Merhabalar; Projede bir client bir server olduğunu düşünelim.Android cihazım client görevi görecek bilgisayar ise server.Örneğin client tarafında bir butona tıkladığımda server'de bir sayfa açılmalı bunun için webservis yazmamın şart olduğu söylendi.Neden şart olduğu konusundaki mantığı bir türlü oturtamadım.Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

soruldu: 05 Ağu '13, 06:45

mervekt's gravatar image

mervekt
16447
cevap kabul oranı: 0%

değiştirildi: 05 Ağu '13, 09:08

Başlığı soru formatında olacak şekilde düzenleyiniz.

(05 Ağu '13, 07:17) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Web service kabaca tcp üzerinden client servera bir istek gönderir, server o isteğe göre kendi içinde birşeyler yapar, sonra sonucu cliente gönderir (yada göndermez). Web service denilince illede WSDL, SOAP gibi şeyler aklınıza gelmesin. Bu çok genel bir kavramdır aslında ama daha çok soap, wsdl, REST bunlar kullanıldığı için web service denilince akla bunlar geliyor.

TCP üzerinden çalışan bir client-server uygulaması yapmak için genellikle web tarafında yapılacak olan işlerin daha hızlı yazılması için apache-php yada tomcat-java gibi server mimarileri kullanılır. Ama yok ben kendi soket uygulamamı yazarım diyosanız C ile bile yazabilirsiniz ama web için zaten yeterince kolay ve hızlı uygulama yazma araçları var. Android uygulaması yazıyorsanız javayı biliyorsunuz demektir ve o zaman tomcat-java ikilisini kullanarak (öğrenerek) web service yazabilirsiniz. Tomcat için dökümantasyon: http://tomcat.apache.org/tomcat-7.0-doc/ http://forum.iyinet.com/java-jsp-c/15611-tomcat-nedir.html http://kodcu.com/2011/05/ne-kullansam-tomcat-jboss-glassfish-digerleri/

Veri iletim şekli ise tamamen size kalmış. JSON, XML, RMI. Mobil platformlar gibi veri iletim hızı düşük ortamlarda JSON daha çok kullanılan veri iletim yöntemidir. Hatta isterseniz kendi düz string verinizi oluşturup ve ona göre bir library yazarak bile verinizi gönderip alabilirsiniz.

permanent link

cevaplandı: 06 Ağu '13, 00:46

kodmanyagha's gravatar image

kodmanyagha
3.6k152854
cevap kabul oranı: 17%

değiştirildi: 06 Ağu '13, 00:48

yardımınız çok teşekkürler.

(06 Ağu '13, 00:50) mervekt mervekt's gravatar image
Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×1,102
×824
×71

Soruldu: 05 Ağu '13, 06:45

Görüntüleme: 1,822 kez

Son güncelleme: 06 Ağu '13, 03:32

powered by BitNami OSQA