Merhaba, Yazılım geliştirici topluluklarının yaptığı etkinlikleri izlediğimde PC yerine Macbook kullandıklarını görüyorum. Tabi bu durum yurt dışında böyle. Teknolojik zirveleri izlediğimde veya programlama ile ilgili bir videoyu izlediğimde herkeste bir macbook olduğunu görüyorum. PC tercih edenlerin sayısı çok az. Macbook makinelerin ve iOs işletim sisteminin cezbedici tarafları nedir acaba?

soruldu: 09 Ağu '13, 06:14

ucuncubayram's gravatar image

ucuncubayram
1.4k122840
cevap kabul oranı: 11%

1

Bunu ben de merak ediyorum :)

(09 Ağu '13, 07:06) özcanacar ♦♦ %C3%B6zcanacar's gravatar image

Bende macbook kullanıyorum ( hoş desktop PC de yanında). Nedeni çok basit arkadaşlar, developerlar için en uygun ortam .nix tabanlı sistemler. Çünki çoğu uygulama bu sistem altında geliştiriliyor. Windows altında bu tür uygulamalar ile çalışabilmek için ekstradan efor sarfetmeniz gerekiyor. Burada ayrı bir soru daha ortaya çıkabilir, neden Linux değil? Oda işletim sisteminden kaynaklanıyor. OSX kullanımı çok basit olan bir işletim sistemi. Arayüz sadece sizi uygulama üzerinde çaışmaya zorluyor. İşin estetik yanıyla ilgili bir görüş belirtmek istemiyorum fakat açık ara windowstan iyi olduğunu hergün tecrübe edebiliyorum.

Birde finansal kolaylıklar ( USA için konuşuyorum ) işin cezbedici yanı. Çok düşük taksitlerle Apple ürünlerini alabiliyorsunuz.

permanent link

cevaplandı: 09 Ağu '13, 09:16

O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

Oğuz Çelikdemir
2.0k52234
cevap kabul oranı: 13%

Bu bazen zorunluluktan kaynaklanır. iPhone, Ipad ve Mac vs. için yazılım geliştirecekse ve aynı zamanda bu kişi Java gibi platform bağımsız teknolojilerle çalışıyorsa her işini tek bir alette yapmak isteyebilir.

Pratiklik bunu gerektirir. Alır Mac OS X işletim sistemli bir şey. Hepsini bir arada halleder.

Başka marka ürün de alınıp Mac OS X vs. kurulabilir ama bazı sorunlar olur. Mesela Apple ID kimliğinizle oturum açarsınız, bilinmeyen hata uyarısı alırsınız. Eliniz mahkum .dmg uzantılı program indirip kurma işlemine. Fakat diğer türlü aldığınızda kuracağınız birçok şey Apple Store'de. Uğraşmaya gerek kalmadan ulaşıyorsunuz aradıklarınıza. (Virtualbox'a 64 bit mountain lion kurulumu sorunsuz şekilde gerçekleşti. Tek kötü yanı ekran kartından verim alamamak. Bir de bazen donup kalıyor 1-2 dk içinde kendine geliyor. Bunun dışında bir sorun yok. 64 bit kurulacak şekilde ayarlı VirtualBox'ta.)

Ayrıca Macbook'a diğer işletim sistemleri(windows, linux vs.) de sorunsuz kurulup çalıştırılabiliyor. Bu da onu bir adım daha öne çıkarıyor.

Tabi bunlar işin teknik kısmı.

Görsel arayüzdeki şıklık, Linux işletim sisteminin verdiği güven, kullanımdaki kolaylıklar. Birçok yeni dizüstü bilgisayarın Touchpad'indeki güzel özellikler Mac de çok stabil çalışıyor. Hem Touchpad'in de hem de faresinde.

permanent link

cevaplandı: 09 Ağu '13, 16:49

rahmanyazgan's gravatar image

rahmanyazgan ♦
4.4k83559
cevap kabul oranı: 26%

değiştirildi: 23 Kas '13, 18:49

Tam olarak benim kullandığım şekil. Java ve ios üzerinde çalışıyorum tek sistemin içinde ikisi de çok güzel çalışıyor.

(11 Ağu '13, 12:00) dreampowder dreampowder's gravatar image
1

MacOS X 'in Apple tarafından üretilmemiş bir makinaya kurulamaması tamamen Apple'ın tercihi ve zorlaması, buna Apple'ın avantajı demek biraz zor :) Ayrıca MacOS X, Darwin adında bir çekirdek kullanıyor. Linux ile alakası yok.

(25 Kas '13, 02:15) Dkyc Dkyc's gravatar image

Avantajdan ziyede konu başlığıyla ilgiliydi o kısım. :)

Linux ile alakası var aslında, çünkü o da Linux gibi Unix türevi bir işletim sistemi. Yani konsoldan Linux kullanmış biri, Linux'un dosya sistemi yapısını bilen biri neredeyse hiç zorlanmadan rahatça Mac OS X kullanabilir. Linux'un verdiği güven ifadesinden de kastettiğim buradan anlaşılabilir.

(25 Kas '13, 05:45) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image

Macbook ürünü ülkemizde henüz 4000TL'lik eşik fiyatı aşağı düşemediği için bırakın development fantazisini tadına bile bakamadık.

permanent link

cevaplandı: 09 Ağu '13, 13:42

barteloma's gravatar image

barteloma
330111322
cevap kabul oranı: 0%

PC'ye Mac OS X kurarak tadına bakabilirsiniz. Yalnız kurduktan sonra boot kısmını ele geçiriyor. Aynı DVD ile boot etmeniz gerekiyor bir de. Yada biraz uğraşarak boot cd vs. yapabilirsiniz. (Mac OS X 10.5 Leopard serisi boot konusunda bildiğimiz Linux dağıtımları gibi iyi durumda.)

(10 Ağu '13, 03:38) rahmanyazgan ♦ rahmanyazgan's gravatar image
1

Nedeni yine malum aile, açgözlülük. Avrupa' da amerika ile aynı fiyata satılıyor, yani 1050$ ise, 1050€ ya satılıyor. Fakat bizim ülkemizde, 1050$ lık aygıt, 3000 TL ya mal oluyor, buda 2000$ a tekabül ediyor. Doları Euro'ya çevirip üzerine KDV koyuyor öyle satıyor. Alırken dolarla alıyor, satarken Euro ile. Apple amerika da buna göz yumuyor. Şu ülke şu açgözlülerden bir kurtulamadı gitti...

(10 Ağu '13, 07:01) Oğuz Çelikdemir O%C4%9Fuz%20%C3%87elikdemir's gravatar image

ben ikinci macbook'umu 2650Tl'ye, ilkini de 1850TL'ye almıştım.. hangi modelleri düşünüuorsunuz bilmiyorum ama 15'' modellere çıkmadıkça air veya 13' pro gayet alınabilir fiyatlarda.

(11 Ağu '13, 12:00) dreampowder dreampowder's gravatar image

Tecrübelerim sonucunda satın aldığınız donanımı gerçekten verebileceği maksimum verim ile kullanmak istiyorsanız biraz daha linux tabanlı sistemler kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Benim için linux tabanlı sistemler aygıt sürücülerindeki başarısı ve dosya sistemini kullanış şekliyle bile vazgeçilmez olmuştur. OSx tercih etmemin sebebi ise biraz daha farklı. OSx kullanırken linux sistemlerdeki kadar özgür olmasam da kendi donanımı üzerinde çok stabil çalışması ve OSx için Windows platformu gibi yaygın bir yazılım desteği bulunması tercih sebebim olmuştur.

permanent link

cevaplandı: 10 Ağu '13, 01:31

onuratci's gravatar image

onuratci
26213
cevap kabul oranı: 25%

Bence bunun en belirgin ve önemli sebebi zorunluluk. Geliştiriciler ürünlerini mümkün olduğunca çok platforma göre dizayn etmek istedikleri için buna göre bir geliştirme ortamı kurmak istiyorlar. Apple 'ın dünyası kapalı bir dünya. Apple için yazılım geliştirmek istiyorsanız veya buna mecbursanız, maalesef tek gerçekçi seçeneğiniz Apple bir cihaz üzerinde çalışmak oluyor. Bence bu en önemli sebep. Diğer platformlar üzerinde çalışacağı donanımı size dikta etmiyor.

İkinci bir sebep Apple 'ın reklam ve pazarlama stratejileri sonucu olabilir. Sunumlarda kullanılan bilgisayarları Apple reklam amacıyla sağlıyor olabilir. Ben Apple olsam ürünümü öne çıkarmak için bedava bilgisayar bile dağıtırdım. Bu tamamen spekülasyon, bildiğim birşey değil ama kuvvetle muhtemel olduğunu düşünüyorum.

Diğer sebepler klasik. Apple şöyle güzel, böyle yakışıklı, kaliteli, kolay, stabil vs.

Yazılımsal olarak Ubuntu'nun MacOS X 'den az olmadığını düşünüyorum, donanım malzeme kalitesi olarak da Macbook larla boy ölçüşebilen ürünler yok değil. Bir defa Linux'ta özelleştirme seçenekleri limitsiz. İstediğiniz kadar özelleştirebilirsiniz Linux tabanlı bir sistemi. Apple'da bu yok. Apple neyi güzel görüyorsa sizde onu güzel kabul ediyorsunuz. Ürün iyi bir ürün, ama ben özgürlükten yanayım.

permanent link

cevaplandı: 25 Kas '13, 02:30

Dkyc's gravatar image

Dkyc
1.6k1920
cevap kabul oranı: 29%

-2

Ben İos gelistirmiyorum. Sadece android gelistiriyorum bende 21" lik guzel bir İmac aldim. Benim sebebim unix alt yapisini kullaniyor olmasi acisindan bana pratiklik saglamasiydi.

Siz sormadan soyleyeyim bunu almadan once ubuntu tarzi ptogramlarda denedim ancak begenmedim.

Not : Call Of Duty Ghosts mac versiyonu cikmamis o yuzden ikinci bir windows kuracagim Mac e. Nalet olsun

permanent link

cevaplandı: 24 Kas '13, 01:55

olkunmustafa's gravatar image

olkunmustafa
582222934
cevap kabul oranı: 26%

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×45
×7
×1

Soruldu: 09 Ağu '13, 06:14

Görüntüleme: 3,289 kez

Son güncelleme: 25 Kas '13, 05:45

powered by BitNami OSQA