Merhaba 2 aydır android ile uğraşmaktayım.ne tarz bir program yazsam karar veremiyorum.Sorun fikir bulmak değil ne tarz bir uygulama yapsam ciddi birikim kazanırım kestiremiyorum.Bir tavsiyede bulunabilecek olan var mı?

soruldu: 09 Eyl '13, 10:58

juanov's gravatar image

juanov
480465656
cevap kabul oranı: 25%

teşekkürler herkese.

biri bir forumda yazmıştı.zaten bu tarz birşey yapmak istiyordum.sqlite la bir proje yapmamıştım.kalori metre tarzı ama geniş bi program yapıcam.içinde kalori hesaplama, günlük kalori ihtiyacınız vs. olucak.amaç tüm bilgileri db den çekip işlemek.o yüzden bu proje önemli.markete koyulsa da tutmaz zaten.amaç öğrenmek

(13 Eyl '13, 20:33) juanov juanov's gravatar image

dediklerinizi birgün uygulayacağım.okulun bitmesine daha var.mutlaka dediklerinizden 1-2 tanesi yaparım

(13 Eyl '13, 20:38) juanov juanov's gravatar image

Tavsiyem uygulama bazına fazla dalmayıp, mimariyi anlamaya çalışın.

(15 Eyl '13, 05:20) Turgay Can Turgay%20Can's gravatar image

Şimdi şöyle bir tartışma başlatmak isterdim: Örnek bir JSON'u alıp işleyen ve gösteren uygulamayı Java ile herkes yapar. Yani kodu herkes yazar. Önemli olan bir "uygulama" olabilecek, komplike parçaları bir arada çalıştıracak yazılımı oluşturabilmektir. Yoksa sürekli nesne türeten, aslında prosedürel uygulamalar yazmak zamanın VB programcılarının yaptığı işten farksızdır.

Siz en iyisi @olkunmustafa'nın dediği gibi önemli yerlerden başlayın. Android'i Android yapan mimariyi iyi anlamak lazım çünkü. Android'e özel şeyleri yani. Zaten bir yerden sonra SDK sizi kendi tarzına zorlayacaktır ama yine de bunların birçoğu profesyonel modelleri olan, bakıma müsait uygulamalar yapma yeteneğine yardımcı olmayı garantilemez, bilmek lazım. Bunu nasıl sağlarsınız? Uzmanlara sormalıyız. :)

permanent link

cevaplandı: 12 Eyl '13, 06:32

murtaza's gravatar image

murtaza
981122535
cevap kabul oranı: 29%

Arkadaşın bilgi seviyesini bilemediğimizden jsonu alıp işlemek onun için ne kadar kolay şu anda bence bunu tartışmanın çok ta bir anlamı yok diye düşünüyorum.. Yoksa uygulamanın sınırı yok o zaman angry birds tarzı bir oyun yazsın inanılmaz bir bilgi birikimi olur sonunda :)

(12 Eyl '13, 09:49) dreampowder dreampowder's gravatar image
1

Yazsın yazabiliyorsa. Fakat bu yeni başlayanın bir işi değil. Ben bundan söz etmiyorum. Teknik işi, basit bir tutorial'den öğreneceği şeyleri herkes kadar kolay bir şekilde yapabilir, önemli olan yazılımı inşa edebilmektir, diyorum.

(12 Eyl '13, 14:58) murtaza murtaza's gravatar image

Bence uygulamaya başlamadan @juanov ve yeni başlıyacak arkadaşlarımız Tasarım Şablonları (Design Patterns) göz gezdirsin ordaki uygulamaları yapsın.Bununları tamamlayanlar @dreampowder arkadaşımızın tavsiyesini yapmaya başlıyabilirler :)

permanent link

cevaplandı: 13 Eyl '13, 11:49

omrfrkklk's gravatar image

omrfrkklk
275136
cevap kabul oranı: 13%

Bir chat uygulaması yazmak bence yararlı olacaktır. Hatta bu program üzerinden resim,dosya gibi şeylerde göndertebilirsen daha güzel olacaktır.

permanent link

cevaplandı: 10 Eyl '13, 02:40

ufukhalis's gravatar image

ufukhalis
121141820
cevap kabul oranı: 54%

Android'i iyice öğrendikçe ancak ufkunuz genişliyor ve herşeyi daha fazla şey yapabilme kapasitesine sahip olduğunuz zaman daha çok fikir de üretebiliyorsunuz. Bence içeriğinde Bir servis çalıştıran servis çalıştığında bi yayın yollayan ve bu yayını dinleyen basit bir uygulama yapın ve play'de yayınlayın. Gerekirse sadece siz kullanın ama bu sizi epey heycanlandıracaktır. :)

permanent link

cevaplandı: 11 Eyl '13, 02:30

olkunmustafa's gravatar image

olkunmustafa
582222934
cevap kabul oranı: 26%

Hesap Makinası yaptıysan eğer konuştuğumu(Google Speech Recognition) Text olarak depolayan(Sqlite DB) bir uygulama yapma zamanın gelmiştir bence :)İlgilenirsen elimden geldiğince yardımcı olurum.

permanent link

cevaplandı: 11 Eyl '13, 04:25

omrfrkklk's gravatar image

omrfrkklk
275136
cevap kabul oranı: 13%

değiştirildi: 11 Eyl '13, 04:25

Bana da yardımcı olabilir misin bu konuda :) skype ismim kodmanyagha

(12 Eyl '13, 04:59) kodmanyagha kodmanyagha's gravatar image

Mobil uygulamalarda en çok kullanılan altyapılardan birisi sunucu ile iletişim içerisinde olan uygulamalardır..

Şu tarz bir uygulama düşünebilirsin, REST api ile json veya xml verileri gönderen bir sunucu, ve bu bilgileri parse edip kullanıcıya sunan bir android uygulaması.

Sunucu kısmıyla uğraşmak istemiyrsan bir RSS okuyucu olabilir. Hem RSS'ten bilgileri alırsın, hem de bu bilgileri bir şekilde kullanıcıya güzel bir şeklide sunmaya çalışırsın.

xml/json verileri üzerinden çalışan uygulamalar oyun harici uygulamaların büyük bir kısmının yaptığı şey aslında.

Hatta frp tarzı oyunlarla ilgiliysen text tabanlı bir frp oyunu bile yapabilirsin bu sistemle..

permanent link

cevaplandı: 12 Eyl '13, 04:44

dreampowder's gravatar image

dreampowder
3.3k112849
cevap kabul oranı: 23%

Yukarıdaki yorumları okudum, bir çoğu haklı ama bende pekiştirmek adına birşey söyleme gereği duydum. Bence önemli olan yazmış olduğun uygulamanın dinamik bir yapıya sahip olması, çoğu uygulama yazılmaya başlandığında istenilenlerle son aşamada istenilen arasında çok fark doğuyor ve çoğu kez bunlar uygulamayı sizden talep eden kişi tarafından değiştiriliyor. Sana tavsiyem her an değişiklik yapılabilecek dinamik bir yazılım yapmandır. Yukarıda bir hesap makinesi yaptığını öğrendim, bence hesap makinesini herkesin kullanabileceği(mühendisinden perakendecisine kadar) ve yararlanabileceği şekilde düzenleyip yayımlayabilirsin. Bu hesap makinesini daha sonra yazmış olduğu diğer uygulamalarında da kullanabilirsin.

permanent link

cevaplandı: 23 Eyl '13, 01:33

uzo2008's gravatar image

uzo2008
340369
cevap kabul oranı: 13%

değiştirildi: 23 Eyl '13, 01:38

Cevabınız
toggle preview

Bu soruyu takip et

E-Posta üzerinden:

Üyelik girişi yaptıktan sonra abonelik işlemlerini yapabilirsiniz

RSS üzerinden:

Cevaplar

Cevaplar ve Yorumlar

Yazı Formatlama

  • *italic* ya da _italic_
  • **bold** ya da __bold__
  • link:[text](http://url.com/ "başlık")
  • resim?![alt text](/path/img.jpg "başlık")
  • liste: 1. Foo 2. Bar
  • temel HTML etiketleri de kullanılabilir

Bu sorunun etiketleri:

×824

Soruldu: 09 Eyl '13, 10:58

Görüntüleme: 1,675 kez

Son güncelleme: 23 Eyl '13, 01:38

powered by BitNami OSQA