28 yaşındayım, inşaat mühendisiyim, iyi derecede İngilizce bilgim var. Özel bir firmada UI testçi olarak başladım ve kendi çabalarımla JAVA öğreniyorum. Boşa mı kürek çekiyorum ?

Böyle bir durumda hangi teknolojileri öğrenip, neler yaparsam ilerde bu sektörde iş bulmak için şansımı arttırabilirim?

Teşekkürler.

soruldu: 02 May '12, 11:46

fatabass2012's gravatar image

fatabass2012
78145
cevap kabul oranı: 0%

3

Ne zaman ortada büyük bir başarı görsem arkasından hep bir monomanyak çıkar. (Peter Drucker)

Birçok müzik aletini çalmayı bilmektense sadece bir tanesinde derinlemesine ilerlemek her zaman başarı ve ulaşılması zor bir ustalık getirir, aranılan eleman olmaya en aday kişi olursun.

Monomanyak:Kendini ancak ve ancak bir şeyle uğraşmaya ve merkezini onun oluşturduğu bir dünya kurmaya vakfetmiş kişidir. Örneğin Forrest Gump. Birçok projede başarılı, her projede zirveye gidene kadar ustalaşmış.

(02 May '12, 13:15) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Ben de senin gibi geç başladım.

Eğer bununla uğraşmayı seviyorsan ve yeterli vakti ayırırsan hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsın. Ancak önce ne gibi bir sektörde çalışmak istediğine kadar verirsen bence daha iyi olur. Çok kullanılan iş sistemleri geliştirmek istiyorsan daha çok kullanıldığından dolayı Microsoft teknolojilerini (.NET, C# gibi), daha çok platforma hitap etmek istersen Java, Python gibi dilleri tercih edebilirsin.

Ben 32 yaşındayım ve çevremdeki çoğu kişi geç kaldın dese bile öğrenmek için isteğim olduğu sürece çalışmaya devam edeceğim.

(03 May '12, 07:53) Bora Bora's gravatar image

Daha cok gencsin. Bu ise gönül verip devam edersen, 35-40 yasinda programcilikta senden daha iyisi olamaz.

permanent link

cevaplandı: 02 May '12, 13:18

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183
cevap kabul oranı: 52%

değiştirildi: 02 May '12, 13:19

Teşekkürler Ozcan Bey. Nasıl bir yol izlemeliyim ? JAVA 'dan sonra nelere bakmalıyım ? Ne kadar bir süre sonra, ne gibi işlerde çalışabilirim daha fazla pişmek için ?

(02 May '12, 13:37) fatabass2012 fatabass2012's gravatar image
3

BilgeProgramci.com isminde bir program hazirliyorum. Yakinda online olacak. Bilge Programci - Nasil uzman yazilimci olunur isminde bir kitap hazirligimda var. Genc programci arkadaslara rehbet olacagini düsünüyorum.

(02 May '12, 14:11) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image
1

Özcan hocam, yeri gelmişken sormak istedim. Programcı bir yolda ilerleyipte uzman, dahada ilerisi guru şeklindemi devam etmeli. Yoksa her dilden belirli seviyede öğrenip, işine yaradığı kadarınamı hakim olmalı? Kişisel olarak ben c,c++,c#,asp.net öğrendikten sonra kişisel tercihim java,jsp,jsf,hibernate gibi teknolojilere yoğunlaştım. Bu yoğunlaşmanın yanında c# ile aramı hiç koparmadım. Sonuç olarak, yaygın bir politikamı izlenmeli yoksa belirli teknolojiler benimsenip o teknolojiler konusunda dahada derinleşip, kendini güncel tutmakmı?

(02 May '12, 15:56) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

@J2EE: Zorla güzellik olmaz, yani zorla bir programlama dili ögreneyim, güncel kalayim demek, programciligi sevme filozofisi ile uyumlu degil. Programci cani ne istiyorsa, o konuyla ilgilenmeli diye düsünüyorum. Arkasi corap sökügü gibi geliyor....

(02 May '12, 16:13) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image
1

@özcanacar Hocam siz belki çok kısa bir cevap verdiniz bu soruya ama benim için çok büyük bir motivasyondu. Belki "geç,olmaz" deseniz, her şey farklı olacaktı o moral bozukluğu ile.

Sorumun üstünden yaklaşık 1.5 sene geçmiş. Ben 1.5 senedir bu işten ekmeğimi kazanır ve sevdiğim işi yapar oldum.

Sizin gibi birinden bu motivasyonu yolun başında almak benim için çok önemliydi, bana büyük bir güç vermiştiniz cevabınızla. Teşekkür etmek istedim, ve bilmenizi istedim. Yolun daha çok başımdayım, ama antremana devam.

En önemlisi cevabınız kimseye "Yapamazsın, çok geç" dememeyi öğretti. Sağ olun.

(21 Eki '13, 16:52) fatabass2012 fatabass2012's gravatar image

Şu ana kadar kariılaştıgım senaryolarda, matematik yatkınlığı ile yazılım üretme yatkınlığı arasında dogrusal bir ilişki gözlemledim. Alaylı diye tabir edebileceğimiz senaryolarda genelde kaliteli algoritma uretme konusunda yetersizliklerle şahit oldum. (Çok becerikli insanlara da denk geldim). Bu kısmı sağlam tutmanızı öneririm. İs yerinde ustalıgına inandıgınız insanların yazma tekniklerini kendinize model alınız.

Alt yapı sağlam tutulduktan sonra her an başlanacak işlerden en uygunu Yazılım. Biriktirdikleriniz (Temel hariç) bir önemi yok .. Daha gecenlerde ust uste koydugumuzda boyum uzunlugunda (Boyum 1.70) kitabı cope attım (yanına koydum) . (VB5,6 ,Pascal,SQL 6.5, sql2000, Foxpro vb...) Hep yeniden ogreniyoruz. Avantajlı tarafı var biz zor surmenanj oluruz. :))

Başarılar..

permanent link

cevaplandı: 02 May '12, 12:00

Dan's gravatar image

Dan
913310
cevap kabul oranı: 0%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,103

Soruldu: 02 May '12, 11:46

Görüntüleme: 1,178 kez

Son güncelleme: 21 Eki '13, 16:52

powered by BitNami OSQA