Distributed Software Development süphesiz günümüzün bilisim dünyasinda kacinilmaz bir faktör olmustur. Sistemlerin parcalari dünyanin degisik yerlerinde, degisik özelliklere sahip yazilimci timleri tarafindan üretilmektedir.

Mesela Thailand'ta duyumunu aldigim bir sirket onbinlerce calisani ile her türlü yazilim ve mimari projelerini dünyanin degisik yerlerindeki müsterilerine sunmakta, kendi iscileri de ülkenin degisik yerlerinde üzerlerine düsen görevleri alip uygulamakta.

"Iscimin basinda durmazsam, onu kontrol etmezsem ortaya saglam bir sonuc cikmaz" mantigiyla hareket edilecek olsa distributed software development (dagitik yazilim gelistiriciligi) yapmak mümkün olmaz.

Ülkemizde buna benzer olusumlar var midir? Ortaya cikan belirgin ve basarili sirketler, guruplar, ekipler bulmak mümkün müdür?

Simdiden tesekkür ederim.

soruldu: 22 Tem '13, 11:24

cakiral's gravatar image

cakiral
1.7k224351
cevap kabul oranı: 18%

değiştirildi: 24 Tem '13, 03:45

ülkemizde freelance çalışan çok programcı var ama bu adamlar zaten paralarını kazanıyorlar bu yüzden böyle bir oluşuma katılmak onlar için pek fayda getirmeyecektir. bu yüzden de bu tarz oluşumlara türkiyedeki freelancer çalışan arkadaşlar rağbet göstermeyecektir. yani tr'deki freelancerlarla bu tarz bir iş olmaz bence.

(25 Tem '13, 08:47) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Aslinda freelancer calisanlar icin birebir bir sey. Cünkü su anda freelancer calisan birisi göcebe gibi bir müsteriden bir müsteriye gidip hizmetlerini sunuyor. Oysa ki distributet software development dünyasina girdiginde müsteriler sanal ortamda kendisine ulasip projelerine dahil edecektir. O da artik göcebelikten kurtulup bundan böyle kendi cevresinde konudan konuya projeden projeye gecis yapip para kazanacaktir.

(25 Tem '13, 10:58) cakiral cakiral's gravatar image
Bu soruya ilk cevap veren sen ol!
toggle preview

powered by BitNami OSQA