alt text

Butablo yapısında feedmessage tabloma veri eklemek istiyorum. Ancak son sütündaki feedlink satırı feed tablosunda ki link sütünü ile ilişkili, joinler konusunu bu sene okulumuzda gördük ancak çok fazla deneyimim olmadı. Özellikle hem insert hem join işlemi noktasında çok sıkıntılım. Yardımcı olursanız sevinirim.

not : mysql java ile kullanmaktayım.

soruldu: 19 Haz '13, 07:24

igundu91's gravatar image

igundu91
214242933
cevap kabul oranı: 20%

Şöyle bir şey denemiştim :/ : SET @SELECTED_LINK = (SELECT link FROM feed WHERE link = '"+message.getFeedLink()+"') INSERT INTO feedmessage (link, title, description, author, guid, pubdate, feedlink) VALUES ('"+message.getLink()+"', '"+message.getTitle()+"', '"+message.getDescription()+"', '"+message.getAuthor()+"', '"+message.getGuid()+"', '"+message.getPubDate()+"', '@SELECTED_LINK')

(19 Haz '13, 07:39) igundu91 igundu91's gravatar image

Ne yapmak istiyorsun anlamadım. Eğer amacın, feed tablosuna girdiğin bir kaydın detayını feedmessage tablosuna eklemek istiyorsan ki o zaman join neden kullanıyorsun anlamadım. MySQL' de LAST_INSERT_ID isminde bir fonksiyon mevcuttur. feed tablosuna kaydı girdikten sonra bu fonksiyon ile ID yi yakalayabilir ve bununla feedmessage tablosunda kayıt oluşturabilirsin.

(19 Haz '13, 12:16) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Biraz daha açalım konuyu. Diyelimki, feed tablonda unique (benzersiz) bir kolonun var ve bu kolonu referans olarak kullanıyorsun. Yani, diğer bir tabloya veri girerken bu kolonun unique özelliğinden faydalanmak istiyorsun. O zaman FOREIGN KEY özelliğinden faydalanırsın. Yani veri gireceğin tabloda ki kayıt referans tablodaki kayıt ile eşdeğer olmalı.

(19 Haz '13, 12:20) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

feedmessage tablosuna veri ekliyorum veri ekler iken feedlink sütünü ile feed tablosu arasında ilişki var. yani biraz anlamsız görünebilir ama bu tablolar dışında başka tablolar ve ilişkiler var. Bu böyle yapmam gerekli. insert into feed (sütünlar) values (s1,s2,s3,s4,vs, feedlink) yapıp direk feedlink bilgisini insert etmeye kalktığımda olmaz. ilişki var. bir şekilde feedlink'i feed ile inner join yapıp eklemek istediğim feedlink değerinin doğrulunu gösterip eklemeliyim.

(19 Haz '13, 13:03) igundu91 igundu91's gravatar image

umarım anlatabilmişimdir derdimi, normalde select tablo1.id, tablo1.ad, tablo2.id, tablo2.il FROM tablo1 INNER JOIN tablo2 ON WHERE tablo1.id = tablo2.id; şeklinde nasıl select yapıyorsam. şimdide select yerine insert yapmak istiyorum. ama diğer tablo ile arasında ki join ilişikisini nasıl kurabilirim insert yaparken?

(19 Haz '13, 13:07) igundu91 igundu91's gravatar image
2

Eğerki, bir insert teşebbüsünde, bazı verileri kontrol edip bu verilere göre insert yapıcaksan: a) iç içe SQL deyimleri kullanarak, dıştaki SQL deyiminde insert, içteki SQL de ise kontrolünü b) trigger mantığı ile, eylem gerçekleşirken, eyleme ait kontrolleri yapıp akabinde kaydı ekleyebilirsin. A şıkkını ele alırsak, INSERT INTO customer(name,surname) SELECT A.name, B.surname FROM CUSTOMER A JOIN EMPLOYEE B WHERE A.cust_id = B.emp_id

(19 Haz '13, 14:12) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image
6 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Bu soruya ilk cevap veren sen ol!
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×153

Soruldu: 19 Haz '13, 07:24

Görüntüleme: 883 kez

Son güncelleme: 19 Haz '13, 14:13

powered by BitNami OSQA