Merhabalar, biz yalnızca mobil tarayıcılar üzerinden oynanabilen online bir oyun için çalışmalara başladık. Şu an projelendirme ve tasarım aşamasındayız, 2 hafta sonra algoritma ve yazılım planlama aşamasına geçeceğiz. Sizce böyle bir oyun geliştirmek için hangi PHP çatısını kullanmamız en uygun olur?

soruldu: 08 Tem '13, 10:14

NavarinTR's gravatar image

NavarinTR
6113
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 07 Ağu '13, 06:34

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


ajax desteği iyi olan bir framework kullanmanızı öneririm. çünkü online oyunlarda ajax çok kullanılır. sonra güvenlik için gerekli temel metodları sunması da önemli. codeigniter o konuda iyi. zend güvenlik konusunu nasıl hallediyor bilmiyorum. sonra oop ve mvc mantığını çok iyi oturtmuş ve arkasında güçlü bir destek sunan bir framework olması da çok önemli. ci ve zend bu konuda da çok başarılı. öğrenme süreci tüm frameworklerde aynı. büyük bir proje yapıyorsanız her frameworkün inceliklerini öğrenmek için hemen hemen aynı miktarda zamana ihtiyacınız var. hem ilgili frameworkün mantığını birkez kavradınızmı gerisi çorap söküğü gibi gelir zaten. kısaca şu konuları iyi şekilde sağlayan bir framework seçmelisiniz:

 1. ajax desteği
 2. hız
 3. güvenlik
 4. oop ve mvc (kısaca design patternlar ne kadar uygulanabilir)
 5. dökümantasyon ve destek

aklıma bunlar geliyo şimdilik.

permanent link

cevaplandı: 08 Tem '13, 11:47

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152854
cevap kabul oranı: 17%

Daha önceden Zend çatısıyla birkaç küçük çaplı proje geliştirmiştim fakat Zend konusunda yetersizim ve kendimi geliştirmek istiyorum. İnternette bulduğum İngilizce Zend dökümanlarını anlamakta zorlanıyorum, nedense çok karmaşık bir dille anlatılmış veya yeterince açıklanmış bulmuyorum. Bildiğiniz güzel kaynaklar varsa paylaşırsanız sevinirim.

(09 Tem '13, 15:54) NavarinTR NavarinTR's gravatar image

Sevgili Navarin,

bence, hangi çatıdan önce, kendinize, hangi çatılar üzerine tecrübemiz var sorusunu sormalısınız. Nedeni ise, her çatının kendine özgü zorlukları var. Örneğin, Zend Framework güçlü olmasının yanında, öğrenim süreci uzun ve meşakkatli. Dolayısıyla, işe başladığınızda, planlama sürecinize bunu ekledinizmi bilmiyorum.

Ben sizin yerinize olsam, hangi çatılar üzerine tecrübem veya bilgi birikimim var bunları çıkarır daha sonra ihtiyaçlarımı bir kenara not eder ve bu çatı(lar) üzerine araştırmalarımı yapardım.

permanent link

cevaplandı: 08 Tem '13, 11:27

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

Ben az da olsa Zend konusunda bilgi sahibiyim ama böyle büyük bir proje için kendimi yeterli bulmuyorum. Sizin de dediğiniz gibi hangisinde tecrübem varsa onu seçmeliyim, cevabınızın da katkısıyla Zend çatısı üzerinde geliştirmeye karar verdim.

(09 Tem '13, 15:53) NavarinTR NavarinTR's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

 • *italic* ya da _italic_
 • **bold** ya da __bold__
 • link:[text](http://url.com/ "başlık")
 • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
 • liste: 1. Foo 2. Bar
 • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×172
×23
×16

Soruldu: 08 Tem '13, 10:14

Görüntüleme: 1,379 kez

Son güncelleme: 07 Ağu '13, 06:34

powered by BitNami OSQA