak ile geliştirmek ucuzdur, .Net ürünleri ücretli olduğundan maliyetlidir. Ancak her iki tarafta da ürün danışmanı gerektiği durumlarda, açık kaynak tarafı ücretli oluyor, .Net ürününe para verdiğiniz için ürünle ilgili sıkıntıları ücretsiz giderebiliyorlar. Ama .Net genelde daha pahalı bir platformdur.

permanent link

cevaplandı: 14 Haz '13, 01:12

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

Yazılımcı ile programcı arasındaki farkta bence anlaşılmış oldu...

(14 Haz '13, 01:59) AliRıza Adıyahşi ♦ AliR%C4%B1za%20Ad%C4%B1yah%C5%9Fi's gravatar image

Arkadaşım, söylediklerine katılmakla birlikte; soru ne verdiğin cevap ne?

(15 Haz '13, 00:53) SaRPaRDa SaRPaRDa's gravatar image

@SaRPaRDa Cevabı hem sorunun bir kısmı olan maliyet konusunu yanıtlamak hem de diğer yorumlarda dikkatimi çeken noktaları belirtmek için yazdım. Yorum kutusuna sığmayınca cevap olarak gönderdim.

(15 Haz '13, 05:09) ucuncubayram ucuncubayram's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103
×27
×1

Soruldu: 10 Haz '13, 02:38

Görüntüleme: 1,482 kez

Son güncelleme: 15 Haz '13, 05:09

powered by BitNami OSQA