Merhaba arkadaşlar, Günümüzün teknolojisinin bir parçası haline gelen cloud(bulut) platformuna olan ilginiz nedir bunu öğrenmek istiyorum. Bu konu hakkındaki görüşlerinizi belirtir misiniz?

Cloud servisleri sunan firmalar,

  • Azure, Microsotf
  • AWS, Amazon
  • AppEngine, Google
  • ....

Bunların yanında veri depolama ile ilgili hizmet sunan bir çok firma mevcut.

Ayrıca benim bu alanda gördüğüm yeni bir hizmet olan codenvy ile geliştirme ortamı artık web ortamına kayıyor.

soruldu: 15 Haz '13, 03:00

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

güzel bir konu açmışsınız, deneyimi olan arkadaşlar katkıda bulunur umarım

(16 Haz '13, 10:54) gturedi gturedi's gravatar image

Açıkçası ben mümkün olduğunda cloud platformlarında bulunmaya çalışıyorum. Cloud platform olarak en çok kullanmaktan hoşlandığım firma Heroku. Heroku'da bana kalırsa en etkileyici yönlerden birisi modülleri, kullanıcıya seçebileceği çok farklı cloud modüllerini sadece birkaç satır düzenlemeyle kullanabilmesini sağlayan bir altyapısı var, ayrıca deployment konusunda da doğrudan uygulamanızın git repository si ile herokuya projeyi push edip çalışmaya başlamasını sağlayabiliyorsunuz.

Henüz üzerinde çalıştığım uygulamanın sunucusu heroku, ayrıca dosya saklamak için de amazon s3 kullanıyorum, veritabanı için ise heroku üzerinden clearDb MySQL veritabanı modülünü kullanmaktayım. Henüz uygulama aktif hale gelmedi o yüzden şu anda herhangi bir ücret ödeyecek seviyede veri akışım yok. ama yaptığım hesaplarda oluşabilecek maksimum maliyet ayda 50 doları geçmeyecek gibi gözküyor. Bunun aynı işini kiralık bir sunucu üzerinde yapıyor olsam hesapladığım bandwidthler ile aylık 90 dolar civarı bir ücret ödemem gerekiyor, ve üstüne tomcat, mysql gibi hizmetlerin bakımları ve administering işleriyle, sanal makinemün güvenliği gbi işlerle kendim ilgileniyor olmam gerekiyor. (Tabi kimi durumlarda böyle olması çok daha etkili)

Ayrıc heroku şu anda avrupaya da sunucu açtı, artık bundan sonra daha performanslı çalışacaktır.

Son zamanlar ayrıca dikkatimi çeken yeni bir cloud hosting hizmeti de "Parse Hosting". Bu hizmette amaç web sayfaları, vs.. 'den çok cloud üzerinden mobil uygulamalarınız, veya bunu gibi uygulamalar için arka plan veritabanı hizmetleri / push servis sağlayıcılığı gibi hizmetleri oluşturmanızı sağlıyor. Mesela bir iphone uygulamanız varsa, parse hosting api si ile sadece tek satırda cloud üzerindeki oluşturmuş olduğunuz veritabanınızdan, bilgi alıp gönderebillir, veya kullanıcılar ile iletişim kurabileceğiniz push mesajlaşma altyapısını kullanabilir hale geliyorsunuz.

Bunların haricinde türk girişimcilerin oluşturduğu Koding.com var. Bu web uygulamasında hem cloud hosting hem de takım halinde bir development ortamı oluşturmanız sağlanıyor. Bu web sitesindeki en güzel olaylardan birisi de herhangi bir development arasına ihtiyacınız olmadan koding üzerinden uygulamanızı takım halinde geliştirebiliyorsunuz, şu anda startup olarak milyonlarca dolar destek almış durumda.

permanent link

cevaplandı: 18 Haz '13, 09:59

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

Katkılarınız için teşekkürler.

(18 Haz '13, 11:31) ucuncubayram ucuncubayram's gravatar image

Benim üzerinde çalıştığım bir projem var fakat hangi platformu kullanacağıma karar veremedim. Amazon güçlü alt yapısı ve farklı teknolojileri bir arada sunması nedeniyle radarıma girdi fakat çok karışık be kardeşim. Bir getiri-götürü analizi yapayım dedim, saatlerce işin içinden çıkamadım. Dolayısıyla, bana teknolojik yönden hizmet ve çözüm sunabilecek bir partner ile çlışmak isterim. Nedeni de çok basit, örneğin ben ne anlarım load balancer dan! Neye yaradığını bilirim o kadar.

Uzun lafın kısası, bu iş harbi uzmanlık işi. Bu sebeble, insanın kendi başına birşey yapması mümkün değil. En fazla sanal bir sunucu üzerine Openstack kurulumu yapıp ne nasıl yapılıyor onu öğrenebilir insan.

permanent link

cevaplandı: 16 Haz '13, 15:50

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

Bulut deyince genelde çoğu firmanın depolama olarak sunduğu çok yaygın hizmetleri var. Google Drive, SyDrive, Amazon, Türk Telekom, Turkcell,... Ancak hizmet olarak sunulan bulut teknolojileri (Azure, AWS) ülkemizde henüz oluşmadı. Bunun için gerçekten güçlü ve sağlam altyapı gerekli. Ayrıca ülkemizde insanların bakış açısı da henüz bulta yatkın değil. Örneğin kamusal bir şirkete hadi verileri Cloud üzerinde tutalım dediğimde şirketin belgeleri dışarda barınamaz gibi bir engelle karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin harita üzerine mekan işaretlemesinden bile çekinenler var. Herkes kendi verisine sahip olmak istiyor. Ancak güvenilirlik ilesi ve yasal mevzuatlar iyice anlaşıldıkça bu sorunlar aşılacak gibi görünüyor.

permanent link

cevaplandı: 18 Haz '13, 08:51

barteloma's gravatar image

barteloma
330111322
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×5
×4
×1
×1

Soruldu: 15 Haz '13, 03:00

Görüntüleme: 1,011 kez

Son güncelleme: 18 Haz '13, 11:31

powered by BitNami OSQA