Bir vps kiraladigimi varsayalim. Bunun icerisine java ile yapilmis domain hostinglerimi atmak istiyorum. Mesela bir hostingde primefaces, baska birinde play framework vs. Calistirmam mumkun mudur? Mumkunse nasil? Mumkun degilse de sadece tek tip uygulamalar icin birden fazla domain hosting acma, calistirma icin yol haritasi soyleyebilir misiniz? Hali hazirda asp.net ve php resellerlarim var icindeki panellerle istedgm domainleri kurabiliyorum. Ayni sistemi free bir panelle vps uzerinden java web sitelerim icin yapmak amacim. Webminle bu dedigimi yapabilir miyim? Ns icin ne kullanacagim? Vpsi alirken nameserver veriyorlar mi? Tesekkurler.

soruldu: 18 Ağu '13, 16:35

kaptan's gravatar image

kaptan
445334244
cevap kabul oranı: 0%

1

İlk sorun vps üzerinde çalılacak server tipine bağlı. Domain tanımlamalarını kendinde yapabilirsin bunun için herhangi bir panele ihtiyacın yok. NameServer'larıda sen bir domainin name server'ını vps'in iplerine tanımlaman yeterli sonraki tüm domainlere bu domain üzerine tanımlanmış nameserver'ları vermen yeterlidir. Webmin'i bilmiyorum lakin kendi win sunucum üzerinde hepsini kendi DNS Server üzerinden halledebiliyorum.

(18 Ağu '13, 16:43) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Merhaba tesekkurler yorumunuz icin. Linux server almayi dusunuyorum. Tercihen ubuntu. Fakat domain tanimlamalariyla ilgili pek bilgim yok. Arastiracagim fakat bununla ilgili dokuman, link vs tavsiye ederseniz de memnun olurum. Bir de bir domainin name serverina ip adresi girebiliyor muyuz? Resellerda ns.xxx.com gibi bir ns veriyorlardi domainlere onu giriyorduk...

(18 Ağu '13, 16:51) kaptan kaptan's gravatar image

Tabiki =) sonucta domain name sadece bir makineye yönlendirmek amaçlı kullanılan bir maskedir. reseller üzerindeki ns'ler reseller'ın çalıştığı sunucunun ip'sine yönlendirilmiştir. name server yerine ip ver aynı şeye tekabül eder. mesela ns1.kodlapaylas.com'a ping at 31.3.228.200 numaralı ip'li sunucuya yönlendirir. Web üzerinden bu adrese gittiğinde bu sunucu üzerinde çalışan server'ın 80 portuna istek yapar. Varsa bir web server isteğe karşılık verir.

(18 Ağu '13, 16:59) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Açtığım soruyu neden kapattığınızı öğrenebilir miyim? Açıkçası buraya mı yazsam yeni soru mu açsam diye tereddüte düştüm. Biraz farklı bir soru olduğu için yeni bir soru sorayım dedim. Yanlış yaptıysam kusura bakmayın. Bilgi verebilir misiniz? Keşke bu uygulamada kullanıcılara mesaj da atılıp bilgi verilebilse... şayet burdan devam etmem gerektiğini düşünüyorsanız buraya yazayım soruyu...

(19 Ağu '13, 17:39) kaptan kaptan's gravatar image

yeni sorduğum soru burdakiyle tamamen aynı değil. Sanırım bu soru daha önce soruldu sebebini göstererek soruyu kapattınız... Peki burdan sorayım sanırım istediğiniz bu... elimde bir domain var ve bir de kiraladığım vps ve ipsi var. vpste apache de kurulu. web tarayıcısına ipyi yazdığımda siteye girebiliyorum. sizin dediğiniz gibi domainin dns yönetiminde istediği ns bilgisine ip numarasını yazdığımda geçerli ns değil diyor. ne yapmalıyım?

(19 Ağu '13, 17:46) kaptan kaptan's gravatar image

Merhaba kaptan, buradaki sorunun kapsamı kapattığın soruyu zaten içeriyor. Soru başlıklarının daha spesifik yapmalısın.

(20 Ağu '13, 01:18) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Peki. Sorun ns girilmesi gereken yere ip no vererek cozmek istedigimde hata vermesiydi. Daha sonra gelismis dns seceneklerine girdim ve ordan ip numaralarini girerek hallettim ve cozuldu. Vps icerisine de webmin kurdum birden fazla hosting bu sayede olusturabildim. Java web icin de ayni seyleri yapmaya calisacagim. İyi calismalar.

(20 Ağu '13, 05:05) kaptan kaptan's gravatar image
7 yorumdan 5 tanesi gösteriliyor hepsini göster
Bu soruya ilk cevap veren sen ol!
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×18
×8

Soruldu: 18 Ağu '13, 16:35

Görüntüleme: 669 kez

Son güncelleme: 20 Ağu '13, 05:05

powered by BitNami OSQA