İyi günler. Androide çeşitli yöntemlerle program geliştirilebiliyor. Temelde java kullanılıyor tabi... Bildiklerim şunlar 1-) Eclipse veya netbeans ile androide program yazılıyor 2-) Radphp ile php uygulaması geliştirip phonegap kullanarak oluşturulan web sayfalarını ve web browseri otomatik olarak uygulamanın içerisine gömüp android uygulaması olarak derlenebiliyor. 3-) Dreamveawer Cs6 ile de mobil web sayfaları oluşturulup phonegap ile android uygulaması haline getirilebiliyor. (veritabanı yönetimi nasıl bilmiyorum. kullanan varsa paylaşabilir) 4-) Adobe Flash cs5.5 ve sonrasında flash uygulamaları geliştirilip androidde çalışabilir hale getirilebiliyor. Animasyonlar, actionscriptler içerisinde kullanılabiliyor. Yalnız adobe airi telefona yükleme şartı var... 5-) Güzel Oyunlar geliştirmek için oyun motoru kullanmak şart sanırım. Andengine, unity gibi...

başka bildikleriniz varsa veya anlattıklarımda yanlışım varsa paylaşırsanız sevinirim. Bir sorum da şu... Android mobil siteleri nasıl geliştiriyorsunuz? kullandığınız program nedir?

iyi günler.

soruldu: 05 May '12, 19:04

kaptan's gravatar image

kaptan
445334244
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 06 May '12, 03:40

%C3%B6zcanacar's gravatar image

özcanacar ♦♦
17.3k59184183


Açık kaynaklı bir uygulama arıyorsan bolca tutorial ve dökümana sahip Titanium Appcelereator'ı öneririm.

CemIkta'nın cevabında Titanium Appcelereator 2. maddede belirtilmiş, ancak Titanium'da HTML5 ile web-mobile application yapmanın yanı sıra Titanium SDK ile (Javascript üzerine geliştirdikleri API vasıtasıyla) native uygulama yazmak ve bir kere yazıp hem ios üzerinde hem Android ve Blackberry'de çalıştırmak mümkün. Örn. Wunderlist adlı to-do list programı bu şekilde geliştirilmiş.

Wunderlist açık kaynaklıdır. Kodları indirip nasıl yazıldığını inceleyebilirsiniz.

Titanium'un adresi: http://www.appcelerator.com/

Not: Titanium Aptana Adlı firmanın aynı isimli, Eclipse üzerine geliştirilmiş Aptana Studio isimli IDE'nin iskeletini kullanmaktadır. Temelde hepsi Eclipse tabanlı olduğundan Eclipse ile geliştirme yapmışsanız sıkıntı çekmezsiniz.

permanent link

cevaplandı: 07 May '12, 07:51

mabulgu's gravatar image

mabulgu ♦
2.8k43040
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 29 Haz '12, 16:45

1

Phonegap bana kullanim kolayligi acisindan daha cazip gelmisti. Titanium SDK'si biraz daha mobile aletin kaynaklarina ulasmak icin gelismis ozelliklere sahip.

(07 May '12, 09:01) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Mobil App gelistirmenin cesitli yollari var:

1 - Kendi native SDK'larini kullanmak. Android(java) veya iOS(objective c) platformlari ile native app'ler kodlayip direk ilgili platforma setup yapabilirsin(app store veya google play den)

2 - Html 5 + JavaScript kullanarak bir mobil app gelistirip data islemleri icin script dilleri(python, ruby veya php gibi) kullanabilirsin veya herhangi bir server'da calisan dil ile data islemlerini yapabilirsin. Aslinda bu da html 5 projesi oluyor, tek farki phonegap veya titanium gibi mobile development platformlari size mobil aletlerin resource'larina ulasabilme imkani taniyor. Ornegin phonegap ile android cep telefonunun camera'sina yada adres / kontakt defterine ulasabilirsiniz.

3 - Bir web application gelistirip, bunu android veya ipad, iphone'a sadece setup yaparak(phonegap veya titanium ile) calistirabilirsin. Bu durumda aslinda yazdigin app sadece web'de calisacak ama mobile aletlerde sanki mobile app'mis gibi gomulu web browser'dan(browse kullaniciya gorunmuyor, normal app gibi calisiyor) calisacaktir(bunu setup yaptigin platform sagliyor, extra birsey yazmak zorunlulugu yok).

  1. secenek zaten acik, 2.secenek ile 3.secenek arasindaki fark, 2. de phonegap veya titanium platformlari ve javascript'leri ile app gelistiriyorsunuz, 3. de ise kendi web platformunuz ile gelistiriyorsunuz ama aslinda setup yapinca mobile alete sadece bir icon ile sizin web app inizin bir kisayolu olusturuluyor.

Android veya ipad, iphone icin mobile web sitelerini direk html 5 + css 3 + javascript kullanarak gelistirebilirsiniz, bunun icin istediginiz grafik / html editoru kullanabilirsiniz. Open Source cozumler ariyorsaniz GIMP ve Notepad++ cok basit duzeyde isinizi gorecektir. Ayrica mobile siteler icin responsive design kullanmaniz degisik boyutlardaki ekranlar icin sorunlarinizi cozecektir. responsive design twitter bootstrap css framework de de mevcut.

Son not: eger oyun gelistirmiyorsaniz, adobe urunlerinden uzak durup sadece open web teknolojileriyle(html5 + css3 + javascript) mobile website / app yazmaniz gelecek icin daha optimal olacaktir.

permanent link

cevaplandı: 07 May '12, 04:50

CemIkta's gravatar image

CemIkta ♦
20.0k29127190
cevap kabul oranı: 36%

teşekkürler. mobil webler en kolayı gibi görünüyor. phonegup kullandığımız veritabanını ve içerisindeki verileri de gömüyor değil mi? bilginiz var mı? veritabanı olarak da sqlite kullanmamız en doğrusu sanırım...

(07 May '12, 19:52) kaptan kaptan's gravatar image

Zaten her android icinde sqlite db gomulu geliyor. Linkte Android icin SQLite Tutorial var, yardimci olabilir. Kolay gelsin.

http://www.vogella.com/articles/AndroidSQLite/article.html

(08 May '12, 05:04) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Teşekkürler. native olarak zaten vt uygulaması yaptım. phonegup kullanarak yapmayı sormuştum. linkteki phonegupla alakalı değil sanırım. Phonegupı biraz inceleyeyim. Son olarak mobil web sitesi geliştirme için arayüz tavsiye ederseniz sevinirim.Phonegupın kendi arayüzü var mı onu da bilmiyorum gerçi... iyi günler.

(08 May '12, 05:34) kaptan kaptan's gravatar image
1

Linkteki android programlama ile yapiliyor. Web APP yaziyorsaniz jquery mobile cok iyi bircok degisik platformda iyi calisiyor, ama Web SITE yapacaksaniz responsive design ile (twitter bootstrap css framework'de var) kendi html arayuzlerinizi yapabilirsiniz. Phonegap html ve javascript ile arayuzleri olusturuyor. Ayrica Sencha Touch Components javascript ile web app yazdiriyor. Ikisi de open source. Online demolari da mevcut sitelerinde.

http://jquerymobile.com/ http://www.sencha.com/products/touch/

(08 May '12, 06:35) CemIkta ♦ CemIkta's gravatar image

Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için. iyi çalışmalar.

(08 May '12, 06:59) kaptan kaptan's gravatar image

Adobe Flash Builder da kullanabilirsin. MXML teknolojisini kullanarak hem android e hem blackberryOS ye hemde IOS a uygulama geliştirebilirsin. 4.6 sürümüyle birlikte geldi. Hazır komponentler var oldukça kullanışlı ama bir kaç bug yakaladım.

permanent link

cevaplandı: 06 May '12, 12:34

scarface_tnt's gravatar image

scarface_tnt
178364348
cevap kabul oranı: 11%

peki yine adobe air yukleme sarti var mi?

(06 May '12, 15:21) kaptan kaptan's gravatar image

malesef :(

(06 May '12, 15:37) scarface_tnt scarface_tnt's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824

Soruldu: 05 May '12, 19:04

Görüntüleme: 3,130 kez

Son güncelleme: 29 Haz '12, 16:45

powered by BitNami OSQA